رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت مازندران گفت که ۱۶ واحد صنفی استان در سه روز گذشته به دلیل نقض دستورالعمل‌هایی کرونایی پلمب و پروانه کسب و کار یک واحد صنفی هم به دلیل تکرار تخلفات بهداشتی تا اطلاع بعدی باطل است. مجید فانی افزود: در دوره جدید بازرسی‌های کرونایی هیچ‌گونه تذکر کتبی و جریمه […]

رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت مازندران گفت که ۱۶ واحد صنفی استان در سه روز گذشته به دلیل نقض دستورالعمل‌هایی کرونایی پلمب و پروانه کسب و کار یک واحد صنفی هم به دلیل تکرار تخلفات بهداشتی تا اطلاع بعدی باطل است.
مجید فانی افزود: در دوره جدید بازرسی‌های کرونایی هیچ‌گونه تذکر کتبی و جریمه نقدی وجود ندارد و واحدهای صنفی متخلف و نقض کننده دستورالعمل‌های بهداشتی بدون هیچ قید و شرطی پلمب می‌شود.
وی خاطر نشان کرد: ۶۴۳ نفر در مازندران در قالب کارکنان سازمان صنعت، معدن و تجارت وظیفه نظارت بر واحدهای صنفی مازندران باهدف رصد رعایت دستورالعمل‌های کرونایی و بهداشتی را برعهده دارند.
رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت مازندران اضافه کرد: استفاده نکردن کارکنان واحدهای صنفی از ماسک، رعایت نشدن فاصله‌گذاری اجتماعی در فروشگاه‌ها، پذیرش مشتری در برخی از فروشگاه‌های مواد غذایی و رستوران فراتر از سقف در نظر گرفته شده از جمله تخلفات کرونایی اصناف مازندران است.
فانی با بیان این‌که ۱۵۰ واحد صنفی در مازندران به دلیل نقض دستورالعمل‌های کرونایی در ۲ ماه گذشته پلمب شدند، ادامه داد: دوره مُهر و موم واحدهای صنفی متخلف ۱۵ تا ۲۰ روز است و در این مدت صاحبان فروشگاه باید نسبت به رفع ایرادات بهداشتی اقدام کنند در غیراین صورت مدت زمان تعطیل بودن واحد صنفی آنان تمدید خواهد شد.
وی با اشاره به افزایش تماس‌های مردمی با تلفن گویای ۱۲۴ سازمان صنعت، معدن و تجارت مازندران در ارتباط با نقض دستورالعمل‌های بهداشتی در واحدهای صنفی گفت: در یک ماه گذشته ۸۹۶ پیام مردمی در این ارتباط در بخش بازرسی سازمان صمت ثبت شد.

الزام استفاده از ماسک در واحدهای صنفی
رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت مازندران خاطر نشان کرد: در گام جدید طرح مدیریت شیوع کرونا در واحدهای صنفی که از روز شنبه هفته جاری مطابق با ماده ۲ قانون مدیریت بحران در استان مازندران آغاز شده است، تمامی کارکنان واحد صنفی در زمان بازدید بازرسان اصناف از محل کسب و کارشان موظف هستند که کارت هوشمند تزریق دستکم سه دُز واکسن کرونا خود را ارایه دهند و در فعالیت روزانه خود از ماسک استفاده کنند در غیر این صورت واحد صنفی متخلف شناخته شده و طبق ضوابط با آن برخورد می‌شود.
وی تصریح کرد: در اجرای این طرح تمام کارکنان واحدهای صنفی موظف هستند علاوه بر استفاده از ماسک و رعایت دیگر دستورالعمل‌های بهداشتی، بارکد تزریق واکسن خود را به بازرسان ارایه دهند.
فانی گفت: در اجرای طرح جدید نظارت کرونایی بر واحدهای صنفی در کنار بازرسی‌های ۵۰۰ نفر به عنوان بسیج اصناف و سازمان صمت استان، ۱۶۰ بازرس بهداشتی دانشگاه‌های علوم پزشکی مازندران و بابل هم در این طرح مشارکت دارند.
رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت ماندران تصریح کرد: به دلیل شیوع ویروس اومیکرون در کشور، بازرسی‌ها از واحدهای صنفی باید بیشتر مورد توجه قرار گیرد و بی‌توجهی به دستورالعمل‌های بهداشتی می‌تواند دوباره خسارت زیان‌باری را به بدنه اقتصاد کشور وارد کند.
وی گفت: براساس پایشی که بازرسان از ۱۵ هزار و ۵۶۳ واحدهای صنفی مازندران در ۶ ماه اخیر انجام دادند، حدود ۸۰ درصد این واحدها نسبت به رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی بی‌توجه هستند.
تعداد قربانیان کرونا در بیمارستان‌های مازندران طی ۲۴ ساعت منتهی به ظهر روز چهارشنبه ۱۹ مرداد برای دومین بار در سال جاری به ۶ نفر رسید. با مرگ این ۶ بیمار، تعداد مجموع قربانیان این ویروس در مازندران از ابتدای مرداد تا کنون به ۵۵ نفر رسید. اما تعداد مجموع بستری‌شدگان همچنان کاهشی است.