سیدجواد کریمی روز چهارشنبه  اظهارداشت: آب‌بندان‌های مرزبن با ۲۲هکتار، نوده خاندوز با ۱۰ هکتار، نوده حاجیلر با پنج هکتار، سیدآباد با ۲۴ هکتار، شرکت ران با ۲۲ هکتار، وامنان یک با ۲ هکتار، وامنان ۲ با ۶ هکتار، تیل‌آباد با ۱۵ هکتار، تیل‌آباد قلیچ‌لی با حدود سه هکتار و فاضل‌آباد با سه هکتار در آزادشهر […]

سیدجواد کریمی روز چهارشنبه  اظهارداشت: آب‌بندان‌های مرزبن با ۲۲هکتار، نوده خاندوز با ۱۰ هکتار، نوده حاجیلر با پنج هکتار، سیدآباد با ۲۴ هکتار، شرکت ران با ۲۲ هکتار، وامنان یک با ۲ هکتار، وامنان ۲ با ۶ هکتار، تیل‌آباد با ۱۵ هکتار، تیل‌آباد قلیچ‌لی با حدود سه هکتار و فاضل‌آباد با سه هکتار در آزادشهر واقع است.

وی افزود: کل وسعت این آب‌بندان‌ها ۱۱۲ هکتار است که حدود ۵۹ هکتار آن با اعتبار ۲۵۰ میلیارد ریال به مرمت و بهسازی و ۶۰ کیلومتر از کانال‌های خاکی شهرستان با اعتبار ۲۰ میلیارد ریال به لایروبی نیاز دارد.

فرماندار آزادشهر گفت: ساخت ۲ آب‌بندان در “آیش‌یکه صحرا کاشیدار” با وسعت حدود پنج هکتار و تامین آب ۲۰۰ هزار متر مکعب و “رودبار و قشلاق” با وسعت حدود هشت هکتار و تامین آب ۳۰۰ هزار متر مکعب برای مدیریت بهتر سیلاب‌ها در زمان بارندگی‌های شدید ضروری است.

کریمی بیان کرد: لازم است برای بهره‌برداری بهتر از منابع آبی، کانال‌های خاکی زراعی آزادشهر به ویژه در روستاهای بخش چشمه‌ساران به طول حدود ۴۰ کیلومتر و اعتبار ۴۰۰ میلیارد ریال بتنی شود.

وی از آغاز لایروبی سد بندخاکی یا سیل‌بند کوهمیان آزادشهر خبر داد و گفت: طبق قرارداد حدود ۱۸ هزار متر مکعب رسوب‌برداری از این سد بند خاکی با اعتبار پنج میلیارد و ۷۰۰ میلیون ریال انجام می‌شود.

فرماندار آزادشهر ادامه کرد: با لایروبی این سد خاکی ۷۰ درصد از ساکنان شهرستان در مقابل خطر سیل ایمن می‌شوند چرا که سیلاب در این مکان جمع و آب سرریز شده از آن رسوب ندارد و در نتیجه قدرت تخریب آن کمتر خواهد بود.

کریمی افزود: حوزه کوهمیان ۲ هزار و ۸۰۰ هکتار وسعت دارد و خروجی آن به روستاهای فاضل آباد، خاندوز سادات و آزادشهر ختم می‌شود.

به گفته وی، متولی ساخت، مرمت و بهسازی آب‌بندان‌ها سازمان جهاد کشاورزی و متولی ساخت و لایروبی سدبندهای خاکی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری گلستان است.

شهرستان آزادشهر با حدود ۱۰۰ هزار نفر جمعیت در شرق استان گلستان واقع است./ایرنا