بیست و سوم آبان ماه بود که در گزارشی تحت عنوان «بختِ سیاه آب» به موضوع تنش بی آبی فراگیر شده در ۳۵۰ روستای استان بنا به گفته مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب مازندران پرداختیم. بهزاد برارزاده چندی پیش اعلام کرده بود که آبرسانی به این روستاها در قالب اجرای مرحله دوم طرح محرومیت‌زدایی در […]

بیست و سوم آبان ماه بود که در گزارشی تحت عنوان «بختِ سیاه آب» به موضوع تنش بی آبی فراگیر شده در ۳۵۰ روستای استان بنا به گفته مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب مازندران پرداختیم.

بهزاد برارزاده چندی پیش اعلام کرده بود که آبرسانی به این روستاها در قالب اجرای مرحله دوم طرح محرومیت‌زدایی در حال پیگیری است و با هدف تسریع در اجرای طرح‌ها و تامین منابع و امکانات مورد نیاز، از ظرفیت بنیاد برکت برای آبرسانی به ۲۳ روستای کم برخوردار استفاده خواهد شد.

وی از انعقاد قرارداد با قرارگاه امام حسن مجتبی (ع) برای آبرسانی به روستاهای محروم و کمتر توسعه یافته این استان خبر داد و با بیان اینکه برای اجرای این طرح از محل اعتبارات محرومیت زدایی، ۳۳۰ میلیارد تومان اعتبار در نظر گرفته شده است، افزود: همسو با اجرای این طرح، عملیات اجرایی ۲۵۰ کیلومتر لوله‌گذاری برای آبرسانی به ۱۰۰ روستا با بهره گیری از ظرفیت خیران و مشارکت بسیج مهندسین سپاه کربلا، شوراهای اسلامی و دهیاری روستاها درحال انجام است.

وی حفر یک حلقه چاه، بهسازی ۹ دهنه چشمه، اجرای لوله گذاری خط انتقال به طول ۱۷۵ کیلومتر، احداث مخازن به حجم ۱۳ هزار و ۲۲۰ مترمکعب، اجرای لوله گذاری شبکه توزیع به طول ۳۰۹ کیلومتر، احداث ۳۷ ایستگاه پمپاژ، احداث فیلترهای بتنی به حجم ۵۰۰ مترمکعب را از جمله مفاد این قرارداد ذکر کرد.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب مازندران ادامه داد: همچنین در قالب این قرارداد، قرارگاه امام حسن مجتبی (ع) نسبت به تهیه، نصب و راه اندازی ۹ دستگاه پکیج حذف آهن، ۱۵ دستگاه دیزل ژنراتور، جابجایی ۲ هزار و ۸۰۰ فقره انشعاب و تامین انرژی برق به طول ۱۴ هزار متر برای بهره مندی بیش از ۱۲۸ روستا در شهرهای بهشهر، نکا، ساری، قایم شهر، سوادکوه شمالی، سوادکوه، بابل، آمل، نوشهر و کلاردشت اقدام خواهد کرد.

برارزاده افزود: همسو با اجرای طرح شهید سلیمانی برای آبرسانی به روستاها، احداث مخزن ۸۰ هزار متر مکعبی آب و اجرای خطوط انتقال در دست اقدام است که با بهره‌برداری از این طرح، مشکل کم‌آبی برخی از روستاها رفع می‌شود.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب مازندران همچنین در آخرین روز خردادماه امسال در جمع اصحاب رسانه با اعلام این‌ هشدار که «تنش شدید آبی در شرق مازندران از شهرستان نکا تا گلوگاه جدی و نگران کننده است»، خواستار تسریع در تکمیل شبکه‌های انتقال آب از سدگلورد به این مناطق شد.

بهزاد برارزاده گفت: در شرق مازندران به دلیل افت شدید سطح آب زیرزمینی در دشت‌های این منطقه برای تامین آب آشامیدنی دیگر نمی‌توانیم چاه حفر کنیم و اگر اقدام درست و اصولی برای رفع این چالش با انتقال آب سد گلورد صورت نگیرد، بسیاری از مناطق گلوگاه، بهشهر و نکا در آینده نه چندان دور غیرقابل سکنه خواهد شد.

حالا گویا با اهتمام دولت سیزدهم، مجلس شورای اسلامی امسال هفت هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان اعتبار برای اجرای طرح محرومیت زدایی در کشور اختصاص داد که علاوه بر ۱۰ هزار روستای اولویت دار برای آبرسانی در مرحله نخست، ۹ هزار و ۵۰۰ روستای دیگر نیز مشخص شدند و سهم استان مازندران ۳۵۰ روستاست.

دولت سیزدهم مقرر کرد که در طی ۲ سال آینده، با اجرای طرح های محرومیت زدایی، عقب ماندگی‌های روستاهای کشور و از جمله مازندران در بخش آب آشامیدنی سالم و بهداشتی رفع شود و مناطق محروم و کمتر توسعه یافته به لحاظ آب آشامیدنی به شرایط پایدار برسند.

 

تشکیل مجمع خیران برای آبرسانی در روستاها

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب مازندران با اشاره به شناسایی و تامین ۴۵۰ قطعه زمین برای احداث مجتمع های آبرسانی در این استان، از تشکیل مجمع خیران آبرسان برای آبرسانی به روستاهای این استان در راستای اجرای طرح محرومیت زدایی خبر داد و گفت که این فرصت برای تمامی خیران در این خطه شمالی کشور فراهم شده است تا در کنار بقیه امور خیر همانند مدرسه سازی، به موضوع آبرسانی هم توجه ویژه ای داشته باشند و در این مسیر برای فرهنگ سازی، مقرر شد تاسیسات آبرسانی احداث شده به نام خیران نامگذاری شود.آبرسانی به ۷۰ روستای مازندران با کمک خیر نیکوکار

برارزاده افزود: با تلاش شرکت آبفا مازندران و همکاری بسیج سازندگی سپاه و اهدای ۲۰۰ کیلومتر لوله در سایزهای مختلف توسط خیر آبرسان حاج اکبر ابراهیمی، اهالی ۷۰ روستا در ۱۸ شهرستان استان از نعمت آب آشامیدنی سالم، بهداشتی و پایدار بهره مند شدند.

وی ادامه داد: در سال گذشته کتابچه تنش آبی تنظیم و در آن دغدغه ها و گام‌های عبور از تنش در هر شهر گنجانده شد و در همین راستا با توجه به استفاده ۸۸ درصدی مازندران از سفره های آب زیرزمینی و استفاده از ۷۴۰ حلقه چاه و ۳۷۳ دهنه چشمه ، تلاش داریم از آب‌های سطحی برای تامین آب آشامیدنی مورد نیاز بیشتر استفاده کنیم که به یقین این مهم در آینده نزدیک محقق خواهد شد.

وی، اصلاح ۲۱۳ کیلومتر از شبکه آبرسانی شهری و روستایی، توسعه شبکه آبرسانی به میزان ۱۷۹ کیلومتر، احداث ۹۱ کیلومتر خط انتقال آب، حفر و تجهیز پنج حلقه چاه ، احداث مخزن یکهزار و ۹۰۰ مترمکعبی آب روستایی، واگذاری ۳۳ هزار فقره انشعاب و تعویض ۲۹ هزار و ۶۷۳ کنتور آب خراب را از دیگر اقدامات این شرکت در یکسال گذشته عنوان کرد.

مدیرعامل شرکت آبفای مازندران با بیان اینکه سرانه مصرف آب آشامیدنی در استان از میانگین کشوری بالاتر است، سرانه تولید آب در هر شبانه روز برای هر مازندرانی در مناطق شهری را ۲۰۰ و در مناطق روستایی را نیز ۱۷۱ لیتر عنوان کرد و گفت که از این میزان شهروندان در هر شبانه روز ۱۴۰ تا ۱۵۰ لیتر و در مناطق روستایی نیز ۱۲۰ تا ۱۳۰ لیتر آب مصرف می‌کنند که این میزان بیشتر از حد استاندارد است.

برارزاده ظرفیت سالانه تولید آب در مازندران را ۵۲۲ میلیون مترمکعب و میزان تولید و استحصال آب آشامیدنی در این استان را سالانه ۳۴۰ میلیون مترمکعب اعلام کرد و افزود: از این مقدار ۲۲۰ میلیون مترمکعب آب مصرف می‌شود.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب مازندران با اشاره به عقب ماندگی های این استان در بحث آبرسانی روستایی گفت: با نگاه ویژه دولت سیزدهم و وزیر نیرو برای حل موضوع آب روستایی، مجلس شورای اسلامی در قدم نخست هفت هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان اعتبار برای آبرسانی به ۱۰ هزار روستا اختصاص داد که از این تعداد، ۱۹ مجتمع آبرسانی در ۱۲۸ روستا مربوط به مازندران است و در حال حاضر برای ۱۸ روستا در حال خدمات رسانی از سد البرز هستیم.

به گفته برارزاده برای آبرسانی به این روستاها، ۱۲۰ کیلومتر خط انتقال و شبکه توزیع احداث شده است و در آینده ای نزدیک با وارد مدار شدن تصفیه خانه لفور سوادکوه، گام مثبتی در راستای اجرای طرح محرومیت زدایی و آبرسانی به روستاهای گلوگاه، رامسر و بهشهر برداشته خواهد شد.

وی گفت: در راستای پروژه های محرومیت زدایی، میزان اعتبار از ۱۱۲ میلیارد تومان به ۳۳۰ میلیارد تومان افزایش یافت و بر این اساس نیز تعداد روستاهای در دستور کار از ۱۲۸ روستا به ۱۶۰ روستا ارتقا یافت.

برارزاده خاطرنشان کرد: با اجرای طرح های محرومیت زدایی و آبرسانی به مناطق محروم و دورافتاده، سه هزار خانوار روستایی به عنوان مشترکان جدید زیر پوشش شرکت آب و فاضلاب مازندران قرار خواهند کرد.افزایش ظرفیت منابع تامین و انتقال آب روستایی

مدیرعامل شرکت آبفای مازندران، افزایش ظرفیت تامین و انتقال آب به میزان ۵۲۳ لیتر در ثانیه ،توسعه مخازن ذخیره به میزان ۲۳۴ هزار و ۸۱۰ مترمکعب ،احداث و توسعه شبکه آبرسانی به طول ۴۳۵ کیلومتر همچنین بازسازی و اصلاح شبکه آبرسانی به طول یک هزار و ۴۵۰ و واگذاری ۸۷ هزار انشعاب آب جدید را از مهمترین برنامه این شرکت در طی پنج سال آینده ذکر کرد.

منابع آبی مازندران از ۷۲۰ حلقه چاه، ۳۵۳ دهنه چشمه و سه سد با ظرفیت تولید و استحصال ۵۲۲ میلیون مترمکعب، تامین می‌شود. شرکت آب و فاضلاب مازندران یک میلیون و ۱۰۲ هزار مشترک را در ۵۸ شهر و یک هزار و ۶۷۸ روستا زیرپوشش دارد.

مازندران استانی گردشگرپذیر که فقر آن در بخش‌های مختلف در زیر برگ‌های سبز آن پنهان مانده است به گونه ای که هم اکنون برخی شهرها و روستاهای آن با بحران و تنش آبی مواجه است و علت این امر نیز بی‌توجهی دولت‌های گذشته نسبت به توسعه زیرساخت‌های صنعت آب و فاضلاب در این خطه شمالی کشور است.

شاید باورش کمی سخت باشد اما این واقعیت مهم و اساسی وجود دارد که مازندران استانی سرسبز و گردشگرپذیر با کمبود آب آشامیدنی مواجه است و دولت سیزدهم با درک این موضوع مهم و اساسی و با هدف رفع مشکلات فراروی در این بخش، آستین همت را بالا زد تا با تسریع در روند آبرسانی به روستاها در قالب اجرای طرح محرومیت زدایی، این استان را از تنش آبی نجات دهد.

توسعه زیرساخت های صنعت آب و فاضلاب، اجرای طرح محرومیت زدایی با هدف آبرسانی به روستاهای کم برخوردار، تخصیص اعتبارات و استفاده از ظرفیت خیران برای احداث مجتمع های آبرسانی و مشارکت بسیج سازندگی در اجرای طرح محرومیت زدایی از جمله اقدامات دولت سیزدهم برای تامین آب آشامیدنی سالم و بهداشتی در روستاهای مازندران است.

مازندران سه هزار و ۶۰۰ روستا دارد که از این تعداد ۲ هزار و ۷۰۰ روستا از خدمات شرکت آب و فاضلاب استان بهره مند هستند و مدیریت آب بقیه روستاها به صورت هیات امنایی است و لازم است مسوولان شرایطی را فراهم کنند تا تصدی و مدیریت آب تمام روستاها بر عهده شرکت آبفای استان باشد.