مدیرکل بهزیستی مازندران ضمن تشریح عملکرد این مجموعه در ۴ ماه نخست سال، با تاکید بر اهمیت مناسب سازی محیطی در سطح شهرها برای معلولان تصریح کرد: ساختمان هایی که مناسب سازی نشدند نباید پایان‌کار بگیرند. فریما بریمانی در نشست خبری در سالن کنفرانس اداره کل بهزیستی مازندران به مناسبت گرامیداشت هفته بهزیستی، با اشاره […]

مدیرکل بهزیستی مازندران ضمن تشریح عملکرد این مجموعه در ۴ ماه نخست سال، با تاکید بر اهمیت مناسب سازی محیطی در سطح شهرها برای معلولان تصریح کرد:
ساختمان هایی که مناسب سازی نشدند نباید پایان‌کار بگیرند.
فریما بریمانی در نشست خبری در سالن کنفرانس اداره کل بهزیستی مازندران به مناسبت گرامیداشت هفته بهزیستی، با اشاره به اینکه پروژه‌های عمرانی امسال اجرا نشده است، اظهار کرد: ارزش افزوده سازمان بسیار پایین بوده و در این راستا، خصوصی سازی در بهزیستی پیش از سایر سازمان‌ها آغاز شده است.
بریمانی با بیان اینکه ۱۷ هزار خانوار در حوزه اجتماعی تحت پوشش بهزیستی قرار دارند، افزود: در حال حاضر ۲۰۱ نفر در مراکز شبه خانواده نگهداری می‌شوند و خدمات مختلفی به آنان ارائه می‌شود؛ همچنین آزمون وسع انجام می شود و کسانی که امتیاز مورد نظر را نداشته باشند نیاز چندانی ندارند که تحت پوشش سازمان قرار بگیرند.
وی درباره مناسب سازی ها محیط برای معلولان در ادارات و دستگاه‌ها گفت: در جشنواره شهید رجایی امتیاز بندی برای مناسب سازی برای دستگاه ها در نظر گرفته می شود.
مدیرکل بهزیستی مازندران با تاکید به اهمیت مناسب سازی ها در سطح شهرها برای معلولان تصریح کرد: ساختمان هایی که مناسب سازی نشدند نباید پایان‌کار بگیرند و برخی دستگاه ها نیز ساختمان های قدیمی دارند که امکان نصب آسانسور و فضای تسهیل عبور مرور معلولین را ندارد.
بریمانی با بیان اینکه زمینه اشتغال ۸۵۰ نفر از جامعه هدف بهزیستی در ۴ ماه سال جاری فراهم شده است گفت: مردمی سازی، شفاف سازی و توانمندسازی را رویکرد اصلی سازمان بهزیستی بوده و بهزیستی سازمانی پویا، تحول گرا و برنامه محور بوده و هدف ما بهره گیری از همه ظرفیت‌ها برای ارائه خدمات مطلوب به جامعه هدف است.
وی با بیان اینکه ۱۶۲ هزار خانوار تحت پوشش بهزیستی مازندران قرار دارند، گفت: ۹۲۰ مرکز و مؤسسه خیریه در سراسر استان به صورت روزانه و شبانه روزی به جامعه هدف خدمات ارائه می‌دهند.
مدیرکل بهزیستی مازندران ادامه داد: ۶۳ هزار توانخواه تحت پوشش بهزیستی مازندران قرار دارند و یکی از اهداف سازمان تغییر نگاه جامعه نسبت به افراد دارای معلولیت است زیرا معلولیت به معنی محدودیت نیست بلکه فرد با وجود ناتوانی جسمی می‌تواند به موفقیت دست پیدا کند. بریمانی از فعالیت ۱۱۲ مرکز نگهداری و توانبخشی روزانه و شبانه روزی خبرداد و گفت: از این تعداد ۲۱ مرکز به صورت شبانه روزی و مراقبتی فعالیت می‌کنند که در حال حاضر حدود ۱۶۰۰ نفر از توانخواهان در این مراکز اقامت دارند.
وی با بیان اینکه خانواده محوری یکی از سیاست‌های اصلی سازمان بهزیستی است، گفت: اولویت سازمان بهزیستی نگهداری افراد دارای معلولیت در درون خانواده هاست.
این مسئول با بیان اینکه معلولیت جسمی – حرکتی بیشترین نوع معلولیت در استان مازندران است، ادامه داد: در استان مازندران ۲۷ هزار نفر از توانخواهان دارای معلولیت جسمی – حرکتی، ۱۳ هزار نفر کم توان ذهنی، ۷۴۰۰ نفر دارای معلولیت بینایی، ۷۴۳۰ نفر دارای معلولیت شنوایی، ۶۵۰۰ نفر بیماران روانی _ مزمن و ۷۳۰ نفر دارای معلولیت صوت و گفتار هستند.
بریمانی رویکرد سازمان را خانواده محوری دانست و گفت: در حال حاضر ۲۲ مرکز اقامتی در حوزه شبه خانواده فعالیت می‌کنند که در آن ۷ تا ۸ نفر نگهداری می‌ شوند تا کودکان بتوانند زندگی مشابه خانواده را تجربه کنند.
مدیرکل بهزیستی مازندران پیشگیری از معلولیت‌ها را بسیار مهم دانست و ادامه داد: در سال گذشته بیش از ۸۰۰۰ کودک ۳-۶ سال تحت پوشش غربالگری بینایی قرار گرفتند که از این تعداد ۶۰۰ کودک دچار اختلال بینایی شناسایی و به سطوح بالاتر برای مداخلات درمانی معرفی شدند و خدمات مناسب و به‌هنگام را دریافت کردند.
بریمانی خاطرنشان کرد: در سال گذشته بیش از ۲۶ هزار نوزاد تحت پوشش غربالگری شنوایی قرار گرفتند که از این تعداد ۵۵ کودک دچار اختلال شنوایی شناسایی و مداخلات درمانی برای آنان انجام شد.
وی با بیان اینکه در استان مازندران ۲۰۹ مرکز مشاوره و خدمات روانشناختی وجود دارد، گفت: یکی از اهداف بهزیستی مازندران راه اندازی مراکز مشاوره در شهرهای کم برخوردار است.
مدیرکل بهزیستی مازندران در حوزه اشتغال برای جامعه هدف نیز گفت: برای تحقق تعهد اشتغال سال جاری مبلغ ۴۸۴ میلیارد تومان اعتبار از محل بند ب تبصره ۱۶ قانون بودجه سال جاری پیش بینی شده است که تا کنون ۳۹۸ میلیارد تومان توسط بانک‌های عامل، تخصیص پیدا کرده است.