از روز نخست که «مجید فانی» برای اداره‌کل صمت مازندران درنظر گرفته شد موج انتقادات متوجه مدیران ارشد دولتی شد به این دلیل که مدیر جدید دستگاه مهم و کلیدی چون صنعت، معدن و تجارت مازندران تجربه مدیریت و کار در این دستگاه به‌عنوان کارمند رسمی نداشت و اهداف و مکانیسم‌های اجرایی این دستگاه مهم […]

از روز نخست که «مجید فانی» برای اداره‌کل صمت مازندران درنظر گرفته شد موج انتقادات متوجه مدیران ارشد دولتی شد به این دلیل که مدیر جدید دستگاه مهم و کلیدی چون صنعت، معدن و تجارت مازندران تجربه مدیریت و کار در این دستگاه به‌عنوان کارمند رسمی نداشت و اهداف و مکانیسم‌های اجرایی این دستگاه مهم اجرایی را نیک نمی‌شناسد. طی چند روز اخیر اخباری به «خبرشمال» رسید که برای ما روشن شد گویا جناب فانی ضمن این‌که سابقه در صمت ندارد، با «تدبیر و تعامل در مدیریت» نیز بیگانه است.
مدیرکل صمت مازندران در تاریخ ۸ خرداد نامه‌ای خطاب به رییس سازمان نظام مهندسی معدن مازندران نوشت و از «سید مجتبی مرتضوی» خواست ظرف یک هفته سه اتاق از ساختمان اداره‌کل را که در تصرف داشتند، تخلیه کنند که سه روز از این یک هفته _ ۱۳ تا ۱۵ خرداد- تعطیل بود.
در پیوند با این موضوع، چند نکته را قابل طرح می‌دانیم:
اول این‌که «مجید فانی» گویا نمی‌داند سازمان‌هایی چون «خانه صمت مازندران»، «اتاق بازرگانی» و «سازمان نظام معدن» بازوان اجرایی اداره‌کل صمت استان هستند نه رقیب و افرادی که در این مجموعه‌ها فعالند، بخش خصوصی اصیل استان هستند و اگر پایان سال مدیرکل صمت مازندران از افزایش تولید و اشتغال و توسعه تجارت و صادرات، سخن می‌گوید و آمار می‌دهد، از صدقه سر تلاش صادقانه افرادی است که در این سنگرها، مشغول به فعالیتند و توسط بزرگان دولت، سرداران جنگ اقتصادی نام گرفتند. جناب فانی نمی‌تواند در سال «تولید دانش‌بنیان و اشتغال‌آفرین» برای کسانی که در صف نخست این مأموریت حضور دارند، مانع‌تراشی کند و کم‌ترین خدمات و تعامل را از آنان دریغ کند و در پایان سال، انتظار داشته باشد گزارش کار خوبی برای افکار عمومی و مدیران بالادستی ارائه کند.
نکته دوم این‌که ما از مدیرکل صمت مازندران که در نامه خود مدعی شد «مکان ندارد» توقع داشتیم اندکی «تدبیر» داشت و «تعامل» یاد گرفته بود و برای چنین اقدامی، «سریع و خشن» عمل نمی‌کرد یا دستِ کم چندماه مهلت تخلیه می‌داد.
نکته سوم این‌که برابر اخباری که به «خبرشمال» رسید از روز معرفی و آغاز به کار آقای «فانی» در اتاق مدیرکل صمت مازندران، رییس سازمان نظام معدن استان از وی تقاضای نشست کرد تا ضمن صحبت در خصوص معادن استان، درخصوص سه اتاق ساختمان مذکور هم با مدیرکل جدید مذاکراتی داشته باشند اما گویا «مجید فانی» اطلاعات لازم درخصوص اهمیت بخش معدن ندارد یا برایش اهمیتی ندارد چون هنوز با این نشست موافقت نکرد.
نکته چهارم این است که نظام مهندسی معدن در حوزه معدن، اهلیّت فنی و تخصصی دارد و بخش اعظمی از امور از اکتشاف تا استخراج، نظارت، بازرسی و ایمنی بر عهده کارشناسان متخصص این بخش است و هر اتفاق خوب یا بدی که در این بخش رقم بخورد، عایدات آن به سازمان صمت هم خواهد رسید اما مدیرکل جدید صمت به‌گونه‌ای با این سازمان برخورد کرد که گویا هیچ چیزی از این ساختار و قوانین مربوط به آن نمی‌داند.
هرنوع بی‌توجهی و بی‌اعتنایی از سوی اداره‌کل صمت مازندران نسبت به سازمان نظام مهندسی معدن استان در نهایت ممکن است موجب دلسردی کارشناسان نظام مهندسی معدن استان شود و این امر قطعاً بر ایمنی معادن اثر منفی خواهد گذاشت.
این اقدام «مجید فانی» یا از سر سیاسی‌کاری است که اگر این‌گونه باشد، باید تذکر داد «سیاسی‌کاری در حوزه‌های فنی تخصصی، خیانت است» و یا از سر بی‌تجربه‌گی و ناآشنایی با حوزه مهم زیرمجموعه اداری‌اش است که در آن‌صورت نیز این نقد به مدیریت ارشد استان برمی‌گردد که چرا به مدیریت فردی بر این نهاد تخصصی، رضایت داد که قوانین اولیه مجموعه مهم را نمی‌داند و با تدبیر و تعامل بیگانه است و چکشی عمل می‌کند؟
«مجید فانی» نمی‌داند نظام مهندسی معدن تنها دستگاه نظارتی و تخصصی حوزه معدن است که‌ توانسته با وجود مقاومت‌هایی که در این بخش وجود دارد؛ در حوزه ایمن‌سازی معادن گام‌های مهمی بردارد و بی‌توجهی به مسائل ایمنی معادن در استان را فریاد بزند و در این بخش مطالبه‌گری کند و امروز به جای قدردانی از عملکرد این نهاد تخصصی و برگزاری نشست با هیأت مدیره و اعضای نظام مهندسی معدن استان، مانند یک صاحب‌خانه کم‌لطف، حکم
تخلیه صادر می‌کند. لازم است جناب فانی نظام مهندسی معدن را نه رقیب و سربار که رفیق و بازوی اجرایی و عملیاتی ببیند و با آنان تعامل کند و همین سه اتاقی که در اختیار نظام قرار دارد را نبیند بلکه به خدماتی که کارشناسان این مجموعه، در بحث فعالیت و ایمنی معادن استان دارند را ببیند و با این مجموعه مانند هر مجموعه دولتی و عام‌المنفعه دیگر تعامل کند.
نکته بعدی این‌که برابر برخی اخباری که به «خبرشمال» رسیده است «مجید فانی» مدعی است دستور تخلیه را از استاندار مازندران گرفت در پیوند با شناسایی املاک مازاد دستگاه‌های اجرایی اما این اندازه نمی‌دانست که برابر ماده ۱۱۲ آیین‌نامه اجرایی قانون نظام مهندسی معدن، ادارات‌کل صمت موظف به تخصیص مکان و فضا برای فعالیت به سازمان نظام مهندسی معدن هستند و برابر این قانون، این بخش از ساختمان در شمار املاک مازاد صمت محسوب نمی‌شود.
آخرین نکته این‌که لازم است اتفاقات روز معارفه وی و تکریم «قوانلو» را یادآور شویم و این‌که چه جمعیت عظیمی از فعالان بخش خصوصی، تجار، بازرگانان و تولیدکنندگان به پاس تلاش مدیرکل پیشین صمت به مراسم آمده بودند و غالباً نیز از «تعامل و مدارا در مدیریت» حسینقلی قوانلو، گفتند و لازم است جناب فانی نیز در همان مسیر طی طریق کند و اجازه دهد سازمان نظام مهندسی معدن استان در همان سه اتاق صمت، به فعالیت خود مشغول باشند.