فرمانده انتظامی گنبدکاووس بابیان اینکه موادمخدر و اعتیاد و پیامدهای ناشی از آن از مهمترین آسیب‌های اجتماعی و از دغدغه‌ اصلی مسوولان و مردم است، تاکید کرد که برای کاهش اثرات این پدیده شوم و خانمان سوز در وهله نخست نیاز است، آگاهی خانواده‌ها نسبت به این موضوع ارتقا یابد. سرهنگ محمود علیفر روز گذشته […]

فرمانده انتظامی گنبدکاووس بابیان اینکه موادمخدر و اعتیاد و پیامدهای ناشی از آن از مهمترین آسیب‌های اجتماعی و از دغدغه‌ اصلی مسوولان و مردم است، تاکید کرد که برای کاهش اثرات این پدیده شوم و خانمان سوز در وهله نخست نیاز است، آگاهی خانواده‌ها نسبت به این موضوع ارتقا یابد.
سرهنگ محمود علیفر روز گذشته در نشست تعاملی با برخی خبرنگاران این شهرستان اظهارداشت: آگاهی بخشی به خانواده‌ها به جهت بهبود روابط با فرزندان و پرهیز از محبت یا سخت‌گیری بیش از حد به آنها در پیشگیری از گرایش احتمالی نوجوانان و جوانان به سمت دوستان ناباب موثر است.
وی افزود: امروز پیامد موادمخدر و اعتیاد بیشترین فراوانی را در ارتکاب سایر جرائم و آسیب‌های اجتماعی از جمله سرقت‌ها دارد به گونه‌ای که بالای ۸۰ درصد سرقت‌ها توسط افراد معتاد انجام می‌شود.
سرهنگ علیفر اضافه کرد: با افزایش موادمخدر و اعتیاد نه تنها خانواده بلکه جامعه دچار خُسران می‌شود که زشت شدن سیمای شهری و کاهش امنیت و احساس آن در جامعه از جمله پیامدهای آن است.
به گفته وی باید با اقدامات پیشگیرانه، آموزشی و فرهنگی بیشتر توسط همه دستگاه‌ها اداری، نیکوکاران و رسانه‌ها، در کنار اقدامات مقابله‌ای نسبت به کاهش آسیب‌های اجتماعی در حوزه اعتیاد و موادمخدر گام برداشت.
فرمانده انتظامی گنبدکاووس، کمبود فضای نگهداری معتادان متجاهر در این شهرستان را از مشکلات اساسی در برخورد و جمع آوری این قشر آسیب دیده دانست و افزود: اقداماتی جهت راه اندازی یک کمپ ترک اعتیاد ویژه بانوان و ۲ کمپ ویژه آقایان در گنبدکاووس درحال انجام است.
سرهنگ علیفر گفت: انتظامی در بحث مقابله با سوداگران مرگ و جمع آوری معتادان و خرده فروشان موادمخدر از ابتدای امسال تاکنون با اجرای ۱۵ طرح تعداد ۳۹۸ معتاد و خرده فروش را دستگیر و یک باند قاچاقی را منهدم کرده است.
وی اضافه کرد: از مجموع دستگیرشدگان حوزه موادمخدر به سبب کمبود فضای ترک اعتیاد (ماده ۱۵ و ۱۶) در گنبدکاووس فقط ۷۲ نفر آنها به مراکز دولتی و بخش خصوصی معرفی شدند.
سرهنگ علیفر، کشفیات موادمخدر توسط ماموران انتظامی گنبدکاووس از ابتدای امسال تاکنون را در مجموع ۶۵۰ کیلوگرم اعلام کرد و بیان داشت: انتظامی در صورتی که فضا و مکان مناسب برای ترک اعتیاد معتادان در این شهرستان مهیا شود، ظرف ۴۸ ساعت تمامی آنها را دستگیر و از سطح شهر جمع آوری خواهد کرد.
فرمانده انتظامی گنبدکاووس توجه به معتادان پس از ترک را مهم دانست و گفت: ایجاد اشتغال برای این افراد و حمایت خانواده‌ها از آنها در جلوگیری از گرایش دوباره آنها به اعتیاد ضروری است.
وی افزود: متاسفانه در بیشتر مواقع به فرد معتاد چه از سوی خانواده و چه از سوی صاحبان مشاغل، واحدهای تولیدی و صنعتی کم توجهی می‌شود در حالی که حمایت از این قشر در کاهش آسیب‌ها موثر است.
سرهنگ علیفر اضافه کرد: همه باید دست به دست هم دهیم تا فرد معتاد پس از پاک شدن به آغوش جامعه برگردد زیرا نجات معتاد نجات جامعه است و نباید نسبت به این موضوع بی تفاوت بود.
گنبدکاووس با ۴۱۱ هزار نفری گنبدکاووس دومین شهرستان بزرگ استان گلستان است.