استاندار گلستان در آیین گرامیداشت روز محیط‌بان و تجلیل از محیط‌بانان نمونه این استان حضور یافت و در هشداری جدی نسبت به توجه نکردن به مشکلات و آسیب‌های زیست محیطی به ویژه در حوزه‌های تالاب‌های و خلیج گرگان، ابراز نگرانی کرد که این رفتار باعث به مخاطره افتادن زندگی اهالی این استان می‌شود. علی‌محمد زنگانه […]

استاندار گلستان در آیین گرامیداشت روز محیط‌بان و تجلیل از محیط‌بانان نمونه این استان حضور یافت و در هشداری جدی نسبت به توجه نکردن به مشکلات و آسیب‌های زیست محیطی به ویژه در حوزه‌های تالاب‌های و خلیج گرگان، ابراز نگرانی کرد که این رفتار باعث به مخاطره افتادن زندگی اهالی این استان می‌شود.
علی‌محمد زنگانه با حضور در آیین گرامیداشت روز محیط‌بان و تجلیل از محیط‌بانان نمونه استان در سالن جلسات شهید رجایی استانداری و در سخنرانی این مراسم اظهارداشت: برای حفظ تالاب‌های میانکاله و خلیج گرگان باید تلاش بیشتر و مضاعفی از سوی همگان صورت گیرد.
وی بیان کرد: گرفتاری‌هایی که در حوزه خلیج گرگان به وجود آمده، باید برای حل آن، طرح علاج‌بخشی‌اش را طبق مصوبه ستاد ملی احیای تالاب‌ها اجرا کنیم.
نماینده دولت در این استان همچنین خاطرنشان کرد: باید طرحی را که شامل اثربخشی بالاست را در دستور کار و اولویت برنامه‌ها قرار دهیم.
استاندار گلستان گفت: باید با اجرای طرح علاج‌بخشی حیات دوباره را به خلیج گرگان برگردانیم.
زنگانه افزود: البته اجرای این طرح باید با رعایت همه جوانب محیط زیستی و اصول
قانونی اجرایی شود.
وی ادامه داد: همچنین برای احیا و نجات تالاب گمیشان هم باید مصوبه ستاد ملی تالاب‌ها را که برای این کار چهار هزار میلیارد ریال برای مدت پنج سال در نظر گرفته شده اجرایی کنیم.
این مسوول همچنین تصریح کرد: اگر این تالاب‌ها خشک شود، کشاورزی استان از بین خواهد رفت و محیط زیست و سلامتی نابود خواهد شد.
استاندار گلستان گفت: مطالعات بسیاری که در حوزه تالاب‌ها برای نجات و علاج‌بخشی انجام شده، نشان می‌دهد، اولین اقدام بازگشایی مسیر کانال‌هاست.
زنگانه اظهار داشت: همچنین با پرداخت حقابه درونی و بیرونی خلیج در حوزه آبریزی و آبخوانی و مجاهدت و صدر توجه قرار داشتن کارهای مسوولان، می‌توان خلیج را نجات داد.
وی بیان کرد: همچنین بحث زهکشی اراضی مورد نظر در منطقه هم یکی از راه‌های علاج‌بخشی است.
این مسوول در ادامه تاکید کرد: در حوزه سمن‌های فعال محیط زیست باید به گفتمان مشترک برسیم و به جای خنثی کردن یکدیگر باید هم‌افزایی افزایش یابد.
استاندار گلستان گفت: پروژه‌هایی که مغایرت‌های زیست محیطی داشته باشند، متوقف خواهند شد.
زنگانه اضافه کرد: محیط‌بانان رزمندگان دفاع از محیط زیست و خادمان بی‌منت این عرصه هستند ایثار و از خودگذشتگی، همت و غیرت و پیگیری‌های محیط‌بانان باعث شده تا شاهد افزایش حیات‌وحش و ایجاد و افزایش شاخص‌های محیط زیستی باشیم.
مدیرکل حفاظت محیط زیست گلستان هم در سخنرانی خود در این مراسم با گرامیداشت یاد و خاطره ۱۴۸ شهید و ۸۰۰ جانباز این عرصه خدمتی در کشور و شهید محمد باشقره از گلستان، گفت: ۵۰ درصد نیروهای سازمانی استان نیروهای اجرایی هستند و بیشتر آنها تحصیلات لیسانس و فوق‌لیسانس دارتد.
محمدرضا کنعانی اظهارداشت: گلستان ۳۷۷ پُست سازمانی مصوب دارد که ۶۴ درصد آن بلاتصدی است.
وی یادآور شد که در گلستان ۱۳۴ محیط‌بان داریم که ۱۵ روز کار و ۱۵ روز استراحت می‌کنند و در ماه پنج شبانه‌روز نوبت هستند.
مدیرکل حفاظت محیط زیست گلستان گفت: در این استان به ازای هر ۳۰ هزار هکتار یک محیط‌بان داریم که استاندارد آن هزار هکتار برای یک محیط‌بان در نظر گرفته می‌شود، عشق و علاقه همکاران ما سبب چیره شدن بر مشکلات شده و ذره‌ای از تعصبات کوتاه نمی‌آیند.
وی ادامه داد: ۵۵ درصد پاسگاه‌های استان نیازمند تعمیر و ۶۵ درصد هم نیازمند تجهیز هستند، محیط‌بانان از تعصبات خود کوتاه نمی‌آیند و وطایف محوله را به نحو احسن انجام می‌دهند.
در این مراسم که همراه با ورود خدام حرم امام رضا (ع) و پرچم متبرک بارگاه امام هشتم بود، از خانواده شهید حاج‌محمد باشقره، حسین قجر جانباز محیط‌بان ۷۰ درصد، علی‌اصغر مهقانی محیط‌بان پیشکسوت، کریم‌الله بلخی، حسین حسام و زیدالله ساوری هر سه به عنوان محیط‌بان نمونه کشوری تجلیل شد.
در ادامه مراسم از مهدی علیائی، قربان‌محمد دبیری، رمضان شهرآبادی، اصغر حسام، نعمت‌الله بالارستاقی، رحمت کُر، علی باویل قدیمی، رجب میردار، قربان کمی و عبدالرزاق ایری به عنوان محیط‌بانان نمونه شهرستان‌های بندرگز، بندرترکمن، گمیشان، کردکوی، گرگان، علی‌آبادکتول، رامیان، گنبدکاووس، مینودشت، کلاله و مراوه‌تپه به همراه حمزه غریب محیط‌بان نمونه منطقه حفاظت‌شده جهان‌نما، علی غلامی و محسن حدادی هر ۲ به عنوان محیط‌بان نمونه پارک ملی گلستان تجلیل شدند.
همچنین مهدی رضایی به عنوان فرمانده یگان حفاظت، یویف جمنی و مهدی جلالی به عنوان محیط‌بان نمونه یگان‌ حفاظت و محمد عیدوزدائی به همراه رضا رایجی نمایندگان محیط‌بانان استان هم مورد تقدیر قرار گرفتند.