مدیر بنادر و دریانوردی گلستان با گلایه از سنگ‌اندازی برخی در مسیر احیای خلیج گرگان، گفت: بیش از یک سوم شبه جزیره آشوراده و میانکاله از بین رفت و بیش از ۱۵ هزار هکتار از آن خشک شده، سوالم این است مخالفان لایروبی خلیج گرگان تاکنون کجا بودند؟ اسعدی به آخرین وضعیت خلیج گرگان اشاره […]

مدیر بنادر و دریانوردی گلستان با گلایه از سنگ‌اندازی برخی در مسیر احیای خلیج گرگان، گفت: بیش از یک سوم شبه جزیره آشوراده و میانکاله از بین رفت و بیش از ۱۵ هزار هکتار از آن خشک شده، سوالم این است مخالفان لایروبی خلیج گرگان تاکنون کجا بودند؟
اسعدی به آخرین وضعیت خلیج گرگان اشاره کرد و گفت: متأسفانه در مسئله خلیج گرگان با دلواپسانی مواجه بودیم که لایروبی کانال آشوراده و عوارض ناشی از آن برای خلیج گرگان را به صلاح نمی‌دانستند، ما چندین جلسه کارشناسی با منتقدین برگزار کردیم که افراد منتقد با توضیحات ما قانع شدند اما افراد مغرض همچنان به غرض‌ورزی خود ادامه می دهند که این افراد را نمی‌توان قانع کرد.
اله‌یار اسعدی افزود: در جلسه پرسش و پاسخ دوستداران محیط زیست و دوستداران جزیره آشوراده این مسئله را مطرح کردم چطور تاکنون با وجود این همه مطالعات انجام‌شده هیچ کسی منتقد و دلواپس خلیج گرگان نبود که هیچ یک از حاضران در آن نشست نتوانست پاسخگوی سوالم باشد، همچنین در این جمع از حاضران سوال کردم که بیش از یک سوم شبه جزیره آشوراده و میانکاله از بین رفت و بیش از ۱۵ هزار هکتار از آن خشک شد تاکنون چه کردید؟

é ما به‌دنبال نجات خلیج گرگان از مرگ حتمی هستیم
وی با بیان اینکه لایروبی کانال آشوراده پیوست مطالعاتیِ قوی، فنی، علمی و زیست محیطی دارد، بیان کرد: در این پروژه تبادل آبی خلیج گرگان با دریای خزر به واسطه مسدود شدن این کانال مجدد برقرار می شود، در واقع ما به دنبال احداث کانال نیستیم این کانال یک الی دو سده قبل بوده و در درون آن کشتیرانی می شد حال امروز محل تجمع رسوبات شده و به واسطه آن تبادل آب به جزیره آشوراده متوقف شده است. مدیر بنادر و دریانوردی استان گلستان با بیان اینکه لایروبی کانال آشوراده راه علاج‌بخشی خلیج گرگان است، تأکید کرد: ما می‌خواهیم خلیج گرگان را از مرگ حتمی نشان دهیم، ما نمی‌گوییم با این کار حتماً خلیج گرگان احیاء می‌شود بلکه خلیج همچون مریض بدحالی است که در بخش مراقبت های ویژه در مرحله اول نیاز به احیاء دارد. اسعدی با بیان اینکه ما به دلواپسان و منتقدان خلیج گرگان اعلام کردیم که ما صرفاً به دنبال علاج‌بخشی خلیج هستیم نه دستکاری طبیعت، متذکر شد: ما می خواهیم کانالی که از دو سده قدیم بوده را بازگشایی کنیم.

é برای احیای خلیج گرگان مشکل اعتباری نداریم
وی با بیان اینکه در سفر رئیس جمهور به گلستان ۵۰۰ میلیارد تومان اعتبار به احیای خلیج گرگان اختصاص یافت، یادآور شد: مقرر شد این میزان اعتبار طی سه سال به استان پرداخت شود که تاکنون ۱۰۰ میلیارد تومان به حساب سازمان بنادر و دریانوردی واریز شده است. مدیر بنادر و دریانوردی استان گلستان با بیان اینکه برای احیای خلیج گرگان مشکل اعتباری نداریم، یادآور شد: قرارداد ما با قرارگاه خاتم‌الانبیاء بیش از ۲۵۰ میلیارد تومان است که ۱۰۰ میلیارد تومان آن تخصیص یافته و دولت و سازمان مدیریت و برنامه ریزی قول تأمین مابقی اعتبار این بخش را داده‌اند.