دکتر کوروش موسوی تاکامی مديرعامل شرکت برق منطقه‌ای مازندران و گلستان همزمان با آغاز هفته دولت در جمع خبرنگاران و فعالان رسانه نشست و ضمن گزارشی از برنامه‌های این دستگاه مهم، به سوالات اصحاب رسانه پاسخ داد. وی همچنین خبر از نصب و راه‌اندازی ترانسفورماتور ۳۸۵ مگاولت آمپر پست ۴۰۰ کیلوولت در ناریوران بابل خبر […]

دکتر کوروش موسوی تاکامی مديرعامل شرکت برق منطقه‌ای مازندران و گلستان همزمان با آغاز هفته دولت در جمع خبرنگاران و فعالان رسانه نشست و ضمن گزارشی از برنامه‌های این دستگاه مهم، به سوالات اصحاب رسانه پاسخ داد.
وی همچنین خبر از نصب و راه‌اندازی ترانسفورماتور ۳۸۵ مگاولت آمپر پست ۴۰۰ کیلوولت در ناریوران بابل خبر داد و گفت: با اعتباری بالغ بر ۷۴ میلیارد تومان داد که بیش از چندین تن وزن دارد و جابه‌جایی آن به تنهایی نیاز به برنامه‌ریزی دارد چون چگالی بار ما بسیار بالا است.
کوروش موسوی تاکامی همچنین از نصب و راه‌اندازی ترانسفورماتور ۳۱۵ مگاولت آمپر پست ۴۰۰/۲۳۰ کیلوولت مرکز استان خبر داد که با هزینه‌ای بالغ بر ۶۵ میلیارد تومان در ابتدای جاده ساری به قائم‌شهر انجام شد.
وی الگوی مصرف را ۴۰۰ مگاوات اعلام کرد که در حال‌حاضر در استان بالای ۵۰۰ مگاوات است و از مردم توقع داریم با تغییر کولرهای پنجره‌ای و استفاده از کولرهای جدید اینورتردار تدبیر کنند تا مصرف در سطح استان کاهش یابد.
مديرعامل برق منطقه‌ای استان مازندران و گلستان همچنین خبر از افتتاح ۷ پروژه کلیدی در استان گلستان خبر داد که با اعتباری برابر ۳۷۲ میلیارد تومان محقق شد و ازجمله گفت: احداث پست فوق توزیع گمیشان به ظرفیت ۲۰۴۰ مگاولت آمپر و اصلاح خط ارتباطی به شبکه که با اعتباری معادل ۱۱۰ میلیارد تومان در شهر گمیشان استان گلستان احداث شد.
وی با اشاره به این‌که در گرمای جدید و اوج باری که در مرداد بود، هیچ قطعی برق در استان نداشتیم از برنامه‌های آینده شرکت برق منطقه‌ای مازندران و گلستان گفت و تاکید کرد کاری خواهیم کرد این شرکت را به شرکت بزرگ و مهم آسیا تبدیل کنیم.
موسوی تاکامی همچنین خبر از استفاده از تکنولوژی هوشمند و پهپادهایی داد که برای رصد وضعیت شبکه مورد استفاده قرار خواهند گرفت.
مدیرعامل برق منطقه‌ای مازندران و گلستان افزود: در دو سه سال گذشته در توسعه خطوط تقریبا هیچ اقدامی نداشتیم دلیل آن نیز وجود معارضان بود و امسال چندین پروژه را شروع کردیم و پیمانکاران مشغول توسعه خطوط هستند اما مشکل معارضان را هم داریم و از استاندار مازندران، معاون عمرانی و فرمانداران خواستیم همکاری کنند تا این پروژه‌ها با سرعت بیشتری ادامه یابد.
وی توسعه استان مازندران و گلستان را در گرو رشد صنایع بزرگ برشمرد و گفت: برای رسیدن به این نقطه نیز لازم است زیرساخت‌ها را توسعه دهیم و انرژی برق یکی از این زیرساخت‌های ضروری در این بخش است. موسوی تاکامی همچنین گفت: رشد صنایع ما در سال‌های اخیر به دلیل تحریم کم بوده است اما باور داریم اگر این تحریم‌ها برداشته شود شاهد جهش در رشد صنایع استان خواهیم بود. مدیرعامل برق منطقه‌ای مازندران و گلستان ادامه داد: ۱۵۰۰ مگاولت آمپر در استان ظرفیت ایجاد کردیم و هر میزان که تولید برق را افزایش دهیم و امکان فروش آن را فراهم سازیم در حقیقت ایجاد شغل کردیم و این شغل می‌تواند در بخش صنایع یا کشاورزی باشد. موسوی در خصوص مصرف میانگین استان گفت: ۵۰۰۰ مگاوات نیاز برق استان است که البته این مصرف به زمان پیک مربوط است و نیاز به وارد کردن برق از استان‌های مجاور داریم اما در زمان غیرپیک برق تولیدی ما تکافوی نیاز استان را می‌کند و حتی در این فصول برق را صادر می‌کنیم.
کوروش موسوی تاکامی درخصوص ایجاد نیروگاه‌های مقیاس کوچک و نارضایتی صاحبان این نیروگاه‌ها از نحوه تعامل شرکت توزیع نیز توضیح گفت: نگاه ما به نیروگاه‌های تولید پراکنده و بخش خصوصی برای جبران بار اضافی در ایام پیک حمایتی است و وزارت نیرو، برق را از این فعالان خریداری می‌کند و نرخ تعیین‌شده را نیز ستاد تنطیم بازار تعیین می‌کند و نرخ نیز نرخ بازار است مشکلی که وجود دارد این است که در ایام پیک ما برق را کیلووات ساعتی ۶۰۰ تومان از این نیروگاه‌ها می‌خریم اما کیلووات ساعتی صد تومان می‌فروشیم اما ما این کار را تنها در ساعات پیک انجام می‌دهیم و برای ساعات غیرپیک نمی‌توانیم با این قیمت خریداری کنیم در حالی‌که آنان توقع دارند در ایام غیرپیک هم با همین نرخ از آنان برق بخریم که برای وزارت نیرو امکان‌پذیر نیست اما وزارت نیروز پیشنهاد داده تا برق آنان در ایام غیرپیک وارد شبکه شود و مانند برق کشور به همسایگان صادر شود.