رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان آستارا از انتخاب ۱۵ شهریورماه با عنوان روز آستارا در قالب تفاهم‌نامه‌ای خبر داد. مجتبی آبروشن تشریح کرد: طرح انتخاب ۱۵ شهرویورماه با عنوان «روز آستارا» برای نخستین‌بار با همت پژوهشگران و نویسندگان بومی این شهرستان به‌ویژه آرمین حیدریان نوشته شد. وی افزود: هم‌اکنون اسنادی موجود […]

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان آستارا از انتخاب ۱۵ شهریورماه با عنوان روز آستارا در قالب تفاهم‌نامه‌ای خبر داد.
مجتبی آبروشن تشریح کرد: طرح انتخاب ۱۵ شهرویورماه با عنوان «روز آستارا» برای نخستین‌بار با همت پژوهشگران و نویسندگان بومی این شهرستان به‌ویژه آرمین حیدریان نوشته شد.
وی افزود: هم‌اکنون اسنادی موجود است که در آن به‌خاطر جدیت و موفقیت شهرستان در طرح پیکار با بیسوادی از طرف کمیته ملی پیکار با بیسوادی گیلان، از مدیریت پیکار با بیسوادی شهرستان آستارا در تاریخ۱۵ شهریور ۱۳۴۸به مناسبت سالروز بین‌المللی پیکار با بیسوادی ۱۷ شهریور۱۳۴۸) تقدیر شده و یک قطعه نشان جهانی کمیته پیکار با بیسوادی اهدا شده و البته در صفحه کتاب تاریخ آموزش و پرورش شهرستان آستارا نیز آمده است که در سال تحصیلی ۵۴-۱۳۵۳ خورشیدی بیسوادی به طور کلی در این شهرستان ریشه‌کن گردیده است؛ از این رو ۱۵ شهریورماه روز فرهنگی آستارا نام‌گذاری شد. رییس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان آستارا مدت اجرای این تفاهم‌نامه را ۱۰ سال برشمرد و بیان کرد: بر این اساس پس از رایزنی با دستگاه‌های ذی‌ربط، جهت اجرایی کردن موضوع تفاهم‌نامه مربوطه روز گذشته بین اداره‌کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گیلان با شهرداری آستارا در محل فرمانداری این شهرستان به امضا رسید که جزو مطالبات دیرین مردم منطقه بود.
وی اضافه کرد: برای برگزاری هرچه بهتر و باشکوه‌تر این مناسبت شرح وظایف هر یک از دستگاه‌ها از جمله شهرداری مشخص شده است و بر اساس آن نمایش ظرفیت‌های منطقه از جمله در زمینه غذا، صنایع دستی، بازی‌های بومی- محلی، کتاب و کتابخوانی در دستور کار قرار خواهد گرفت.
شهرستان آستارا با برخورداری از آثار تاریخی، طبیعی و فرهنگی متعدد، به عنوان یکی از نقاط گردشگرپذیر گیلان، در منتهی الیه غرب این استان و همجوار کشور جمهوری آذربایجان واقع شده است.