رییس اداره حفاظت محیط زیست رودبار گفت: سوسن چلچراغ از کمیاب ترین گل های جهان است که در گیلان به بار نشست. گل در جمع خبرنگاران با بیان اینکه سوسن چلچراغ، یکی از کمیاب‌ترین گل‌های جهان در داماش عمارلوی رودبار به گل نشست، افزود: جشنواره گلدهی سوسن چلچراغ پنجشنبه ۱۹ خردادماه از ساعت ۱۵ تا […]

رییس اداره حفاظت محیط زیست رودبار گفت: سوسن چلچراغ از کمیاب ترین گل های جهان است که در گیلان به بار نشست.

گل در جمع خبرنگاران با بیان اینکه سوسن چلچراغ، یکی از کمیاب‌ترین گل‌های جهان در داماش عمارلوی رودبار به گل نشست، افزود: جشنواره گلدهی سوسن چلچراغ پنجشنبه ۱۹ خردادماه از ساعت ۱۵ تا ۱۸ در روستای داماش برگزار می‌شود.

رئیس اداره حفاظت محیط زیست رودبار ادامه داد: داماش گیلان میزبان گلی از خانواده سوسن‌ها است که نخستین بار در سال ۱۳۵۴ در کتاب «فلور شرق» معرفی و به افتخار گیاه‌شناس آلمانی کارل فردریش فون لدبور به نام «لیلیوم لدربوری» نام‌گذاری شد و در همان زمان پس از معرفی این گل به دولت ایران از سوی شورای عالی محیط زیست، این گل کمیاب در گروه آثار زیست محیطی ملی کشور به نام رودبار در روستای داماش به ثبت رسید.

وی افزود: همراه با فصل گلدهی این گیاه ارزشمند و کمیاب که در سایر مناطق تقریبا منقرض شده و یا به صورت محدود وجود دارد، هشتمین جشنواره گلدهی آن برگزار می‌شود.

فرهی ادامه داد: امسال با توجه به سرمای هوا، مدت زمان گلدهی سوسن چلچراغ ممکن است تا اواخر خردادماه ادامه داشته باشد.

رئیس اداره حفاظت محیط زیست رودبار گفت: هم اکنون تعداد اندکی گل در محدود اثر طبیعی ملی داماش شکوفا شده و تعداد زیادی غنچه گل آماده شکوفا شدن است که با گرم شدن ناگهانی هوا انتظار می‌رود در چند روز آینده تعداد زیادی گل شکوفا شود.

وی هدف از برگزاری جشنواره گلدهی سوسن چلچراغ را آشنایی مردم با تنوع زیستی و ارتقا معیشت جوامع محلی همجوار با پدیده‌های طبیعی ارزشمند و نادر دانست.