افزایش قیمت زمین وخلأ قانونی در کنار اسناد جعلی و یا مشکوک سبب تجاوز مستقیم به اراضی ملی، حریم و بستر منابع طبیعی، رودخانه‌ها و در نتیجه زمین خواری می‌شود که نیازمند استفاده از ابزارهای اطلاعاتی، انتظامی و افزایش اشراف دستگاه‌های نظارتی و دقت‌نظر کافی بر روند واگذاری‌های مربوطه اراضی و اعتراضات وارده به کمیسیون‌ها […]

افزایش قیمت زمین وخلأ قانونی در کنار اسناد جعلی و یا مشکوک سبب تجاوز مستقیم به اراضی ملی، حریم و بستر منابع طبیعی، رودخانه‌ها و در نتیجه زمین خواری می‌شود که نیازمند استفاده از ابزارهای اطلاعاتی، انتظامی و افزایش اشراف دستگاه‌های نظارتی و دقت‌نظر کافی بر روند واگذاری‌های مربوطه اراضی و اعتراضات وارده به کمیسیون‌ها و رسیدگی‌های قضایی است.
زمین خواران معمولا زمینی را تصرف می‌کند که مالکیتی بر روی آن نداشته است البته گاهی زمین خواران با استفاده از رخنه در دستگاه‌ها و رشوه کار خود را پیش می برند و گاه نیز از خلا قانونی نهایت بهره برده می‌شود.
در اندک مواردی هم اسنادی که توسط فرد مدعی مالکیت زمین و یا اراضی ارائه می‌شود کاملا صحیح و در مسیر قانون بوده و حق با او است.
در جدیدترین اتفاقی که در چند روز گذشته در سوادکوه شمالی رخ داده است، زمین فوتبال روستای زیولا شهرستان سوادکوه شمالی که طی مستنداتی که در اختیار این رسانه قرار دارد، در دهه ۷۰ توسط ارگان‌های مرتبط، با رای قطعی اراضی ملی بودن آن به مقامات مسئول اعلام شده و سپس به اداره کل تربیت بدنی واگذار و بیش از ۳۰ سال محلی برای برگزاری دوره‌ها و تمرین‌های ورزشی مردم این منطقه بوده است توسط فردی حقیقی محصور شد.
شخص مورد نظر به گفته مردم محلی و مسئولان در ساعت غیر اداری با استفاده از نیروی انتظامی در زمین مذکور حضور یافت و اقدام به فنس کشی زمین کرد. همین موضوع سبب شد تا به سراغ عباس اکبرزاده، رئیس اداره ورزش وجوانان سوادکوه شمالی رفتیم.
عباس اکبرزاده، رئیس اداره ورزش وجوانان سوادکوه شمالی در گفت و گو با ما با بیان اینکه حدود پانزده روز پیش فردی با ارائه اسنادی مدعی شد زمین ۶۰ سال پیش متعلق به بنده بوده است، گفت: این یک هکتار زمین بیش از ۳۰ سال پیش از سوی منابع طبیعی به اداره ورزش و جوانان واگذار شده بود.
وی با بیان اینکه در مواردی که از طریق ماده ۶۹ منابع طبیعی زمین را واگذار می‌کند، امکان گرفتن سند برای اداره ورزش و جوانان فراهم نبود، اظهار کرد: این زمین به نوعی برای منابع طبیعی بوده که در اجاره ما قرار دارد.
رئیس اداره ورزش وجوانان سوادکوه شمالی گفت: اداره ورزش و جوانان یگان ویژه ندارد و برای همین با اداره منابع طبیعی که یگان ویژه دارد تماس گرفته شد تا مانع فنس کشی فرد مورد نظر شوند.
اکبرزاده ادامه داد: فرد مورد نظر اقدام به فنس کشی کرده بود.
اکبرزاده با تاکید بر اینکه گرانی زمین سبب شد تا تصرف زمین و حتی زمین خواری زیاد شود، گفت: شهرستان سوادکوه شمالی واحد حقوقی ندارد و واحد حقوقی اداره کل ورزش و جوانان استان مازندران با تکمیل اسناد و مدارکی که توسط ورزش و جوانان و منابع طبیعی شهرستان جمع آوری شده پیگیر موضوع است و با طرح دعوا به زودی دادگاه برگزار می‌شود.
رئیس اداره ورزش وجوانان سوادکوه شمالی گفت: شیرآقایی مسئول واحد حقوقی اداره کل منابع طبیعی است و ما تابع تصمیم مراجع قضایی هستیم