امید نیک‌نژاد، مدیرعامل کارخانه چوب و کاغذ مازندران، از تولید ۵۰ هزار تن کاغذ در پنج ماه گذشته خبر داد و گفت:‌ از این میان بالغ بر شش هزار تن کاغذ چاپ و تحریر بوده است. وی با اشاره به روند پیشرفت تولید در این کارخانه گفت: در سال ۹۸ در انواع کاغذ ۳۰ هزارتن […]

امید نیک‌نژاد، مدیرعامل کارخانه چوب و کاغذ مازندران، از تولید ۵۰ هزار تن کاغذ در پنج ماه گذشته خبر داد و گفت:‌ از این میان بالغ بر شش هزار تن کاغذ چاپ و تحریر بوده است.
وی با اشاره به روند پیشرفت تولید در این کارخانه گفت: در سال ۹۸ در انواع کاغذ ۳۰ هزارتن تولید داشتیم که در سال ۹۹ این رقم به ۷۳ هزار تن و در سال ۱۴۰۰ به ۱۱۱ هزار تن رسید است. برای سال جاری نیز در صدد هستیم تا این رقم را به ۱۲۴ هزار تن انواع کاغذ چاپ و تحریر‌، فلوتینگ و … افزایش دهیم.

é ویژگی‌های کاغذ تحریر داخلی
نیک‌نژاد با اشاره به کیفیت کالای تولید شده نیز ادامه داد:‌ با توجه به تجهیز ماشین‌آلات و افزایش کنترل،‌ کیفیت نسبت به گذشته بسیار رشد داشته و قابل قیاس نیست. کاغذ تولید شده در کارخانه مازندران چند ویژگی دارد،‌ اول اینکه ما کارخانه‌ای مکانیکال هستیم و مواد شیمیایی در تولید غالب نیست‌.
وی با اشاره به دیگر ویژگی‌ها ادامه داد:‌ دوم اینکه کاغذ تحریر تولید مازندران به لحاظ ضریب انعکاس نور برای سلامت چشم مناسب‌ترین کاغذ است،‌ همچنین از آنجایی که ما از خمیر دست اول چوب استفاده می‌کنیم‌، مقامت مکانیکی بالایی در چاپ‌پذیری داریم و این برای چاپخانه‌ها بسیار مهم ‌است. ویژگی بعدی به سلامت کاغذ ما به لحاظ بهداشتی مرتبط است‌،‌ ما در تولیدتحریر از بازیافتی استفاده نمی‌کنیم و از این نظر از نظر بهداشتی نیز کاغذ ما درجه اعتبار بالایی دارد.
وی کاغذ تحریر داخلی را به لحاظ مزیت‌هایی که به آن اشاره کرد‌، بهترین کاغذ برای استفاده دانش‌آموزان و چاپ کتب درسی و نشر دانست.

é نواقص کاغذ را برطرف کردیم
نیک‌نژاد با اشاره به مشکلاتی که در گذشته در کاغذهای تولید داخلی وجود داشت،‌ گفت:‌ برخی نقایص از جمله سوراخ بودن رول‌ها‌، تلورانس گرمای کاغذها و … در گذشته وجود داشت که اکنون برطرف شده است شاهد این ماجرا نیز مسئولان آموزش و پرورش هستند که از کیفیت کاغذ تولیدی اعلام رضایت کرده‌اند.بنابراین کاغذ ما با این نوع تکنولوژی با کاغذهای خارجی مشابه برابری می‌کند.
وی با اشاره به اینکه امسال بنا بر تولید ۴۳ هزار تن کاغذ چاپ و تحریر در کارخانه است،‌ گفت:‌ با این تولید از خروج ۴۲ میلیون دلار ارز از کشور جلوگیری خواهیم کرد. مدیرعامل شرکت چوب و کاغذ مازندران در بخش دیگر از سخنان خود به قراردادی که میان این شرکت و وزارت آموزش و پرورش برای تولید کاغذ مورد نیاز جهت کتاب ‌های درسی وجود دارد‌، گفت:‌ ما برای فرهنگ‌سازی بیشتر به مسئولان آموزش و پرورش پیشنهاد کردیم که چون این کتاب‌ها از کاغذ ایرانی درست شده است،‌ در صفحه آغازین به این نکته اشاره شود.
نیک‌نژاد به قیمت تمام شده برای کاغذ داخلی نیز اشاره کرد و گفت:‌ ما نباید و نمی‌توانیم ادعا کنیم که تکنولوژی به‌روزتری از خارجی‌ها در اختیار داریم و حتی نباید ادعا کنیم که به لحاظ مصرف انرژی و نیروی کار نیز به آن‌ها برتری داریم،‌ اما تفاوت قیمت ما نسبت به تولید خارجی مشابه کاملاً محسوس است. وی از وجود دست‌های مافیا در واردات کاغذ خبر داد و افزود: اگر کشور در سال‌های گذشته به خودکفایی در تولید کاغذ نرسیده است،‌ اولا سیاست‌گذاری‌های مختلف دولتی در آن دخیل بوده است در ثانی مافیایی که از واردات سود می‌بردند،‌ اجازه به تولید نداده‌اند. من نمی‌گویم که واردات متوقف شود‌، بالاخره ما هنوز به واردات نیاز داریم،‌ اما واردات باید به اندازه‌ای باشد که تولید داخل نفس بکشد. اکنون تولید داخل به لحاظ حجم وادرات می‌تواند نفس بکشد به لحاظ قیمت نیز از محصول وارداتی کمتر است.

é وزارت آموزش و پرورش با خرید کاغذ داخلی ۶۰ میلیارد تومان سود برد/ کاهش قیمت کتاب‌های درسی
به گفته نیک‌نژاد وزارت آموزش و پرورش با خرید کاغذ داخلی ۶۰ میلیارد تومان سود برد. امسال برای اولین بار شاید کتاب‌های درسی تنها کالایی باشد که نه تنها گران نشده بلکه نسبت به سابق کاهش قیمت هم داشته است. اگر وزارت آموزش و پرورش این ۶۰ میلیارد سود را به قیمت کتاب تزریق کند‌، قیمت کتابهای درسی کاهش محسوسی را خواهد داشت.
وی در بخش دیگری از صحبت‌های خود به دغدغه‌اش برای حوزه چاپ و نشر اشاره کرد و افزود: با وجود این‌که آموزش و پرورش طالب بود همه ۴۵ هزار تن نیاز را از تولید داخلی استفاد کند،‌کارخانه ترجیح داده است مقداری نیز برای مصرف چاپ و نشر اختصاص دهد.
به گفته نیک‌نژاد پس از صحبت‌های مکرر با وزارت ارشاد در نهایت با پذیرش ماجرا از سوی وزارت ارشاد قرار شد که دو نوع کاغذ ۷۰ و ۷۵ گرمی در اختیار چاپ و نشر با حداقل قیمت قرار بگیرد. قیمت کاغذ ۷۵ گرمی رولی ۲۵ هزار تومان است که در بازار ۲۹ هزار و ۵۰۰ تا ۳۰ هزار تومان فروخته می‌شود و ۷۰ گرمی که ۲۶ هزار و ۵۰۰ تومان است ولی در بازار ۳۲ هزار تومان فروخته می‌شود.
وی ادامه داد:‌ شرکت چوب و کاغذ مازندران روی کاغذ تحریر تولیدی نگاه اقتصادی ندارد و به آن به‌عنوان کالایی سودآور نگاه نمی‌کند‌، بنابراین حداقل قیمت‌ها را در نظر گرفته‌ایم. اما اگر مسئولان دولت همان یارانه‌ای که برای واردات کاغذ اختصاص می‌دهند، را به کارخانه‌های تولید داخل از جمله مازندران اختصاص دهند‌، ما می‌توانیم قیمت تمام شده را کاهش بیشتری دهیم.
نیک‌نژاد در پاسخ به اینکه چه زمانی کارخانه به ظرفیت اسمی تولید ۸۵ هزار تن کاغذ تحریر نزدیک خواهد شد،‌ گفت:‌ در ۳ سال اخیر رشد تولید قابل توجه بوده است، برنامه ما برای سال آینده این است که تولید را به ظرفیت ۷۰ هزار تن برسانیم، پر کردن ظرفیت اسمی ۸۵ هزار تن بسیار دشوار است و رسیدن به آن در دست ما نیست. نیک‌نژاد گفت:‌ برخی موارد قابل پیش‌بینی نیست،‌ برای نمونه دولت امسال خاموشی مسکونی‌ها را به سفر رساند‌، اما کارخانجات در سهمیه برق با مشکل مواجه بودند‌، ما دو ماه و نیم است که با سهیمه نیم درصد فعالیت می‌کنیم. ما برنامه را روی تولید ۴۵ هزار تن بستیم اما می‌توانستیم تا به ۵۵ هزار تن هم برسانیم که با وجود خاموشی‌ها کنسل شد. وی با اشاره به صادرات ۱۲ میلیون یورویی کاغذ فلوتینک به عراق گفت:‌ ما با این وجود مجبور شدیم که خط تولید فلوتینک را از بیست و یکم ماه به بعد روشن کنیم که کاغذ تحریر را در اولویت تولید قرار دهیم. بنابراین من ادعا نمی‌کنم که بتوانیم به این زودی به ظرفیت ۸۵ هزار تن در سال برسیم.
نیک‌نژاد با اشاره به شعار خودکفایی در تولید کاغذ توسط دولت تصریح کرد: ما پیش از این گفته‌ایم که برای سال آینده می‌توانیم یک سوم نیاز کشور در حوزه چاپ تحریر را برآورده کنیم اما این مهم نیازمند تحقق مطالباتی است که در دولت باید اجرایی شود. برای نمونه مطالبه ما از سازمان جنگل‌ها که سال‌ها بر زمین مانده است.سازمان جنگل‌ها نیز بخشی از دولت است و می‌توان در همین دولت به آن پرداخت.
وی در توضیح بیشتر گفت:‌ طرح برداشت ممنوعیت برداشت چوب از جنگل یکسال زودتر از موعد بدون اطلاع‌رسانی اجرایی شد و آن زمان ما ۶۳ میلیارد مطالبه چوب از سازمان داشتیم،‌ اکنون اختلاف نظری میان ما و سازمان جنگل‌ها وجود دارد،‌ آن‌ها می‌گویند همان ۶۳ میلیارد سال ۹۵ را به قیمت امروز چوب تحویل بگیرید که نه انصاف است نه عقلانی و شرعی و عرفی. ما می‌گویم ۶۳ میلیارد را به قیمت روز محاسبه کنید و ما چوب دریافت کنیم.
نیک‌نژاد تصریح کرد: موضوع دوم برداشت چوب‌های شکسته و افتاده در جنگل است که با سیلاب‌های اخیر بیشتر نیز شده است و به جای پوسیده شدن می‌تواند مورد استفاده مجموعه‌هایی که به تولید کالای استراتژیک می‌پردازند‌، قرار گیرد. البته من با مدیریت جدید سازمان جنگل‌ها دورنما را دورنمای خوبی می‌بینم. وی با اشاره به حمایت دولت سیزدهم از تولید داخلی کاغذ گفت:‌ اگر این حمایت نمی‌شد، این اتفاقات نمی‌افتاد، شعار «ما می‌توانیم» دولت سیزدهم که مبتنی بر شعار امام و مقام معظم رهبری است،‌ را عمیقا باور دارم، واقعا ما می‌توانیم به خودکفایی برسیم،‌ با نق زدن چیزی درست نمی‌شد.بزرگترین کاری که دولت کرده جاری و ساری کردن این باور است.

é سرمایه در گردش و نقدینگی محدودی داریم
نیک‌نژاد در ادامه با مطالبه حمایت بیشتر دولت از تولید کاغذ گفت:‌ ما به لحاظ سرمایه در گردش و نقدینگی در محدودیت هستیم و برای نوسازی ماشین‌آلات و تامین مواد اولیه به جهت افزایش تولید نیازمند نقدینگی بیشتری هستیم،‌ بنابراین باید تسهیلات و سرمایه در گردش برای پرداخت به ما در اولویت باشد، اگر این تزریق نقدینگی صورت گیرد ما ماشین آلات را بروزتر و مواد اولیه مورد نیز برای سال آینده را نیز تامین می‌کنیم تا به تعهدمان برسیم. آن زمان قطعا یک سوم نیاز کشور را تامین خواهیم کرد.