روزهای گذشته بار دیگر، میانکاله در آتش سوخت تا نشان دهد برای سوختن همیشه وقت هست، اما برای ساختن خیلی زود دیر می‌شود! نمی‌دانم شاید این تقدیرِ این ذخیره‌گاه ارزشمند زیست‌کره است که در پیشِ چشمِ همگان از تشنگی و سوختگی جان بدهد و کسی را یارایِ احیایِ او نباشد. به گفته علی کلانه رئیس […]

روزهای گذشته بار دیگر، میانکاله در آتش سوخت تا نشان دهد برای سوختن همیشه وقت هست، اما برای ساختن خیلی زود دیر می‌شود!
نمی‌دانم شاید این تقدیرِ این ذخیره‌گاه ارزشمند زیست‌کره است که در پیشِ چشمِ همگان از تشنگی و سوختگی جان بدهد و کسی را یارایِ احیایِ او نباشد.
به گفته علی کلانه رئیس پناهگاه حیات وحش میانکاله
حریق از ساعت ۲۱ شب بیستم خردادماه، مقارن با شب میلاد ضامن آهو، در ضلع شمالی و بخشی از محدوده ساحلی میانکاله رخ داد که این آتش‌سوزی کماکان تا روز بعد نیز ادامه داشت و محیط‌بانان با تمام قوا در حال مهار آتش بودند.
او می‌گوید: با تلاش محیط بانان آتش به صورت مقطعی در یک مرحله مهار شده بود که به دلیل خشک بودن پوشش گیاهی و وزش باد دوباره آتش شعله‌ور شد.
به گفته کلانه برای مهار کامل آتش در میانکاله بالگرد از استانداری به پرواز درآمد و همه تلاش‌ها بر این بود تا آتش در کیلومتر ۱۸ ورودی غربی میانکاله به سرعت خاموش شود.
او در اولین خبرها اعلام کرده بود که هنوز مساحت عرصه‌های آسیب دیده از آتش‌سوزی قابل محاسبه نیست و پس از آتش‌سوزی باید ارزیابی انجام شود.
در نهایت ساعت حوالی هفت بعدازظهر روز بیستم خردادماه بود که از میانکاله خبر رسید آتش به طور کامل مهار شده است.
گفتنی است پنج فقره آتش‌سوزی از آغاز امسال تاکنون در میانکاله رخ داد که در مجموع هشت و نیم هکتار از این زیستگاه از بین رفت.
جمعیت هلال احمر بهشهر نیز در آخرین خبرها از آتش سوزی نوشت: آتش سوزی ۱۵ تا ۲۰ هکتار از مراتع میانکاله را در خود سوزاند و خاکستر کرد.
به گفته هلال احمر شهرستان بهشهر، زمان دقیق آتش سوزی در میانکاله، ساعت ۲۳:۰۰ مورخ ۱۹/۰۳/۱۴۰۱ و زمان دقیق اطلا‌ع رسانی به واحد عملیاتی نیز ۱۵:۱۰ مورخ ۲۰/۰۳/۱۴۰۱ بوده است.
روابط عمومی جمعیت هلال احمر بهشهر همچنین اعلام کرد که پس از اطلاع مردمی به سامانه تلفنی۱۱۲ ندای امداد مرکز کنترل و هماهنگی عملیات هلال احمر استان مازندران مبنی بر آتش سوزی مراتع ، بلافاصله پس از دریافت خبر حادثه، مرکزEoc استان به نزدیک ترین تیم عملیاتی که پایگاه حسین آباد بوده اطلاع رسانی نموده است که یک تیم عملیاتی با یک دستگاه خودروی آمبولانس به محل حادثه اعزام شد. این حادثه ۱ نفر مصدوم داشت که پس از انجام اقدامات اولیه مصدوم درمان سرپایی شد و پس از همکاری در خاموش کردن آتش ، تیم عملیاتی به پایگاه بازگشت.
در آخر زمان دقیق پایان عملیات نیز توسط این جمعیت، ۱۹:۳۰ مورخ ۲۰ خردادماه ۱۴۰۱ اعلام شد.
علی سلاجقه رییس سازمان محیط زیست نیز درباره آتش‌سوزی‌های سریالی و عمدی در تالاب میانکاله و اقدامات سازمان محیط زیست در این باره گفت: تناقض‌هایی وجود دارد و سوءاستفاده‌هایی درباره معیشت مردم منطقه می‌شود، از دستگاه‌های امنیتی مجموعه، نیروهای انتظامی درخواست کردیم که کار را در این زمینه دنبال کنند، چون افرادی که اقدام به آتش سوزی این منطقه می کنند در واقع از مردم نیستند، غالبا افرادی هستند که از برخی مسایل می‌خواهند مشکلاتی را ایجاد کنند و این آتش‌سوزی‌های سریالی اتفاق می‌افتد البته در راستای آتش سوزی های اخیر در میانکاله با ورود دادستانی چند نفر دستگیر شدند.
سلاجقه افزود: با توجه به اهمیت حفظ تالاب میانکاله به عنوان یک زیست بوم ارزشمند مقرر شده که منطقه مدام پایش شود و این کار امسال هم انجام می‌شود، همچنین در بحث اطفاء حریق هم مصوب کردیم که یک پایگاه اطفاء در میانکاله مستقر شود که امیدواریم هر چه سریعتر صورت گیرد زیرا اعتبارات آن تامین شده و فقط باید مکان یابی آن انجام شود.
این در حالی است که سلاجقه پیش از این در بهمن سال گذشته اعلام کرده بود: با کمک نمایندگان مجلس شورای اسلامی، ردیف مستقل در بودجه کشور برای احیای تالاب میانکاله در نظر گرفته خواهد شد.
علی سلاجقه در نخستین جلسه شورای راهبری پناهگاه حیات‌وحش، ذخیره‌گاه زیست‌کره و تالاب میانکاله اظهار داشت: درباره آنچه در تالاب میانکاله روی‌ داده است همگی مسئول هستیم.
وی ادامه داد: از ۶ نشست هیئت دولت، ۲ نشست درباره تالاب میانکاله بوده و از استانداران مازندران و گلستان می‌خواهم امور و تکالیفی را که در شورای راهبری تکلیف می‌شود، مدیریت کنند و تکالیفی که در ستاد ملی تصویب‌ شده و تاکنون انجام نگرفته را از دستگاه‌های ذینفع پیگیری کنند.
سلاجقه با اشاره به اینکه در ۲ دیدار از تالاب میانکاله شاهد نقش موثر مشارکت سمن‌هایی بودم که با جان و دل فعالیت می‌کردند، گفت: سمن‌ها و جوامع محلی ظرفیت‌های عالی انسانی برای محیط‌زیست محسوب می‌شوند و احیای تالاب میانکاله مدیریت یکپارچه می‌طلبد.
رییس سازمان حفاظت محیط زیست با تاکید بر اینکه مدیریت جامع حوضه آبخیز باید اجرا شود افزود: استانداران مازندران و گلستان باید دستگاه‌های ذینفع را مکلف کنند که وظایف قانونی خود را انجام دهند. هر حوزه‌ای حقابه زیست‌ محیطی مجموعه پایین‌دست را که از سرشاخه بالا تا تالابی که به‌ عنوان زهکش اصلی حوضه آبخیز است باید اعمال کند و استانداران دستگاه‌هایی که درباره سرازیر شدن سموم و سایر آلاینده‌ها به تالاب میانکاله مسئول هستند، بازخواست کند زیرا چنین اتفاقی افتاده است و این موارد باید مدیریت شود.
سلاجقه با اشاره به اینکه با کمک نمایندگان مجلس شورای اسلامی ردیف مستقل در بودجه کشور برای احیای تالاب میانکاله در نظر گرفته خواهد شد، ادامه داد: بر اساس استانداردهای ملی، عملیات لایروبی باید اتفاق بیافتد و درباره مجموعه ۲۲ هکتاری در جزیره آشوراده در حین عملیات، ارزیابی‌های زیست‌محیطی مجددا پایش شود و سازمان محیط‌زیست همه دستگاه‌های ذینفع را مکلف کرده است که به وظایف قانونی خود در این‌باره عمل کنند.
وی اظهار داشت: مصوبات ستاد ملی هماهنگی و مدیریت تالاب‌های کشور مورد تایید است و باید انجام شود و پیشنهاد می‌شود هر سه یا چهار ماه یک‌بار شورای راهبری تشکیل شود و مدیران استانی در سطح استان به‌ ویژه نیروی انتظامی استان برای رفع مشکلات پیش روی تالاب میانکاله بیشتر همکاری کنند.
سلاجقه با تأکید بر اینکه در مدیریت جامع حوضه آبخیز، دستگاه‌های ذینفع به تکالیف و وظایف قانونی خود عمل کنند گفت: اجازه نخواهیم داد تالاب‌های انزلی و میانکاله به سرنوشت دریاچه ارومیه دچار شود. موضوع استان خاصی مدنظر نیست و در تلاش هستیم سرمایه‌های ملی کشور را حفظ کنیم و پیشنهاد می‌شود در سال، ۲ جلسه برای حل مشکلات پیش روی جزیره آشوراده تشکیل شود تا به راهکارهای ملموس برسیم.
در نخستین شورای راهبری پناهگاه حیات‌وحش میانکاله گزارشی از اجرای برنامه جامع پنج ساله احیای مجموعه تالاب‌های میانکاله و خلیج گرگان و درباره تعهدات دستگاه‌های ذینفع با موضوع مدیریت بالادست حوضه آبزی همچنین کلیاتی درباره سیاست‌های طبیعت‌گردی و گردشگری در سطح مناطق و محدوده‌های تحت مدیریت محیط‌زیست و به قوانین ذیل آن ارائه شد.
همچنین بیستم اسفندماه سال گذشته بود که علی سلاجقه در جریان سفر ریاست محترم جمهور به مازندران و بازدید از میانکاله با اشاره به اینکه شرایط ویژه تالاب میانکاله مورد توجه جدی آقای رییسی قرار گرفته است، ابراز داشت: این تالاب از لحاظ تامین معیشت بومیان و شرایط خاص آبزیان از اهمیت ویژه ای برخودار است و به همین دلیل رییس جمهور بر احیای این تالاب تاکید داشت.
سلاجقه از دستور رییس جمهور برای جبران کاهش سطح تراز آب تالاب، از طریق پمپاژ آب دریای خزر به میانکاله خبرداده و اضافه کرده بود: همچنین با انتقال آب نکارود به این تالاب و ایجاد اختلاط آب شیرین و شور حیات زیستمندان تامین خواهد شد.
وی در ادامه نیز توضیح داد که وزارت جهاد کشاورزی انجام عملیات آبخیزداری مشرف به تالاب میانکاله را پیگیری خواهد کرد و همچنین استفاده کمتر از کود و سموم که باعث خفگی آب تالاب می‌شود مد نظر این وزارتخانه قرار خواهد گرفت.
او سال گذشته همچنین از دستور رییس جمهور به استاندار برای استقرار پایگاه اطفای حریق در تالاب میانکاله خبر داده بود.
اما با همه اینها، میانکاله هنوز در آتشِ بی‌مبالاتی‌ها و غفلت‌ها می‌سوزد و علی‌رغمِ انتشارِ گسترده‌‌ی اخبارِ آتش‌سوزی‌ها، همچنان آتش افروزان، راهی برای آتش به جان کردنِ میانکاله می‌یابند و خون به جگرِ تالاب می‌کنند.
این تالابِ نیمه جان اگر زبان داشت، چه حکایت‌ها از همدستی‌ها و همداستانی‌ها برای به نابودی خود داشت!