مدیر حفاظت و بهره‌برداری از منابع آبی شرکت آب‌منطقه‌ای مازندران با اشاره به تداوم خشکسالی در مازندران طی سال زراعی جاری، گفت: با وجود هشدارهای مکرر پیش‌بینی می‌شود که امسال بین ۸۰ تا ۱۰۰ هزار هکتار از زمین‌های کشاورزی مازندران زیر کشت دوم برود. سیدمهدی عمادی با بیان اینکه مازندران امسال در وضعیت استمرار خشکسالی […]

مدیر حفاظت و بهره‌برداری از منابع آبی شرکت آب‌منطقه‌ای مازندران با اشاره به تداوم خشکسالی در مازندران طی سال زراعی جاری، گفت: با وجود هشدارهای مکرر پیش‌بینی می‌شود که امسال بین ۸۰ تا ۱۰۰ هزار هکتار از زمین‌های کشاورزی مازندران زیر کشت دوم برود.
سیدمهدی عمادی با بیان اینکه مازندران امسال در وضعیت استمرار خشکسالی قرار دارد و پرهیز از کشت دوم باید به‌طور جدی در دستور کار کشاورزان باشد، گفت: با وجود تاکیدهای مکرر و متعدد طی سال‌های اخیر درباره زیان‌های کشت دوم برنج برای وضعیت منابع آبی استان، همچنان شاهد اقدام به کشت دوم در مازندران هستیم.
وی افزود: در سال جاری نیز از ابتدای سال تاکنون دست‌کم سه جلسه با جهاد کشاورزی تشکیل شد و هر بار نیز مؤکدا اعلام کردیم شرایط برای کشت دوم در مازندران فراهم نیست.
مدیر حفاظت و بهره‌برداری از منابع آبی شرکت آب‌منطقه‌ای مازندران خاطرنشان کرد: موضوع ممنوعیت کشت دوم در سال جاری نیز به صورت مکتوب به فرمانداری‌ها، بخشداری‌ها و مدیران مرتبط اعلام شد. جهاد کشاورزی مازندران هم با ممنوعیت کشت دوم موافق است اما همچنان شاهد بی‌توجهی جامعه به وضعیت منابع آبی استان هستیم.
عمادی، یکی از دلایل مهم بی‌توجهی به هشدارهای مربوط به ممنوعیت کشت دوم را نبود اهرم‌های کنترلی در این زمینه دانست و تصریح کرد: چالش مهم این است که امکان کشت دوم از طریق در دسترس بودن برق و تهیه سوخت غیرمجاز خارج از سیستم وجود دارد، با این که در سال‌های مختلف تاکیدهای لازم شد، اما چون ساز و کارهای کنترلی و نظارتی وجود ندارد، به نتیجه نرسیده‌ایم. وی افزود: یکی از اهرم‌های کنترلی قطع برق چاه‌های کشاورزی در دوره کشت دوم است که توسط دستگاه مربوطه انجام نمی‌شود. اداره برق باید نسبت به قطع برق یا افزایش بسیار زیاد تعرفه برق کشاورزی در دوران کشت دوم اقدام کند.
مدیر حفاظت و بهره‌برداری از منابع آبی شرکت آب‌منطقه‌ای مازندران خاطرنشان کرد: وضعیت بازار و قیمت برنج به گونه‌ای است که کشاورزان حتی در صورت قطع کردن برق هم با تأمین سوخت آزاد برای تأمین برق اقدام به کشت دوم می کنند؛ در این وضعیت به منابع آب زیرزمینی استان آسیب زیادی وارد می‌شود.
عمادی با اشاره به تداوم خشکسالی در مازندران طی سال زراعی جاری تصریح کرد: با وجود هشدارهای مکرر پیش‌بینی می‌شود که امسال بین ۸۰ تا ۱۰۰ هزار هکتار از زمین‌های کشاورزی مازندران زیر کشت دوم برود.
وی افزود: پارسال که در شرایط خشکسالی قرار داشتیم حدود ۱۱۵ هزار هکتار از شالیزارهای مازندران زیر کشت دوم رفت. در سال‌های ۱۳۹۳ و ۱۳۹۴ نیز که شرایط مشابه خشکسالی امسال را داشتیم نیز در ۷۰ تا ۹۰ هزار هکتار از زمین‌های کشاورزی مازندران کشت دوم انجام شد.
مدیر حفاظت و بهره‌برداری از منابع آبی شرکت آب‌منطقه‌ای مازندران اظهار کرد: برای تحقق ممنوعیت کشت دوم به‌ویژه در شرایط خشکسالی، همه دستگاه‌ها و نهادهای مرتبط باید به وظایف خودشان عمل کنند که در این بین برق نقش بسیار مهمی دارد. با توجه به شرایط موجود، برای جلوگیری از کشت دوم برنج در مازندران چاره‌ای جز آگاه‌سازی جامعه درباره وضعیت منابع آبی استان نداریم.