یک بار دیگر، رسانه‌ها پر شده است از اخبارِ تلخِ متن و حواشی کرونا و تخت‌‌های اشغال شده با بیماران کرونایی. امروز که این گزارش نوشته می‌شود، یک سال از مردادِ سیاهِ سال ۱۴۰۰ می‌گذرد؛ ماهی که سیاه‌پوشِ غمِ از دست دادنِ ده‌ها انسانِ بی‌گناه بر سرِ ابتلا به این ویروس منحوس بودیم. تابستان بود […]

یک بار دیگر، رسانه‌ها پر شده است از اخبارِ تلخِ متن و حواشی کرونا و تخت‌‌های اشغال شده با بیماران کرونایی.
امروز که این گزارش نوشته می‌شود، یک سال از مردادِ سیاهِ سال ۱۴۰۰ می‌گذرد؛ ماهی که سیاه‌پوشِ غمِ از دست دادنِ ده‌ها انسانِ بی‌گناه بر سرِ ابتلا به این ویروس منحوس بودیم. تابستان بود و برگ‌ریزانِ جان‌های شیرینی که خزانِ زندگی‌شان به ناگاه سر رسیده بود و چاره‌ای نداشتند جز آنکه تسلیمِ فرشته مرگ شوند.
حالا من از تیرماهِ سال ۱۴۰۱ می‌نویسم. کرونا در کمتر از یک هفته به دورانِ اوجش بازگشته و تخت‌های بیمارستانی دوباره مملو از بیماران کرونایی شده است.
کرونا با نشانه‌های همیشگی‌اش، (سرفه و گلودرد و بی‌‌رمقی مزمن و تب شدید و مشکلات گوارشی و… ) از راه رسید تا نشان دهد او حالا حالاها دست از سر ما برنمی‌دارد و باید طرحِ یک زندگی نوینِ کرونایی را با او بریزیم. یک برنامه مدون و حساب شده که نه از زندگی باز بمانیم و نه از زنده بودن!
استان مازندران که از ۹ اریبهشت از وضعیت نارنجی خارج شده بود، اکنون پس از گذشت ۸۰روز با تغییر وضعیت چند شهرستان مجددا وارد وضعیت پرخطر کرونایی شد.
طی یک هفته اخیر وضعیت کرونایی سه شهرستان گلوگاه در شرق، سوادکوه شمالی در مرکز و نوشهر در غرب مازندران بهبود یافت و با خروج از وضعیت زرد بار دیگر به رنگ آبی کرونایی در آمدند.
طبق ارزیابی وزرات بهداشت اکنون ۱۲ شهرستان گلوگاه، بهشهر، میاندورود، جویبار، سیمرغ، سوادکوه شمالی، بابل، بابلسر، محمودآباد، فریدونکنار، نور و نوشهر در محدوده آبی کرونایی قرار دارند.
رنگ نارنجی زمانی مجددا وارد نقشه کرونایی نازندران شده است که تعداد بستری‌شدگان کرونایی پس از حدود گذشت ۲ ماه یک بار دیگر سه رقمی شد.
در تاریخ ۱۸ اردیبهشت امسال تعداد مجموع بستری‌شدگان کرونایی مازندران برای نخستین بار از اسفند ۱۳۹۸ و شکل‌گیری موج نخست کرونا تا کنون به کمتر از یکصد نفر رسید و دو رقمی شد.
تعداد بستری‌شدگان مبتلا به کرونا در بیمارستان‌های مازندران که هر ۲۴ ساعت از سوی دانشگاه‌های علوم پزشکی اعلام می‌شود، از حدود ۲ ماه پیش روی اعداد دو رقمی ثابت ماند و حتی به ۴۰ نفر نیز کاهش یافت.
طی دو روز گذشته رییس شبکه بهداشت و درمان شهرستان قائمشهر با ابراز نگرانی از سرعت انتشار بیماری کرونا گفت: به نسبت ۱۰روز گذشته بیماری کرونا در این شهرستان اوج گرفته ‌دوباره شاهد افزایش تعداد مراجعه سرپایی بیماران در بیمارستان‌های شهرستان هستیم.
محمد گران با بیان اینکه تعداد بار مراجعه سرپایی به بیمارستان‌های این شهرستان در حال افزایش است، افزود: هم اکنون بار مراجعه سرپایی به بیمارستان‌های قائمشهر به ۲۰۹ مورد رسیده درحالیکه در ده روز گذشته بار مراجعه سرپایی به بیمارستان‌ها بین ۴۰ تا ۵۰ مورد بوده است.
وی با اعلام اینکه بار مراجعه سرپایی در بیمارستان‌ها به شدت در حال افزایش است، گفت: این بیماری به شدت مسری و قابل سرایت است و تنها با رعایت پروتکل‌های بهداشتی می‌توانیم این بیماری را کنترل کنیم.
رئیس شبکه بهداشت و درمان شهرستان قائمشهر با بیان اینکه متاسفانه رعایت پروتکل‌های بهداشتی در جامعه به زیر ده درصد رسیده است، افزود: متاسفانه تمام مراسمات در حال برگزار شدن است و رعایت پروتکل‌های بهداشتی و استفاده از ماسک هم به فراموشی سپرده شده است.

ضرورت استفاده از ماسک و تزریق دُز چهارم واکسن
رییس دانشگاه علوم پزشکی مازندران نیز در همین راستا در گفت‌وگویی اظهار کرد: مراجعات به مراکز درمانی مازندران طی یک هفته اخیر بیشتر شده و این نشان می‌دهد که ویروس با سرعت بیشتری در حال انتقال و گسترش است. در چنین شرایطی همچنان رعایت پروتکل‌های بهداشتی و استفاده از ماسک توصیه می‌شود تا مانند ماه‌های گذشته ویروس کنترل شود.
دکتر فرهاد غلامی می‌افزاید: در حالی که تا دو هفته پیش دو شهرستان ما در وضعیت زرد کرونایی قرار داشت، اکنون تعداد شهرستان‌های زرد ما به ۹ شهرستان رسیده است. تعداد مراجعات نیز بیش از دو برابر شد. بنابراین نمی‌توان گفت که کرونا کنترل شده است.
وی درباره دلایل گسترش باور بی‌خطر شدن کرونا در جامعه تصریح کرد: طبیعتا تزریق واکسن جامعه را به ضریب قابل توجهی از ایمنی رسانده است. حدود ۹۵ درصد از جمعیت هدف استان دز نخست و نزدیک به ۸۵ درصد نیز دز دوم واکسن کرونا را تزریق کرده‌اند. ضمن اینکه در موج ششم جمعیت قابل توجهی به کرونا مبتلا شدند. بنابراین ایمنی اولیه در افراد به دلیل تزریق واکسن و ابتلای قبلی وجود دارد. به همین دلیل شاهد درگیری‌های شدید بر اثر ابتلا به کرونا در جامعه نیستیم. اما این تضمین‌کننده بی‌خطر ماندن کرونا نیست.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی مازندران خاطرنشان کرد: قطعا واکسیناسیون توانسته جلوی مرگ‌های گسترده ناشی از کرونا را بگیرد. اما این ایمنی تضمین نمی‌دهد که افراد الزاما به کرونای خفیف مبتلا شوند. نباید فراموش کنیم که بسیاری از افراد جامعه در دسته گروه‌های پرخطر قرار دارند و همواره خطر کرونا آن‌ها را تهدید می‌کند. افراد دارای بیماری‌های زمینه‌ای، سالمندان و بانوان باردار در این دسته قرار دارند که ممکن است کرونا باز هم آن‌ها را هدف هجوم و همه‌گیری‌اش قرار دهد.
غلامی گفت: در عین حال که واکسیناسیون تا حد زیادی ایمنی را در جامعه ایجاد کرده‌ است، نباید از کرونا غافل ماند. توصیه ما این است که حتما پروتکل‌های بهداشتی و بویژه استفاده از ماسک جدی گرفته شود.
وی با تأکید بر لزوم تزریق دز چهارم واکسن کرونا برای پیشگیری از آسیب‌های کووید۱۹ اظهار کرد: تزریق دز چهارم واکسن کرونا برای افرادی که ۶ ماه از زمان دریافت دُز سوم واکسن‌شان گذشته باشد آغاز شده است. ضمن اینکه گروه‌های پرخطر نیز باید دز چهارم واکسن را دریافت کنند تا از ایمنی بیشتری برخوردار شوند. همه افراد می‌توانند اطلاعات مربوط به دریافت دز چهارم واکسن را از مراکز بهداشت سراسر استان دریافت کنند. انتظار داریم همه مردم استان با توجه به از سرگیری شیوع کرونا و افزایش آمارها، همکاری و همراهی لازم برای توقف این روند را داشته باشند.
به گفته مقامات دانشگاه علوم پزشکی مازندران، تعداد مراجعات به مراکز درمانی این استان طی یک هفته اخیر به بیش از ۷۰۰ نفر در روز رسیده است. البته وضعیت به گونه‌ای است که برای اثبات آغاز همه‌گیری کرونا در مازندران نیازی به بیان آمارها نیست. تقریبا در همه خانواده‌ها طی دو هفته اخیر می‌توان افرادی را یافت که علائمی از سرماخوردگی در آن‌ها دیده شد. بسیاری از این افراد نیز برخوردی عادی‌انگارانه با بیماری‌شان داشتند و خوشبختانه در مدت کوتاهی وضعیت جسمی‌شان بهبود یافت. اما این حجم از عادی‌انگاری نسبت به بیماری نگرانی‌هایی را هم بابت افزایش سرعت شیوع کرونا در جامعه ایجاد کرده است.

ورود مسافر از تمامی مرزهای کشور باید همراه با رعایت پروتکل‌های بهداشتی و انجام تست تشخیص کرونا باشد
رئیس جمهور نیز با تاکید بر رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی پیشگیری از کرونا با توجه به شرایط جدید این بیماری، گفت: ورود مسافر از تمامی مرزهای زمینی، هوایی و دریایی باید همراه با رعایت پروتکل‌های بهداشتی و انجام تست تشخیص کرونا باشد.
آیت‌الله دکتر سید ابراهیم رئیسی روز شنبه در جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا در مورد شرایط کرونا در کشور گفت: با وجود مشارکت مردم و زحمات کادر درمان باید دستورالعمل‌های بهداشتی رعایت شود تا با سویه جدیدی از بیماری مواجه نشویم و یا اگر سویه جدیدی نیز ایجاد شد، گسترش و فراگیری در کشورمان پیدا نکند.
رئیس جمهور با اشاره به تاثیر گذار بودن رعایت اصول بهداشتی برای مقابله با ویروس کرونا، اظهار داشت: لازم است افرادی که دارای بیماری زمینه‌ای هستند نسبت به رعایت پروتکل‌های بهداشتی و زدن دُز یادآور واکسن اهتمام بیشتری داشته باشند.
دکتر رئیسی نقش رسانه‌ها در ارتقا و استمرار رعایت دستورالعمل‌های پیشگیری از کرونا را مهم برشمرد و گفت: رسانه‌ها با کمک وزارت بهداشت موضوع آموزش مبارزه با کرونا را در جامعه ادامه داده و تقویت کنند.
رئیس جمهور همچنین با اشاره به ضرورت افزایش آزمایش تشخیص ویروس کرونا برای تقویت بیماریابی در سراسر کشور، بر ضرورت توسعه واکسیناسیون دُز یادآور برای پیشگیری از بیماری تأکید کرد.
آیت‌الله رئیسی نظارت بر ورود مسافران از مرزهای کشور را ضروری خواند و گفت: ورود مسافر از تمامی مرزهای زمینی، هوایی و دریایی باید همراه با رعایت پروتکل‌های بهداشتی و انجام تست تشخیص کرونا باشد.
رئیس جمهور در مورد برگزاری مراسم اربعین حسینی و اهمیت برنامه‌ریزی برای هرچه بهتر برگزار شدن این مراسم، گفت: یقین داریم امسال در مراسم اربعین با حجم بسیار زیادی از علاقمندان برای زیارت اباعبدالله‌الحسین (ع) مواجه خواهیم شد. در واقع این مراسم از اواخر ماه محرم آغاز و تا انتهای ماه صفر ادامه خواهد داشت؛ هر چند مردم خودشان زمان سفر به عتبات عالیات را مدیریت می‌کنند اما ستاد مرکزی اربعین حسینی(ع) نیز باید برنامه‌ریزی‌های لازم را تدوین و به صورت فعالانه اقدامات لازم را انجام دهد.
دکتر رئیسی با اشاره به اینکه در ماه‌های آینده شاهد بازگشایی مدارس و دانشگاه‌ها در کشور هستیم، تصریح کرد: از همین امروز باید نسبت به آنچه لازم است در مدارس و دانشگاه‌ها برای مقابله با کرونا، انجام شود برنامه‌ریزی‌های لازم صورت گیرد.

روند کرونا در بیش از ۱۱۰ کشور جهان افزایشی است
دبیر کمیته علمی کشوری کرونا نیز با بیان اینکه روند کرونا در بیش از ۱۱۰ کشور جهان افزایشی است، گفت: ویروس غالب جهان در حال حاضر، BA.4 و BA.5 است البته در هند، زیرسویه BA.2.75 شناسایی شده که سازمان جهانی بهداشت، موارد آن را رصد می کند.
دکتر حمیدرضا جماعتی اظهار داشت: روند مبتلایان، بستری ها و اندکی هم مرگ و میر بیماران کووید۱۹ در کشورهای جهان رو به افزایش است به گونه‌ای که در ۴ منطقه از ۶ منطقه سازمان جهانی بهداشت این افزایش موارد، گزارش شده است.
وی افزود: در روزهای اخیر موارد ابتلا به کرونا در کشور به بیش از دو هزار و بستری‌های جدید به حدود ۳۰۰ نفر رسیده بنابراین توصیه کمیته علمی این است که حتی در فضاهای باز که افراد، تجمع دارند و همچنین در فضاهای بسته و وسایل نقلیه عمومی مانند هواپیما، مترو، قطار و اتوبوس حتما در کنار رعایت پروتکل‌های بهداشتی، ماسک هم استفاده شود.
دبیر کمیته علمی کشوری کرونا با اشاره به مصوبه کمیته ملی واکسن مبنی بر تزریق نوبت یادآور واکسن کرونا، گفت: افراد بالاتر از ۱۸ سال که بیشتر از ۶ ماه از آخرین تاریخ تزریق‌شان می‌گذرد، می‌توانند نوبت یادآور واکسن (سوم و یا چهارم) را تزریق کنند. همچنین گروه سنی ۱۲ تا ۱۸ سال که نقص سیستم ایمنی و بیماری‌های زمینه‌ای دارند، می‌توانند نوبت یادآور واکسن کرونا را تزریق کنند.
دکتر جماعتی تصریح کرد: باتوجه به شرایط کشور، مناسبت‌های پیش رو، بازگشایی مراکز آموزشی و شیوع زیرسویه‌های اُمیکرون در کشور به ویژه BA.5 که بر اساس گزارش‌های انستیتو پاستور ایران، حدود ۳۵ تا ۴۰ درصد موارد کنونی ویروس در گردش کشور، از نوع BA.5 است، باید رعایت پروتکل‌های بهداشتی، استفاده از ماسک و تزریق نوبت یادآور، همچنان مورد توجه جامعه باشد.

تست کرونای ۴۰ درصد مسافران هوایی مازندران مثبت است
ولی در این میان، استان مازندران مثلِ همه‌ی دو سال گذشته، بیش از سایرِ استان‌ها نیازمندِ اخذ تدابیرِ ویژه کرونایی است خصوصا اینکه با توجه به قرار گرفتن در فصلِ تابستان و ورودِ تعداد زیادی از گردشگران به استان، هر لحظه بیمِ رسیدن به قله‌‌ی موجِ جدید و خارج شدنِ رشته کار از دست کادر درمان و سرریز شدن بیمارستان‌ها از بیمار می‌رود؛ چه آنکه عباس علیپور معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مازندران همین روز گذشته از افزایش روند مراجعه بیماران سرپایی و بستری مبتلا به سویه جدید اُمیکرون موسوم به BA۵ در بخش مراقبت‌های ویژه مراکز درمانی استان خبر داد و گفت که ۴۰ درصد آزمایش ابتلا به کرونا در مسافران هوایی به مازندران تاکنون مثبت بوده است.
علیپور با بیان اینکه حدود
۴۰ درصد آزمایش ابتلا به کرونا در مسافران هوایی به استان تاکنون مثبت بوده است در جمع خبرنگاران افزود: این آزمایش نشان می‌دهد موج جدیدی از سویه اُمیکرون BA۵ در مازندران در حال شیوع است.
رئیس مرکز بهداشت استان مازندران گفت: آبریزش بینی، گلودرد، سردرد، سرفه‌های مداوم و خستگی به عنوان رایج‌ترین علائم زیرسویه‌های BA.۵ ویروس کووید-۱۹ گزارش شده است.