مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده ای گلستان با بیان اینکه نگهداری راه های گلستان به سالانه ۵۰۰ میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد، گفت: تنها ۲۰ درصد این بودجه محقق می شود. مهدی میقانی گفت: در استان گلستان پنج هزار کیلومتر انواع راه ها وجود دارد که ۷۰ درصد آن راه های فرعی و […]

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده ای گلستان با بیان اینکه نگهداری راه های گلستان به سالانه ۵۰۰ میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد، گفت: تنها ۲۰ درصد این بودجه محقق می شود.
مهدی میقانی گفت: در استان گلستان پنج هزار کیلومتر انواع راه ها وجود دارد که ۷۰ درصد آن راه های فرعی و روستایی است و دغدغه اصلی ما شریان اصلی شرق به غرب از کهنه کلباد سمت نوکنده تا تونل جنگل گلستان به طول حدود ۲۳۰ کیلومتر است که بار اصلی شبکه های جاده ها بر دوش این محور شریانی قرار دارد و از مطالبات ما که نگهدارنده و بهره بردار این شبکه اصلی هستیم دغدغه هایی وجود دارد
وی پروژه محور مینودشت-گالیکش-تنگراه را از پروژه های بسیار مهم دانست و افزود: این پروژه جزو پروژه های شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل است و در سفر رئیس جمهور نیز استاندار گلستان توجه ویژه ای به مسئله راه ها و تکمیل این قبیل پروژه ها داشتند که اعتبارات خوبی نیز به حوزه شرکت ساخت اختصاص یافته است.
مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده ای گلستان با بیان اینکه نگهداری راه ها اقدامی پرهزینه و نیازمند تخصیص اعتبار است، بیان کرد: در حالت عادی باید به طور مستمر به حوزه راه ها توجه ویژه ای شود و به این حوزه بودجه هایی تخصیص داده شود، باید حدود پنج درصد ارزش ریالی راه ها اعتبار اختصاص یابد تا در راستای نگهداری از راه ها اعم از روکش و غیره استفاده شود که این میزان معادل سالانه ۵۰۰ میلیارد تومان است اما تنها ۲۰ درصد این بودجه محقق می شود.
میقانی از تلاش و هم افزایی مسئولان ارشد استانی و نمایندگان مجلس برای جبران کاستی ها و مشکلات راه های گلستانی قدردانی کرد و یادآور شد: بنده تمامی مطالبات را به حق می دانم و به دلیل وجود کمبودها از مردم عذرخواهی می کنم اما برای رفع مشکلات این حوزه از هیچ تلاشی فروگذار نکردیم.
وی با اشاره به اینکه یکی از موضوعاتی که در حوزه نگهداری راه ها وجود دارد بحث روکش آسفالت است، یادآور شد: در حال حاضر بسیاری از محورهای کوهستانی به روکش نیاز دارد و گلستان در این بخش براساس شاخص های سازمان راهداری رتبه نخست را به خود اختصاص داده اما با این وجود ما از وضعیت فعلی راضی نیستیم و هنوز تا رسیدن به حد مطلوب فاصله داریم.
مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده ای گلستان با بیان اینکه پروژه تقاطع غیرهمسطح غربی کمربندی علی آبادکتول قدمت ۱۰ ساله دارد که اخیراً به ما واگذار شده است، متذکر شد: با تلاش همکاران ما این پروژه یک روز هم غیرفعال نبوده اما دغدغه ما تخصیص منابع اعتباری است، تاکنون دو میلیارد تومان برای این پروژه هزینه شده اما در ادامه به ۳۰ میلیارد تومان دیگر نیاز دارد.
میقانی اضافه کرد: ۵۰ درصد تلفات سوانح رانندگی در استان گلستان مربوط به موتورسیکلت سواران و عابران پیاده است و در سه ماه اخیر نیز نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۱۲ درصد کاهش داشتیم اما فوت حتی یک نفر هم زیاد است و در راستای حفظ جان مردم باید تخصیص اعتبارات این پروژه تکمیل شود.