خط تولید HWS؛ ساخت قطعات صادراتی با تکنولوژی جدید جهت خودروهای سنگین و تجاری در مجموعه صنعتی فولادین ذوب(فذا) شهرستان آمل با حضور «مصطفی طاهری» رییس کمیسیون صنایع و معادن مجلس، «رضا حاجی‌پور» رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس، «مجید فانی» رئیس سازمان صمت مازندران، مسؤولان استانی و شهری به بهره‌برداری رسید. مصطفی طاهری رییس […]

خط تولید HWS؛ ساخت قطعات صادراتی با تکنولوژی جدید جهت خودروهای سنگین و تجاری در مجموعه صنعتی فولادین ذوب(فذا) شهرستان آمل با حضور «مصطفی طاهری» رییس کمیسیون صنایع و معادن مجلس، «رضا حاجی‌پور» رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس، «مجید فانی» رئیس سازمان صمت مازندران، مسؤولان استانی و شهری به بهره‌برداری رسید.
مصطفی طاهری رییس کمیسیون صنایع و معادن مجلس در آیین افتتاح خط تولید HWS ساخت قطعات صادراتی با تکنولوژی پیچیده خودروهای سنگین و تجاری در مجموعه صنعتی فولادین ذوب، اظهار کرد: یکی از رویکردهای جدی مهم مجلس بحث قطعه‌سازی است.
وی با اشاره به رشد اقتصادی بالا پس از رونق قطعه‌سازی، افزود: قطعات ساخته شده خودرو در شرکت فولادین ذوب آمل به کشورهای بزرگی همانند ترکیه صادر می‌شود که خود از بزرگان قطعه‌سازی در کشورهای اروپایی است. طاهری با اشاره به کیفیت بالای قطعات شرکت‌های قطعه‌سازی و بهره‌گیری دانش مهندسان جوان و توانمند بومی برای نوشتار کد و برنامه نرم‌افزاری برخی دستگاه‌ها، تصریح کرد: از مسؤولان خودروساز داخلی می‌خواهیم تا بیشتر از گذشته قطعات قطعه‌سازان کشورمان را خریداری و استفاده کنند.
وی با بیان پتانسیل بالای شرکت فولادین ذوب در سطح کشور، گفت: زمانی که شرکت فولادین ذوب(فذا) در آمل قطعات باکیفیت و متنوع را برای کشور‌های بزرگی همانند ترکیه صادر می‌کند حتما باید کیفیت خودروهای‌مان با خرید از این مجموعه بزرگ خیلی بالا برود.
رییس کمیسیون صنایع و معادن مجلس گفت: دستگاه‌های قطعه‌سازی از سخت‌افزار و نرم‌افزار پیچیده تولید می‌شود در حالی که این دستگاه‌ها توسط مجموعه فذا خریداری شده ولی نرم‌افزار آن را در اختیار قرار ندادند اما مهندسان جوان و توانمند آملی با استفاده از توانمندی بومی با نوشتار کد و برنامه توانستند این دستگاه را راه‌اندازی کنند و در آینده می‌توانند با ورود هر برنامه دیگر انواع مدل در تولید قطعه را تولید کنند، این افتخار بزرگ را خدمت همه عوامل مجموعه بزرگ فولادین ذوب تبریک می‌گویم.
«رضا حاجی‌پور» نماینده مردم آمل در مجلس با تبریک افتتاح خط تولید جدید قطعات خودرو در مجموعه فولادین ذوب، گفت: این مجموعه نه تنها در شمال کشور بلکه در سطح کلان باعث افتخار و بالندگی است و روز به روز با استفاده از تکنولوژی نوین دست به افتخارات بزرگ می‌زند.
وی افزود: شرکت فولادین ذوب آمل با استفاده از کادر توانمند و کارآمد نه تنها در میادین داخلی بلکه در بازارهای خارجی نقش‌آفرین هستند و با کادر مدیریتی قدرتمند به اوج افتخارات می‌اندیشند. «مجید فانی» رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت مازندران در این مراسم، اظهار کرد: مازندران با ۱۰۰ قطعه‌ساز فعال رتبه چهارم کشور را در اختیار دارد. وی با اشاره به اینکه تولیدات قطعه دارای ارزش افزوده بالایی است و همه حمایت را خود را از قطعه‌سازان مازندران به‌ویژه مجموعه فولادین ذوب آمل اعلام می‌کنیم، افزود: معتبرترین شرکت قطعه‌ساز مازندران شرکت فولادین ذوب است که برای شرکت‌های بزرگی همانند ایران خودرو قطعه تولید می‌کند و با کیفیت بالا مورد تأیید استاندارد و شرکت‎های کنترل کیفی است.
فانی با اشاره به حمایت از مجموعه فولادین ذوب آمل، بیان کرد: از شرکت‌های خودروساز می‌خواهیم تا با خرید کلان از قطعه‌سازان مازندران و شرکت فولادین ذوب دست به حمایت از تولیدات باکیفیت و متنوع داخل بزنند. «نبی‌الله علوی» مدیر کارخانه فولادین ذوب آمل در این مراسم با اشاره به اینکه مجموعه فذا در حال حاضر دو خط تولید قطعات خودرویی دارد که سومین خط تولید قطعات خودرویی با حضور رییس کمیسیون صنایع و معادن مجلس و سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس به بهره‌برداری رسید.
وی با بیان اینکه خط تولید جدید قطعات خودرو برای خودروهای سنگین، تجاری و قطعاتی که در دو خط دیگر امکان‌پذیر نبود، مهیا شد، افزود: قطعات خودروی کامیون برای ایران خودرو و انواع توپی، دیستوپی و قطعات صادراتی با تکنولوژی پیچیده نظیر بلوک سیلندر برای خودروهای سبک و سنگین، منیفولد، فلایویلو در خط تولید جدید ایجاد می‎شود.
علوی با اشاره به اینکه افتتاح خط تولید HWS برای نخستین بار پس از پیروزی انقلاب اسلامی وارد کشور شد، تصریح کرد: با راه‌اندازی این خط علاوه بر ایجاد اشتغال برای ۳۰۰ نفر، می‌توان قطعات صادراتی و با تکنولوژی پیچیده نظیر بلوک سیلندر، منیفولد، فلایویلو همچنین قطعات خودروهای سنگین را تولید کرده و علاوه بر جلوگیری از واردات، زمینه صادرات به کشورهای هدف فراهم می‌شود.وی با اعلام اینکه با افتتاح خط تولید جدید افزایش ظرفیت حدود ۴۰ درصدی به ظرفیت تولید قطعات اضافه خواهد شد، بیان کرد: برای ابتدای سال آینده خط جدید دیگر در دستورکار بهره‌برداری قرار دارد همچنین در گذشته بسیاری از قطعات از کشورهایی مانند ترکیه وارد می‌شد و حتی تعداد محدودی از کارخانجات داخلی توان تولید با ظرفیت خیلی پایین داشتند ولی با افتتاح خط تولید جدید ظرفیت تولید با سرعت ۱۲۰ قالب در ساعت را دارد و با این ظرفیت می‌توانیم حدود ۱۲۰ تن ذوب به صورت شبانه‎روزی را تبدیل به محصولات قطعات خودرویی مخصوص خودروهای سنگین و برخی قطعات خودروهای سواری انجام دهیم.
علوی با اشاره به مزیت‌های بارز و بی‌نظیر خط تولید HWS بیان کرد: در مجموع تولید تمام قطعات ریختگی در شرکت فولادین ذوب در حال تولید است، همانند قطعات خودرویی برای خودروهای تجاری، سواری، سبک و سنگین، لوازم خانگی، قطعات سنگین معادن، شرکت‎های نفت و پتروشیمی که با توجه به خطوط مختلف در حال خدمت به صنایع گوناگون هستیم.
وی گفت: در همه صنایع تولید قطعه از چند گرم تا ۱۲ تن در مجموعه فولادین ذوب آمل انجام می‌شود.
در پایان قابل ذکر است مجموعه فذا به منظور افزایش سطح کمی و کیفی محصولات تولیدی اقدام به اجرای طرح توسعه و واردات ماشین آلات خاص و خطوط مدرن مورد نیاز این صنعت از جمله خط تولید HWS نموده که برای اولین بار در نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران وارد کشور گردیده است این درحالی است که با راه‌اندازی خط قالب‌گیری HWS و تجهیزات وابسته علاوه بر ایجاد اشتغال برای ۳۰۰ نفر می‌توان قطعات صادراتی با تکنولوژی پیچیده نظیر بلوک سیلندر، فایلایویل و منیفولد و… و همچنین قطعات خودروهای سنگین را تولید و به کشورهای هدف از جمله ترکیه، ایتالیا و روسیه که به دلیل موقعیت لجستیکی کشورمان مشتاق به همکاری می‌باشند صادر نمود کما اینکه در حال حاضر تولیدات این شرکت به کشورهای ترکیه و روسیه صادر می‌گردد.