وزیرکشور دولت سیزدهم در یک سفر یک‌روزه برای بازدید از طرح سالم‌سازی دریا و همچنین آخرین مراحل اجرای دستور رییس دولت مبنی بر آزادسازی سواحل به مازندران آمد. بدیهی است حضور وزیری چون «احمد وحیدی» که از وزیران کلیدی و مهم دولت سیزدهم است در مرکز استان، فرصتی مغتنم است و نماینده عالی دولت و […]

وزیرکشور دولت سیزدهم در یک سفر یک‌روزه برای بازدید از طرح سالم‌سازی دریا و همچنین آخرین مراحل اجرای دستور رییس دولت مبنی بر آزادسازی سواحل به مازندران آمد. بدیهی است حضور وزیری چون «احمد وحیدی» که از وزیران کلیدی و مهم دولت سیزدهم است در مرکز استان، فرصتی مغتنم است و نماینده عالی دولت و اعضای مجمع نمایندگان باید برای استفاده از این حضور به نفع مردم طرح داشته باشند و گام عملی بردارند و نتایج این حضور نباید در حد چند خبر و گزارش محدود بماند.
در سخنان وزیر کشور دولت سیزدهم دو نکته بیش از همه تکرار شد که اتفاقاً هر دو از مشکلات مردم استان است اول ضرورت آزادسازی کامل خط ساحلی و نوار ۶۰ متر و در اختیار مردم قرار گرفتن این بخش و اجرای طرح دریا و دوم مشکل زباله و پسماند که وزیر کشور قول بررسی و حل مشکل زباله شهرهای ساری، بابل و آمل را داد. اگر مروری بر اخبار روزانه رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی داشته باشیم متوجه خواهیم شد که این دو مشکل، دو دغدغه مهم شهروندان استان از غرب تا شرق است و بی‌تردید وزیر کشور نیز با علم و آگاهی به این دو موضوع پرداخت اما در هر دو موضوع، شرایط مالی و اعتباری اسف‌بار است و لازم است مورد حمایت ویژه دولت قرار بگیرد. معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری مازندران در جلسه بررسی طرح‌های سالم‌سازی دریا در استانداری مازندران که با حضور وزیر کشور برگزار شد، با بیان این‌که استاندار به شیوه راهبردی در پی رفع مشکلات ساحل است، از تشکیل تیم بازرسی برای رصد و رفع مشکلات سواحل خبر داد.
روح‌الله سلگی افزود: مسائل فرهنگی و اجتماعی در حوزه ساحل رصد می‌شود و متأسفانه تاکنون هیچ برنامه مدون فرهنگی و اجتماعی در ساحل نداشتیم و برای اولین بار قرارگاه فرهنگی تشکیل و ساختار فرهنگی در سواحل مشخص شد.
وی به شعار هر مازندرانی یک ناجی غریق گفت: شمار غریق به‌رغم افزایش تعداد گردشگران و آزادسازی نوار ساحلی تاکنون ۱۹ نفر در دریای استان غرق شدند که نسبت به مدت مشابه پارسال نصف بوده است. سلگی با اشاره به استقرار هزار و ۲۰۰ ناجی در استان گفت: ۴۰۰ ناجی توسط شهرداری‌ها در حال مدیریت هستند و بیش از پنج میلیون مسافر شب طی تعطیلات اخیر در استان اقامت داشتند که بخش‌های قابل توجهی از آنها از جاذبه‌های دریا بهره‌مند شدند.
معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار مازندران یادآور شد: بیشترین تجمع انسانی در نوار ساحلی صورت می‌گیرد اما دریغ از ریالی اعتبار فرهنگی و تاکنون از ظرفیت‌های محلی برای غنی‌سازی مسائل فرهنگی در این بخش استفاده شده است.
نکته بعدی که باید به مشکل سواحل افزود این است که با آزادسازی حریم ۶۰ متر، حضور شهروندان و مسافران به این مناطق بیشتر از گذشته خواهد شد و مدیریت این موضوع نیز بیش از گذشته، اهمیت پیدا می‌کند.
لازم است مدیریت ارشد استان، در این خصوص به اجرای طرح «مردمی‌سازی سواحل» اقدام کند و طی آن مکانیسمی فراهم نماید که همه شهروندان و ساکنان محلی بتوانند با حداقل هزینه در ساحل حضور پیدا کنند و از این سرمایه بزرگ خدادادی، بهره ببرند.
حقیقت این است که مازندران، در حوزه گردشگری، محیط‌زیست و محورهای مواصلاتی و بسیاری خدمات دیگر، استانی است که هرگز در دولت‌های قبل در حد و اندازه خود دیده نشده است و لازم است این مطالبه توسط مدیران ارشد استان و نمایندگان، به مدیران دولت منتقل شود اعتبار ویژه از ردیف ملی برای این بخش‌ها تأمین شود تا حق مردم این استان نیز حفظ بماند. در حوزه پسماند نیز به اعتباری ویژه از ردیف‌های ملی نیاز است تا هم جلوی خسارت به طبیعت مازندران گرفته شود و هم میل و اقبال توریست‌های خارجی و مسافران داخلی به گردشگاه‌ها و نقاط دیدنی این استان افزایش یابد.
نکته آخر این‌که در دیدار مدیران ارشد سه استان شمالی و نمایندگان گیلان، گلستان و مازندران با آیت‌الله سید ابراهیم رییسی وعده‌هایی مطرح شد که تاکنون هیچ‌کدام از آن وعده‌ها محقق نشد یا اگر شد درخصوص آن اطلاع‌رسانی شایسته صورت نگرفت و ما از آن آگاهی نداریم و ما توقع نداریم سخنان و وعده‌های وزیر کشور نیز به همان سرنوشت دچار شود.