از ۲۷ فروردین‌ماه سال جاری که «مصطفی عابدی برنجستانکی» مدیرکل آموزش و پرورش شد تا روز گذشته، که به‌طور ناگهانی عزل و برای «حسین کمالی» حکم سرپرستی صادر شد، کمتر از دو ماه و نیم گذشت و به این شکل، مصطفی عابدی به‌عنوان مدیری معرفی شد که کوتاه‌ترین عمر مدیریتی در دستگاه تعلیم و تربیت […]

از ۲۷ فروردین‌ماه سال جاری که «مصطفی عابدی برنجستانکی» مدیرکل آموزش و پرورش شد تا روز گذشته، که به‌طور ناگهانی عزل و برای «حسین کمالی» حکم سرپرستی صادر شد، کمتر از دو ماه و نیم گذشت و به این شکل، مصطفی عابدی به‌عنوان مدیری معرفی شد که کوتاه‌ترین عمر مدیریتی در دستگاه تعلیم و تربیت استان مازندران را به خود اختصاص داد، دستگاهی که یک نهاد حاکمیتی است و هرگز نباید با محاسبات سیاسی یا ارزیابی‌های نادرست، به منزلت و کارکرد آن کمترین آسیبی وارد کرد.
البته ما بارها نوشتیم که دولت و وزیران مربوطه و استاندار، حق دارند با همفکری و هماهنگی، مدیران مورد نظر خود را برای کرسی‌های اداری و اجرایی انتخاب کنند، اما وقتی مدیری در یک دوره زمانی کوتاه، عزل می‌شود، و درخصوص دلایل آن نیز اطلاع‌رسانی نمی‌شود نشان می‌دهد یک اشکالی وجود دارد.
در افکار عمومی استان مازندران و به‌ویژه خانواده بزرگ آموزش و پرورش نیز گمانه‌زنی‌های مختلفی درخصوص این رخداد، طرح شد از «مداخله نمایندگان» تا «قانون تعارض منافع و صاحب مدرسه غیرانتفاعی بودن مصطفی عابدی»، اما هیچ نهادی رسماً این موارد را تأیید نکرد و ما نیز دلیل دقیق این عزل را نمی‌دانیم.
دستگاه تعلیم و تربیت مازندران مانند همه کشور این روزها به پایان سال تحصیلی رسید و بعد از دوسال آسیب جدی که از کرونا دید، طی سه ماه آینده باید خود را برای سال تحصیلی ۱۴۰۲-۱۴۰۱ آماده کند و بدیهی است ثبات مدیریتی در چنین شرایطی بسیار مهم است و ضروری است که طرف چند روز آینده مدیر جدید برای آموزش و پرورش مازندران تعیین شود.
برخی اخبار حکایت از نفوذ لابیگران و تلاش برخی نمایندگان دارد تا مهره دلخواه خود را در این مجموعه مهم بکارند، اقدامی که اگر خبر آن صحیح باشد، در تعارض آشکار با اصل ۵۷ قانون اساسی و «تفکیک قوا» است و از استاندار مازندران به‌عنوان رییس شورای آموزش و پرورش استان و همچنین از نهادهای نظارتی توقع داریم جلوی این بی‌قانونی‌ها را بگیرند.
برخی اخبارِ درگوشی نیز حکایت از معرفی «مرتضی نوربخش کلایی» مدیرکل روابط عمومی استانداری مازندران به وزارت آموزش و پرورش دارد. در این خصوص نیز لازم می‌دانیم تأکید کنیم که جناب نوربخش معلمی مسلّط و انسانی متواضع و در حال حاضر نیز مدیرکل روابط عمومی استانداری مازندران است اما هرگز سابقه مدیریت در دستگاه تعلیم و تربیت استان نداشته است.
ما جناب نوربخش را وارسته و اخلاق‌مدار می‌دانیم و باور داریم مادامی‌که افراد شایسته و متخصص، در بدنه آموزش و پرورش حضور دارند و وزیر محترم دولت سیزدهم نیز با صدور حکم سرپرستی «حسین کمالی» نشان داد به ایشان اعتماد دارد، معلمان ارزشمندی چون جناب نوربخش، باید مسیر را برای حضور شایستگان باز نگاه دارند و از استاندار مازندران که خود بهتر از هر کسی به حساسیت و پیچیدگی کار دستگاه تعلیم و تربیت مازندران و زخم‌هایی که بر تن دارد آگاه است نیز توقع داریم در حمایت از سرپرست جدید آموزش و پرورش مازندران، سنگِ تمام بگذارد.
لازم است باز هم تأکید کنیم منظور ما مخالفت با «مصطفی عابدی» یا «مرتضی نوربخش کلایی» نیست اما امروز که وزیر آموزش و پرورش، تصمیم به این جابه‌جایی گرفت، توقع داریم نیرویی در صدر دستگاه تعلیم و تربیت مازندران قرار بگیرد که سابقه روشن علمی، اجرایی و اخلاقی داشته باشد و سرپرست جدید اداره‌کل آموزش و پرورش مازندران «حسین کمالی» با حدود سه دهه خدمت و معاونت اداره کل آموزش و پرورش در دو دولت است و سال‌ها در گزینش این دستگاه کار کرده و هم از ظرفیت‌های عظیم آموزش و پرورش مازندران از رامسر تا گلوگاه آشناست و هم ضعف‌هایش را نیک می‌شناسد.
آموزش و پرورش یک اداره‌کل معمولی نیست، دستگاهی است که محمل فرهنگ جامعه است و نسلی را تربیت می‌کند که این نسل، چند دهه در کشور و استان، فعالیت اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی خواهد داشت و حساس بودن این اداره‌کل به همین دلیل است و مطالبه همه فرهنگیان، انتصاب فردی است که بتواند با تکیه به تخصص و تعهد خویش، دستاوردهای ماندگاری در این دستگاه داشته باشد.
از برادر عزیزمان «مرتضی نوربخش» توقع داریم همان‌گونه که در سنوات خدمت خود در آموزش و پرورش، یک معلم اخلاق‌مدار بود، در این واحد درسی هم با همان روحیه و منش کریمانه خود، رفتار کند و فضا را برای «شایستگان» خالی کند و از استاندار مازندران می‌خواهیم در این مسیر، مصالح دستگاه تعلیم و تربیت استان را در نظر بگیرد و به احدی اجازه ندهد در این فقره، مداخله پیدا و پنهان کند.
در پایان امیدواریم طی چند روز آینده، وزارت آموزش و پرورش نیز مستقلاً در خصوص سکاندار اداره کل آموزش و پرورش مازندران، تصمیم سازنده بگیرند و با توجه به فرصت کوتاه سه ماهی که تا آغاز سال تحصیلی جدید داریم، اجازه ندهند معرفی مدیرکل جدید، مشمول گذشت زمان شود.