همگی خوشحال بودیم از اینکه اخبارِ کرونا به عقب رانده شده است و دیگر از آن همه دل آشوبه و نگرانی خبری نیست. چند هفته‌ای بود که دریای متلاطمِ کرونا، آرام گرفته بود و به جز موارد بسیار معدودی مرگ و میر که اغلب عدد آن از انگشتان یک دست هم تجاوز نمی‌کرد، خبرِ تلخ‌تری […]

همگی خوشحال بودیم از اینکه اخبارِ کرونا به عقب رانده شده است و دیگر از آن همه دل آشوبه و نگرانی خبری نیست.
چند هفته‌ای بود که دریای متلاطمِ کرونا، آرام گرفته بود و به جز موارد بسیار معدودی مرگ و میر که اغلب عدد آن از انگشتان یک دست هم تجاوز نمی‌کرد، خبرِ تلخ‌تری در رسانه‌ها وجود نداشت.
آمارهای رسمی وزارت بهداشت، نشان از پیروزی دانش (واکسیناسیون) بر موج‌های پی در پی کرونا داشت. مردم هم با شنیدن این اخبارِ مسرت‌بخش، همان اندک رعایتِ پروتکل‌ها را نیز به کناری گذاشتند و به شرایط زندگی در قبل از کرونا بازگشتند.
اوضاع به نظر آرام می‌رسید که شعله‌های خشمِ کرونا طی روزهای گذشته بار دیگر زبانه کشید.
روز گذشته بود که دکتر غلامی رییس دانشگاه علوم پزشکی مازندران، از افزایش شمار بیماران مبتلا به کرونا در مازندران خبر داد. دکتر غلامی رییس دانشگاه علوم پزشکی مازندران گفت: ۲۰ بیمار جدید مشکوک به کووید ۱۹ در شبانه روز منتهی به روز سه‌شنبه در بیمارستان‌های زیر مجموعه دانشگاه علوم پزشکی مازندران، پذیرش و بستری و ۲۰ نفر ترخیص شدند.
۱۵ بیمار با علائم تنفسی حاد اکنون در بخش‌های مراقبت‌های ویژه بیمارستان‌های استان بستری هستند.
۴۸ بیمار مبتلا به کووید ۱۹ اکنون در بیمارستان‌های زیر مجموعه این دانشگاه بستری هستند. به گفته دکتر غلامی موردی از فوت بر اثر ابتلا به کووید۱۹ امروز در بیمارستان‌های زیر مجموعه دانشگاه علوم پزشکی مازندران ثبت نشده است.
دکتر سید علی مظفر پور خوشرودی سرپرست دانشگاه علوم پزشکی بابل گفت: یک بیمار تازه مبتلا به کرونا شبانه روز منتهی به روز سه‌شنبه در این شهرستان بستری شدند و طی این مدت ۲ نفر مرخص شدند.
به گفته دکتر سید علی مظفر پور موردی از فوت بر اثر ابتلا به کووید ۱۹ امروز در بیمارستان‌های زیر مجموعه دانشگاه علوم پزشکی بابل ثبت نشده است.
وزارت بهداشت، چند روز پیش نیز تاکید کرد که بر اثر افزایش سفرهای خارج از کشور و بالعکس، اوج‌گیری کرونا امری گریزناپذیر است.
به همین خاطر هم معاون بهداشتی وزارت بهداشت، از آغاز تزریقِ دُز چهارم کرونا در آینده نزدیک خبر داد.
این در حالی است که در ماه‌های اخیر، تزریقِ دُز چهارم رسماً از سوی وزارت بهداشت رد شده بود.
معاون بهداشتی وزارت بهداشت گفت: ما درخواست داده‌ایم تا همه افراد دُز چهارم واکسن کرونا را تزریق کنند و در این خصوص منتظر نظر کمیته علمی کشوری کرونا هستیم.
 معاون بهداشتی وزارت بهداشت گفت: بزرگ‌ترین عامل محافظت از افراد در برابر بیماری کرونا، زدن ماسک است.
کمال حیدری گفت: در جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا مقرر شده است تا وزارت بهداشت راه‌های کم کردن محدودیت‌ها را به صورت هوشمند دنبال و بررسی کند و پیشنهاد‌های خودش را بعد از انجام مطالعات به ستاد ملی کرونا بدهد. ما تمام این اقدامات را انجام داده‌ایم و منتظر نظر ستاد ملی مقابله با کرونا هستیم.
او گفت: ما درخواست داده‌ایم تا همه افراد دُز چهارم واکسن کرونا را تزریق کنند و در این خصوص منتظر نظر کمیته علمی کشوری کرونا هستیم.
به گفته وی بر اساس برنامه ریزی‌ها احتمالا دریافت نوبت چهارم واکسن کرونا در تابستان امسال انجام شود که در حال حاضر کادر درمان و گروه‌های خطر مانند افراد بالای ۷۰ سال دز چهارم خود را دریافت می‌کنند.
او گفت: خیلی از کشور‌ها محدودیت زدن ماسک را برداشته اند؛ اما رئیس سازمان جهانی بهداشت توصیه کرده است که محدودیت زدن ماسک برداشته نشود. زیرا بزرگ‌ترین عامل محافظت از افراد در برابر بیماری کرونا زدن ماسک است.
 نظرات مخالف و موافق درباره تزریق یا عدم تزریق دز چهارم
محققانی که واکسن‌های فایزر و مدرنا را تولید کرده‌اند و مسوولان برخی دیگر از کشورها معتقدند برای پیشگیری از پیک جدید کووید۱۹ باید دز چهارم (دوز یادآور دوم) واکسن کوید۱۹ را تزریق کرد.
بررسی محققان نشان داده است، افرادی که دز چهارم واکسن کوید۱۹ را دریافت کرده‌اند، دو برابر کمتر از دیگران به ویروس کرونا مبتلا می‌شوند. همچنین شدت این بیماری در این افراد ۴برابر کمتر از کسانی است که دوز چهارم این واکسن را
دریافت نکرده‌اند.
اکنون محققان فایزر و مدرنا می‌گویند، دز چهارم واکسن کوید۱۹ هم مانند دزهای قبلی این واکسن ضروری است. آنها می‌گویند، دز سوم واکسن کووید۱۹ توانسته از تعداد افراد مبتلا به کرونا بکاهد اما در برابر سویه‌های جدید این ویروس، مانند «اُ-میکرون» به‌اندازه کافی ایمنی نداشته است. بنابراین لازم است تا افراد دز چهارم این واکسن را هم دریافت کنند. البته هنوز کاملا مشخص نیست که آیا با استفاده از این واکسن‌ها می‌توان جلوی بیماری و مرگ‌ومیر احتمالی ناشی از کرونا را گرفت یا خیر.
بررسی‌ها نشان داده است که سویه اُ-میکرون می‌تواند پادتن‌هایی را که به وسیله واکسن کووید۱۹ تولید شده‌اند ضعیف و در نهایت بی‌اثر کند. به همین دلیل برخی از کشورها زودتر از آنچه که انتظار می‌رفت، شروع به تزریق دز چهارم این واکسن در افراد بالای ۶۵ سال و همینطور گروه‌های پرخطر کردند. علاوه‌بر این افراد، کارکنان مراقبت‌های بهداشتی و افرادی که سیستم ایمنی ضعیف یا نقص ایمنی دارند، در فهرست کسانی قرار گرفتند که می‌توانند، ۴ ماه پس از دز سوم واکسن، دز چهارم آن را دریافت کنند.
از کشورهایی که دز چهارم واکسن کووید۱۹ را در اختیار شهروندان خود قرار داده‌اند باید به دانمارک، سوئد، شیلی و بریتانیا اشاره کرد. در آمریکا هم ایالت ویرجینیای غربی، اولین ایالتی است که مجوز ارائه دز چهارم واکسن کووید۱۹ را گرفته است.
موضوع دیگری که درباره واکسن کووید۱۹ مطرح‌ است، کوتاه کردن فواصل بین دو دز یادآور واکسن کووید ۱۹ (دوز سوم و چهارم) است. برخی از محققان می‌گویند، بهتر است فاصله میان دو دز یادآور کم باشد اما محققان دانشگاه سان‌فرانسیسکو کالیفرنیا براساس تحقیق‌های خود به این نتیجه رسیده‌اند ارائه بسیار زود دز یادآور واکسن کووید۱۹، الزاما موجب ایمنی بیشتر نمی‌شود. در واقع وجود ۴ تا ۶ ماه فاصله بین دو دز واکسن یادآور برای افزایش ایمنی مناسب‌تر است و افراد نباید زودتر از ۱۲ هفته پس از آخرین دز، دوباره واکسن دریافت کنند.
اگرچه محققان در بررسی‌های خود به این نتیجه رسیده بودند که دز چهارم واکسن کووید۱۹ یک هفته پس از تزریق می‌تواند پادتن‌های لازم برای مقابله با ویروس کرونا را تا ۵ برابر افزایش دهد، این نتایج بر اساس بررسی تعداد کمی از داوطلبان سالم شرکت‌کننده در آزمایش بود. بیشتر محققان معتقدند بهتر است در حال حاضر فقط گروه‌های آسیب‌پذیر چون بیماران پیوندی، افراد مبتلا به سرطان یا دیگر بیماری‌های مزمن و افراد بالاتر از ۶۵ سال دز چهارم واکسن را دریافت کنند.
از طرفی محققان دیگر اثربخشی دز چهارم را با سه دز دیگر بررسی کردند و به این نتیجه رسیدند دز چهارم از افراد در برابر سویه اُ-میکرون فقط کمی بیش از دوزهای دیگر محافظت می‌کند. در واقع آنها براساس داده‌های به‌دست آمده به این نتیجه رسیدند، دز چهارم در حال حاضر چندان ضروری نیست. این محققان می‌گویند، دز سوم می‌تواند همین مقدار از محافظت را انجام ‌دهد و تزریق دز چهارم واکسن کووید۱۹ ضرورتی ندارد.
محققان براساس داده‌هایی چون، شدت بیماری کرونا، تعداد افراد بستری‌شده و مرگ‌های ناشی از این ویروس، شرایط را برای ارائه دز دیگر واکسن کرونا می‌سنجند و هنوز تمام محققان برسر نیاز فوری به دز چهارم واکسن توافق ندارند.
محققان مرکز کنترل و پیشگیری بیماری‌ اروپا (ECDC) و آژانس دارویی اروپا (EMA) هم بر این باورند هنوز برای استفاده از دز چهارم واکسن کوید۱۹ نوع mRNA برای کل جمعیت مردم زود است و هر دو مرکز قصد دارند این واکسن را به افرادی که بالای ۸۰ سال دارند ارائه دهند.
همچنین بیشتر کشورهای جهان، از جمله بریتانیا و آمریکا، در نظر دارند دز چهارم واکسن را به افرادی که دچار نقص ایمنی هستند ارائه دهند. در واقع محققان در بررسی‌های خود دریافتند، بدن آن دسته از افراد که پس از تزریق دو دز واکسن کوید۱۹، در برابر این بیماری ایمن نشد، به دز سوم واکسن پاسخ مثبت داد. اما باز هم افرادی هستند که دز سوم واکسن هم نتوانسته آنها را در برابر ویروس کرونا مقاوم سازد. بنابراین بهتر است دوز چهارم واکسن در اختیار این افراد قرار گیرد.
همچنین برخی از کشورها دز چهارم واکسن را به افراد بالاتر از ۶۰ سال، کارکنان بهداشت و سلامت، پرسنل خانه‌های سالمندان ارائه دادند. آلمان هم در نظر دارد طی چند ماه آینده بخش بیشتری از جمعیت کشور خود را در برابر سویه اُ-میکرون با استفاده از دز چهارم واکسن کوید۱۹ ایمن کند.
در حال حاضر در انگلیس، اسکاتلند، ولز و ایرلند شمالی، به افراد بالای ۱۶ سال، امکان ثبت‌نام دریافت دز چهارم واکسن داده شده است تا سر موعد، دز چهارم واکسن را دریافت کنند.