استاندار گیلان با تأکید بر اینکه امروز نیازمند نگاه و اقدام جهادی برای حل مشکل تالاب انزلی هستیم، گفت: حق آبه های خزر از کشورهای دیگر رژیم حقوقی است که انجام‌می شود. اسدالله عباسی در نشست کمیته احیای تالاب انزلی با اشاره به اینکه گردشگران به جای تماشای لاله تالابی، سنبل آبی را می‌بینند، اظهار […]

استاندار گیلان با تأکید بر اینکه امروز نیازمند نگاه و اقدام جهادی برای حل مشکل تالاب انزلی هستیم، گفت: حق آبه های خزر از کشورهای دیگر رژیم حقوقی است که انجام‌می شود.
اسدالله عباسی در نشست کمیته احیای تالاب انزلی با اشاره به اینکه گردشگران به جای تماشای لاله تالابی، سنبل آبی را می‌بینند، اظهار کرد: ما وارث کارشناسی غلط گذشتگان هستیم و در تالاب حتی آب راهی که بتوانیم از آنجا عبور کنیم وجود ندارد.
وی با بیان اینکه معتقدم بعضی‌ها دست خود را بر گلوی تالاب گذاشته‌اند و کسی نبوده که کار جهادی انجام دهد، ادامه داد: شناسنامه گیلان را با تالاب‌ها، آب بندان ها و زیست و پرواز پرندگان می‌شناسند.
استاندار گیلان با اشاره به اینکه اگر جنگل، تالاب و نیلوفر آبی و پرندگان و پلنگ‌ها را حذف کنیم چه چیزی از گیلان می‌ماند، افزود: همه به نوعی به چهره گیلان خدشه وارد کردند و تصمیم متحدی که همپوشانی داشته باشد، نبود و بی رحمانه محیط زیست را مورد تاخت و تاز قرار دادند.

تشکیل قرارگاه جهادی برای تالاب انزلی در گیلان
وی با بیان اینکه مطرح کردن این سوال که بنادر و دریانوردی با چه شاخصه‌هایی موج شکن جدید را ایجاد کرده چرا که تالاب با آب خزر زنده بود، گفت: از یک سو جلوی جریان آب دریا گرفته شد و از سوی دیگر حجم آب تالاب کم شد.
عباسی با اشاره به اینکه الان وقت آن نیست که مشکلات را بر گردن کسی بیاندازیم، تصریح کرد: قبل از جلسه هیئت دولت قرارگاه جهادی در گیلان تشکیل شد. باید اختیارات محیط زیست استان را به استانداری گیلان بسپارید تا با استفاده از عوامل خودمان مشکلات را حل کنیم و از تهران دستوری نباشد.
وی با بیان اینکه ما نسخه شفا بخش می‌خواهیم که در میدان باشیم و جهادی حل کنیم، تصریح کرد: تا مشکل محیط زیست تالاب انزلی حل نشود دست از کار نمی کشیم زیرا آنقدر بر تالاب گره زده اند و تصمیمات غیر کارشناسی و آزمون و خطا انجام داده‌اند که امروز کار سخت شده است.
عباسی با اشاره به اینکه برای فاضلاب انزلی و صومعه سرا ۳۰۰ میلیارد اعتبار از مصوبات سفر اختصاص داده شده و دستگاه‌ها تا کنون به تعهدات خود عمل نکرده‌اند، ادامه داد: اجرای پروژه فاضلاب رشت از طریق تهاتر مصوب و قرارداد نوشته شده و همین روزها شروع می‌شود.
وی در ادامه با اقدامات انجام شده در زمینه ساماندهی به وضعیت سرمنشاهای آلودگی تالاب انزلی اشاره و اظهار کرد: سازمان محیط زیست باید بدون اغماض با همه کسانی را که بی رحمانه فاضلاب خانگی و صنعتی را به تالاب می‌ریزند برخورد و به دستگاه قضا معرفی کند.
استاندار گیلان با بیان اینکه با کسانی که به سلامت مردم رحم نکرده و با آتش افروزی در تالاب به دنبال رسیدن به منفعت خود هستند به شدت برخورد کنید، اضافه کرد: هر نوع سرمایه گذاری باید در خدمت مردم باشد و اجازه نمی‌دهم مردم را فدای سرمایه گذاری کنید.
وی با بیان اینکه در زمینه پیشگیری که از وظایف ما است اقدامات لازم انجام شده و شما باید برخورد با متخلفان را در دستور کار قرار دهید، افزود: آب منطقه‌ای در خصوص حدود تالاب نقشه دارد و آن را تحویل منابع طبیعی داده و باید و وظیفه دارد مرزهای آن را با جهاد کشاورزی تعیین کند.

نگاه امروز را با ساختار گذشته محیط زیست تنظیم نکنید
عباسی با تأکید بر اینکه باید افرادی که سند دارند تعیین تکلیف شوند، بیان کرد: با کسانی هم که در حال ساخت و ساز هستند برخورد کنید و اجازه ندهید حقوق مکتسبه برایشان ایجاد شود.
وی بر لزوم تخلیه تله‌های رسوبگیر با نگاه علمی و دانش بنیان نیز تأکید کرد و ادامه داد: همانند تله رسوبگیر فعال شود. طرح بایوجمی علاوه بر اینکه از نظر زیست محیطی تأیید نشده بود جواب هم نداد.
استاندار گیلان با بیان اینکه دولت در کنار احیای تالاب انزلی است، ادامه داد: نگاه امروز را با ساختار گذشته محیط زیست تنظیم نکنید و باید نگاه جهادی باشد و راهی جز این نداریم و اگر بر مسیر قبلی پیش رویم وضعیت بدترمی شود.
وی با اشاره به اینکه در خصوص ساماندهی زباله سراوان نیز ۳۸ سال فقط بحث کردند و جلسه گذاشتند که این بلا سر آن منطقه آمد، ادامه داد: دولت سیزدهم جهادی ورود کرد و اقداماتی نیز انجام شده است.
عباسی با تأکید بر اینکه در خصوص تالاب انزلی باید طرح نویی طراحی و به سرعت تصمیم گیری و هماهنگ انجام شود، افزود: اقدام‌جهادی با مشارکت همه دستگاه‌ها شکل بگیرد و باید کاری کنیم که در تاریخ کشور ماندگار شود.
وی اضافه کرد: حق آبه های خزر از کشورهای دیگر رژیم حقوقی است که انجام‌می شود.

سالانه ۸۰۰ هزار متر مکعب رسوب وارد تالاب انزلی می شود
سرپرست معاونت محیط زیست دریایی و تالاب‌های سازمان‌محیط زیست پسروی آب را از چالش های مهم تالاب انزلی برشمرد و گفت: سالانه ۸۰۰ هزار متر مکعب رسوب وارد تالاب می شود.
مجتبی ذوالجودی در نشست کمیته احیای تالاب انزلی با اشاره به این این تالاب با فعالیت انسانی که انجام شد در لیست مونترو قرار گرفت، اظهار کرد: از چالش‌های مهم این تالاب پسروی آب دریا است.
وی اضافه کرد: این موضوع به حق آبه هایی که باید از روسیه و کشورهای حاشیه شمالی محقق شود باز می‌گردد که باید از طریق دیپلماسی سیاسی انجام شود.
سرپرست معاونت محیط زیست دریایی و تالاب‌های سازمان‌محیط زیست با اشاره به ورود سالانه ۸۰۰ هزار متر مکعب رسوب به تالاب انزلی به دلیل عدم آبخیزداری و ورود پس آب‌ها و کودهای شیمیایی افزود: بر اساس مصوبه ستاد احیای تالاب‌ها وظایف برای ارگان‌های مختلف تعیین شده است.
وی با بیان اینکه در زمینه آبخیزداری و حق آبه ها چالش بزرگی داریم، بیان کرد: ۱۷ پروژه مربوط به سازمان محیط زیست در طرح مدیریت جامع احیای تالاب‌ها باید دنبال شود.
ذوالجودی در ادامه با اشاره به پیشرفت ۳۰ درصدی در زمینه سازمان محیط زیست ادامه داد: ۱۷ مورد از پروژه‌های محیط زیست به قرارداد رسیده که ۸ پروژه اجرایی و بقیه مطالعاتی است.
سرپرست معاونت محیط زیست دریایی و تالاب‌های سازمان‌محیط زیست در ادامه به ابلاغ وظایف دستگاه‌ها اشاره کرد و گفت: مشکلات عدیده تالاب انزلی متأثر از مشکلات حوزه آبخیرداری است.