اسدالله عباسی غروب یکشنبه در جشنواره فندق در اشکورات رودسر با اشاره به مشکلات در حوزه آب توجه به آبیاری قطره ای و اجرای آن در اراضی باغی را مهم دانست و اظهار داشت: تحول در توسعه باغات فندق، کمیت، کیفیت و زنجیره ارزش بهره وری این محصول باید مورد توجه باشد. وی با بیان اینکه گل […]

اسدالله عباسی غروب یکشنبه در جشنواره فندق در اشکورات رودسر با اشاره به مشکلات در حوزه آب توجه به آبیاری قطره ای و اجرای آن در اراضی باغی را مهم دانست و اظهار داشت: تحول در توسعه باغات فندق، کمیت، کیفیت و زنجیره ارزش بهره وری این محصول باید مورد توجه باشد.

وی با بیان اینکه گل گاو زبان و فندق اشکورات رودسر نه تنها آوازه ملی بلکه جهانی دارد، افزود: همانطوری که چادر شب بافی و چای لاهیجان در گیلان ثبت جهانی یونسکو شد و روزهای آینده ماسوله نیز ثبت جهانی یونسکو می شود، آیین معنوی گل گاو زبان را باید به نام اشکورات رحیم آباد رودسر باید ثبت ملی کنیم.

عباسی با تشریح ظرفیت های کشاورزی گیلان به افزایش تولید برنج به عنوان محصول استراتژیک این استان به رغم شرایط خشکسالی اشاره کرد و افزود: امسال تولید برنج گیلان ۱۵ تا ۲۰ درصد افزایش یافت باید شکرانه این محصول را داشته باشیم.

نماینده عالی دولت در گیلان با بیان اینکه الگوی کشت در گیلان باید بر اساس اعتبارات بخش کشاورزی انجام شود، خاطر نشان کرد: بهره وری، زنجیره صنایع تبدیلی و بسته بندی  از مواردی  است که باید مورد توجه قرار دهیم.

وی با اشاره به استعدادهای مادی و معنوی اشکورات شهرستان رودسر در استان گیلان بیان داشت: ذخیره گاه ژنتیکی فندق باید در زیاز اشکورات رودسر مستقر شود ضمن اینکه به جوانان این منطقه برای فعالیت در حوزه گردشگری و فناوری کمک خواهیم کرد.

استاندار گیلان در بخش دیگری از سخنانش با بیان اینکه دولت شبانه روز پای کار است، اضافه کرد: ما نیز در گیلان برای خدمات رسانی به مردم تمام سعی خود را به کار گرفته ایم و در کنار مردم استانمان را خواهیم ساخت.

وی با تشریح اقدامات انجام شده برای راه ریلی رشت به آستارا در استان گیلان اظهار داشت: ۲۵ هزار میلیارد تومان از تهاتر نفت برای راه آهن رشت به آستارا در نظر گرفته ایم که این خط ریلی ایران اسلامی را متحول می کند.

نماینده عالی دولت با اشاره به پیشرفت های ایران اسلامی اضافه کرد: دشمن ناامید شده و از موفقیت های ما عصبانی است از اینرو می کوشد تا حواسمان را پرت کند اما نقشه های آنان همواره نقش بر آب است.

سطح زیرکشت فندق در استان گیلان ۲۰ هزار و ۲۵۰ هکتار است، سالانه به طور میانگین ۲۳ هزار تن محصول از این باغات برداشت می شود.