رییس کل دادگستری استان گلستان با اشاره به شناسایی سرحلقه باند سازمان یافته قاچاق سوخت در استان گلستان، گفت: ۴۰ میلیون لیتر نفت سفید از کشور خارج شد. حیدر آسیابی با اشاره به اینکه مقابله با قاچاق به عنوان یک پدیده شوم در اولویت های جدی ماست، اظهار کرد: در سال گذشته ۱۱ نفر در […]

رییس کل دادگستری استان گلستان با اشاره به شناسایی سرحلقه باند سازمان یافته قاچاق سوخت در استان گلستان، گفت: ۴۰ میلیون لیتر نفت سفید از کشور خارج شد.
حیدر آسیابی با اشاره به اینکه مقابله با قاچاق به عنوان یک پدیده شوم در اولویت های جدی ماست، اظهار کرد: در سال گذشته ۱۱ نفر در حوزه قاچاق سوخت در سه استان از جمله گلستان و شهرستان کردکوی دستگیر شدند که سرنخ بسیاری از مولفه های دیگر شده است.
وی با بیان اینکه پیگیری سرنخ های همین پرونده دادستانی شهرستان کردکوی را به باند بزرگ‌قاچاق سوخت رساند، افزود: بررسی ها نشان می دهد که این باتد تا کنون دست کم ۴۰ میلیون لیتر نفت سفید را از مرزهای ایران خارج کرده اند.
رئیس کل دادگستری گلستان با تاکید بر اینکه سرمنشا این باند سازمان یافته قاچاق سوخت در کردکوی دستگیر شده است، خاطرنشان کرد: با تاکید دادگستری استان بر بررسی همزمان پرونده های قاچاق در تعزیرات و دستگاه قضایی، رسیدگی در دادسرای کردکوی هم آغاز شد.
آسیابی تصریح کرد: دادستانی در روند تحقیقات این پرونده به یک باند سازمان یافته و مجموعه ای از شرکت های صوری رسید که نفت سفید دولتی را با عنوان حلال ۴۰۲ که یکی از فرآورده های هیدروکربناتی است به خارج از کشور صادر می کردند. وی با بیان این که تاکنون ۱۱ نفر در استان های گلستان، قم و فارس شناسایی و دستگیر شده اند، گفت: پرونده این افراد در دادسرای کردکوی به اتهام مشارکت در قاچاق سازمان یافته سوخت یارانه ای در حال رسیدگی است و با تکمیل تحقیقات، احتمال دستگیری افراد بیشتری وجود دارد.
رئیس کل دادگستری استان گلستان با اشاره به اینکه با بررسی نحوه صادرات این محموله و با پیگیری دستگاه قضایی، یکی از رویه های صادرات که مبتنی بر خوداظهاری افراد بود تغییر کرد، ادامه داد: از این پس لازمه صدور مجوز صادرات در گمرکات، ارائه گزارش آنالیز نمونه محموله هاست.
آسیابی افزود:تخلف اعضای این باند در مدت فعالیت خود دست کم ۴۰ میلیون لیتر نفت سفید دولتی است که بیشتر آن را به یکی از کشورهای همسایه قاچاق کرده اند.