مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی گلستان در این باره گفت: سینما به عنوان هنر هفتم یکی از مهمترین مولفه‌های فرهنگی در دنیا محسوب می‌شود و در کشور ما نیز به عنوان یکی از اثر گذارترین فعالیت‌های فرهنگی است. او افزود: وجود علاقمندان به سینما در کشور ایجاب می‌کند تا از این مولفه صیانت شود و […]

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی گلستان در این باره گفت: سینما به عنوان هنر هفتم یکی از مهمترین مولفه‌های فرهنگی در دنیا محسوب می‌شود و در کشور ما نیز به عنوان یکی از اثر گذارترین فعالیت‌های فرهنگی است.
او افزود: وجود علاقمندان به سینما در کشور ایجاب می‌کند تا از این مولفه صیانت شود و نیز با حمایت و توجه ویژه به آن می‌توان در اصلاح فرهنگ عمومی گام موثر برداشت.
رعیت افزود: در استان گلستان در حال حاضر ۱۰ سینمای فعال از جمله پردیس‌های سینمایی و مجتمع‌های دارای پرده سینمایی وجود دارد.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی گلستان با بیان اینکه ۸ شهرستان استان سینما ندارد، افزود:شهرستان‌های بندرگز، کردکوی، آق قلا، مراوه تپه، کلاله، مینودشت، گالیکش و رامیان فاقد سینما هستند.
رعیت می‌گوید: تمام شهر‌هایی که نام برده شده نیازمند سینما هستند و اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی با طرح‌های مختلف مانند حمایت از بخش خصوصی، مشارکت با شهرداری‌ها طرح سینما سیار و طرح تجهیز مجتمع‌ها به پرده سینما تلاش می‌کند.
او همچنین در مورد ایمنی سینما‌ها استان گفت:سینما‌های استان از ایمنی خوبی برخوردارند و بر اساس سیاست حمایتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و رونق سالن‌های اخیر در سینما اقدامات جدی از طرف مالکین فضا‌ها برای نوسازی و بهسازی سینما‌های قدیمی انجام شده است.
او گفت: سینما عصر جدید و سینما مهر گنبدکاووس از جمله سینما‌هایی هستند که در سال ۱۳۹۹ و ۱۴۰۰ مرمت و نوسازی شده و تبدیل به پردیس سینمایی شدند.
یازرلو، معاون امور هنری، سینمایی و سمعی و بصری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی گلستان نیز گفت:با راه اندازی سینما سیار در استان و تخصیص ۲ دستگاه پخش فیلم، این استان در زمینه اکران فیلم در مناطق محروم و شهر‌های بدون سینما جزو رتبه‌های برتر کشور قرار گرفت.
یازرلو با بیان اینکه سینما‌های جدید کمتر ساخته می‌شود است افزود:این موضوع به دلیل عدم بازدهی سرمایه گذاری در حوزه فرهنگی است که نیازمند بسته‌های حمایتی و مشوق‌های لازم برای این بخش از طرف دولت است.
این مقام مسئول گفت:در سال‌های اخیر با حمایت‌ها و یارانه‌های تخصیص یافته ورود بخش خصوصی به ساخت پردیس‌های سینمایی بیشتر شده است.
او افزود: در حال حاضر ۲ پردیس سینمایی وارنا و دکتر بسکی در گنبدکاووس در حال ساخت است.
او با بیان اینکه برای استقبال از سینما توسط مخاطبان برنامه‌هایی در حال حاضر انجام می‌شود افزود: فروش بلیط سینما‌ها در ایام خاص مثل اعیاد، ماه مبارک رمضان و همچنین روز‌های خاص در طی هفته به صورت نیم بها از جمله این اقدامات است.
یازرلو می‌گوید: همچنین میزبانی رویداد‌های سینمایی مثل جشنواره فیلم فجر در استان نیز باعث ترغیب علاقمندان به دیدن فیلم در سینما‌ها شده است.
یازرلو گفت:در حال حاضر در استان تعدادی سینما وجود دارد که نیازمند مرمت اند. او ادامه داد: به عنوان مثال در بندرگز، بندر ترکمن، علی آبادکتول، گنبدکاووس و کردکوی سالن‌های سینمایی فرسوده وجود دارد که مذاکراتی با این بخش‌ها صورت گرفته تا سرمایه گذاری و احیای آن‌ها شکل گیرد.
برای رفع چالش‌های سینما باید از همه اندیشه‌ها و توانمندی‌های اقتصادی و فکری بهره‌مند شد تا همه افراد جامعه بتواند از خلاقیت و جاذبه‌های این هنر استفاده کنند.