عباس بابایی  افزود : نیروهای اجرایی و محیط بانان منطقه گذشته دوشنبه شب در حین گشت زنی  در حوالی بوستان جنگلی “رویان ” با سه لاشه گراز مواجه شدند که شکارچی متخلف در حال پوست کندن آنها بود. وی بیان داشت : ماموران محیط زیست پس از ضبط و ثبت اسلحه ، لاشه گرازها  و […]

عباس بابایی  افزود : نیروهای اجرایی و محیط بانان منطقه گذشته دوشنبه شب در حین گشت زنی  در حوالی بوستان جنگلی “رویان ” با سه لاشه گراز مواجه شدند که شکارچی متخلف در حال پوست کندن آنها بود.

وی بیان داشت : ماموران محیط زیست پس از ضبط و ثبت اسلحه ، لاشه گرازها  و پرونده سازی برای فرد متخلف و سیر مراحل قانونی، او را به مراجع  انتظامی و قضایی معرفی و هم اکنون در بازداشتگاه بسر می برد.

رئیس اداره حفاظت محیط زیست نور تصریح کرد: طبق شنیده ها، فرد متخلف کارش شکار گراز بوده و به احتمال زیاد لاشه این حیوان را به افراد خاصی در این شهرستان می فروخته است.

برابر مصوبه شورای عالی حفاظت محیط زیست ، جریمه هر راس شکار غیر مجاز وحشی حدود ۴۵۰ هزار تومان تعیین شده و درصورت محکومیت فرد متخلف باید این میزان وجه را به حساب خزانه دولت واریز کند و افزون بر پرداخت این میزان جریمه نقدی فرد محکوم سه تا شش ماه حبس دارد.

گراز از گونه های پستانداری است که نقش بسیار مهمی در حفاظت از عرصه های جنگلی و بقای حیواناتی نظیر پلنگ، ببر و گرگ دارد.

اداره حفاظت محیط زیست شهرستان نور حدود ۹۰ هزار هکتار عرصه حفاظت شده البرز مرکزی زیر پوشش دارد.