• منتشر شده در سه شنبه, 21 مرداد 1393 18:23

چرایی انتقال دوشنبه بازار کتالم و لزوم پاسخگویی شهردار

حسن جمالی

 

 

 

به گزارش خبر شمال به نقل از پایگاه اطلاع رسانی نیمه پر :

بازارهای هفتگی روستایی بدلیل ماهیت وجودی خود یعنی تبادل و تجارت کالاها و برآوردن نیازهای خریداران و فروشندگان، حامل اثرات عمیقی در توسعه روستایی ازطریق گشایش و بهبود اقتصاد روستایی و نیز تأثیرات فرهنگی و اجتماعی و ایجادانگیزه در جهت تولید و جذب جمعیت به عنوان گردشگر، نیروی کار فصلی، مشتریان، فروشندگان و واسطه ها نیز می باشند.

مطمئنا با توسعه شبکه های ارتباطی و حمل و نقل میتوان به افزایش حوزة نفوذ برخی از این بازارها و کاسته شدن از حوزة نفوذ برخی دیگر از این بازارها اشاره نمود که این مسئله نیز خود منجر به شکل گیری و زایش شهرهای جدید و یا تبدیل روستا به شهر و تغییرساختار اقتصادی آن به سوی اقتصادی تجاری و خدماتی می گردد.

بازارهای هفتگی از گذشته های دور تاکنون در جهت پاسخگویی به نیاز سکونتگاههای شهری و روستایی با هدف مبادله تولیدات مازاد بر مصرف روستاییان و تأمین کالاها و خدمات مورد نیازشان از اهمیت خاصی برخوردار بوده اند.

بازارهای هفتگی، درگذشته به دلیل مشکلات گوناگون، از جمله، عبور و مرور روستاییان که امروزه به مدد توسعه راهها ی ارتباطی و تراکم وسایل نقلیه کمتر شده است و نیزبه دلیل تازگی کالاها و تا حدودی ارزانی اجناس عرضه شده و دلایل گوناگون دیگر در مناطق گوناگون،واجد اهمیت شایان توجهی بوده اند.

از سویی دیگر برگزاری بازارهای هفتگی باعث شکل گیری مشاغل خدماتی و تولیدی در کنار این بازارها میگردد که به عنوان نمونه میتوان از تأثیر شگرف آن بر حجم عملکرد و فعالیت بنگاه های اقتصادی و خدماتی ،توزیع محصولات کشاورزی وشکوفایی خدمات حمل و نقل نام برد که سبب اشتغال بسیاری از افراد در روزهای بازار می شود و در راستای جابجایی خریداران و واسطه ها و بازار مج ها عمل می کنند.

از تأثیرات دیگربازارهای هفتگی،میتوان به موارد دیگری همچون رونق مشاغل خدماتی و توزیعی همچون آرایشگری، تعمیرگاهها،سوپر مارکت ها و خدمات مرتبط با فعالیت روستایی چون آهنگری و… اشاره نمود.همچنین در روزهای بازار بانک ها شلوغ ترین روز هفته را تجربه نموده و قهوه خانه ها و غذا خوری ها نیز در تمام روز از پرجنب وجوش ترین نقاط شهربه شمار می روند و مراجعان علاوه برگذران اوقات فراغت و رفع خستگی و صرف غذا و…..دراین مکان ها، به تبادل نظر و حل و فصل مشکلات و مشارکت در فعالیت های اجتماعی می پردازند.

از جمله  پیامدهای مهم دیگر برپایی بازارهای هفتگی پویا و پر جنب وجوش نیز میتوان به ایجاد وفاق و همبستگی اجتماعی ،افزایش تولید و بهره وری در منطقه،ایجاد اشتغال در منطقه،ایجاد تعادل نسبی قیمت در مناطق شهری و روستایی،عرضه مستقیم کالا توسط تولیدکنندگان و امکان حذف نظام واسطه گری، کاهش هزینة حمل و نقل و تأثیر مستقیم آن بر کاهش قیمت کالا،ایجاد جاذبة گردشگری و تأثیر آن در فعال سازی صنعت توریسم روستایی و تزریق نشاط و شادابی به بطن جامعه شهری و روستایی اشاره نمود.

حضور چشمگیر زنان روستایی در کنار مردان در بازارهای هفتگی نیزعلاوه بر ایفای نقش مؤثر در رونق بازارهای هفتگی ،بر عرضه محصولات تولیدی همچون انواع متنوعی از دستبافت ها و صنایع دستی خانگی، محصولات باغی و محصولات تولیدی خانگی مانند انواع غذاها و مواد غذایی و ترشی جات ،سبزیجات و…. می باشد نیز می افزاید.

همچنین با توجه به اینکه زنان ازعمده خریداران محصولات مصرفی شهری و نیازمندیهای خانوارها هستند برجنب وجوش وحجم داد و ستد های بازارهای هفتگی می افزایند.

توجه  به مطالب  مطروحه ،نگارنده را بر آن داشته است تا نسبت به اقدام و تصمیم چالش برانگیز اعضای شورای اسلامی و شهرداری کتالم و ساداتشهر بعد از چند بار جابجایی بی ثمربازار هفتگی دوشنبه ها به نقاط مختلف و انتقال نهایی آن از مرکز شهر به منطقه ای دور از شهر که از هیچ امکانات درخور توجهی برخوردار نیست و بدنبال آن کم رونق تر شدن و کاهش استقبال همشهریان از بازار هفتگی در مکان جدید، قلم بفرساید و با این سوال که بااین انتقال به کدامیک از خواسته های  ساکنان منطقه پاسخ گفته شد و یا اینکه کدامیک از معضلات دست و پاگیری که علت اصلی این جابجایی است مرتفع گردید را به رشته تحریر در آورد!!

با نگاهی اجمالی و تحقیقی هرچند سطحی نیز میتوان دریافت که معضل ترافیک در منطقه همچنان پابرجاست.اقدام خاص و شایان توجهی نیز در خصوص مواردی همچون امنیت منطقه،روشنایی محیط مورد نظر،عبور پر مخاطره وسایط نقلیه از قلب بازار،رفت و آمد آسان شهروندان و دسترسی آسانتر،سهولت دسترسی به بانک،قهوه خانه ها ،غذا خوری ها،تاکسی ها و آژانس های تلفنی،پیک های موتوری،کیفیت مطلوب تر داد و ستد ،اورژانس،پاسگاه انتظامی و … نیز صورت نگرفت.

همچنین نمیتوان از افزایش نارضایتی بازاریان،واسطه ها،بازار مج ها و حتی ساکنان منطقه  و در پی آن سکوت و عدم پاسخگویی عوامل اجرایی به سوالات و گلایه ها و اعتراضات بی شمار منتقدین و مخالفین این اقدام نیز به آسانی چشم پوشی کرد.

چرا که تاثیر این اقدام علاوه بر کاهش کیفیت این بازار ها، تا حدود زیادی بر کیفیت زندگی و نحوه ارائه و دریافت خدمات مردم نیز سایه افکنده و بیش از پیش مسئولین و عوامل تاثیر گذار در این تصمیم را به پاسخ گویی به چرایی این انتقال مکلف مینماید.

ضمنا توجه و تامل در این موضوع نیز خالی از لطف نیست که با انتقال بازار هفتگی دوشنبه به منطقه مارکوه و دور کردن کانون داد و ستد این منطقه از اهالی و شهروندان ،نه تنها به حل مسئله کمک نکرد،بلکه به پاک کردن صورت مسئله ،از سوی متولیان امرانجامید.

حسن جمالی/

تصاویر از سایت شهرداری کتالم و سادات شهر/

IMG_3316

IMG_3317

IMG_3324

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی