آخرین اخبار :
  • منتشر شده در پنج شنبه, 10 مهر 1399 11:04

اعتیاد و باورهای غلط

 
 
 

مصرف مواد و اعتیاد یکی از مهمترین آسیب‌های روانی- اجتماعی است که گریبان‌گیر خانواده‌ها و جوانان در سراسر جهان است، ابتدایی‌ترین موضوع در زمینه پیشگیری از این آسیب مهلک دسترسی به اطلاعات صحیح در زمینه مواد و اعتیاد است.
متاسفانه باورهای غلطی که در مورد مواد و پدیده اعتیاد وجود دارد بسیار شایع است و از سوی دیگر اطلاعات معتبر و صحیح در مورد این پدیده معمولا به صورتی است که مردم عادی کمتر به آن دسترسی دارند.
این باورها نه تنها بیمار بلکه خانواده‌های آنان را نیز با مشکلات زیادی مواجه می‌سازد و در بسیاری از موارد باعث تشدید مصرف آنان و عدم مراجعه به موقع برای درمان می‌شود، در ذیل به برخی از باورهای رایج در مورد معتادان اشاره می‌کنیم.

معتادان افرادی بی‌سواد
و از اقشار پایین جامعه هستند
این تصور از معتاد تصور صحیحی نیست، این باور از آنجا نشات می‌گیرد که دلیل اعتاد انسان‌ها، ناآگاهی و فقر انسان‌ها تصور می‌شود، اکثر افرادی که دچار وابستگی و سوء مصرف هستند و هنوز اعتیاد آنها شدت نیافته یا از اعتیاد آنها زمان چندانی نگذشته و هنوز منابع همایتی آنها مانند: خانواده، شغل و... نسبتا سالم مانده است سعی می‌کنند مشکل را بپوشانند.
حقیقت آن است که در شرایط خاص جهان امروز، اعتیاد محدود به هیچ گروه خاصی نیست.

معتادان افراد بی‌ایمانی هستند
اعتقادات مذهبی، معنوی و ایمان می تواند مانع بروز و ابتلا به بسیاری زا آسیب‌های روانی- اجتماعی شود ولی این بدان معنی نیست که هر کسی که مبتلا به اعتیاد شد لزوما بی‌ایمان، بی اعتقاد و لامذهب است.
بسیاری از معتادان با اعتقادات خود توانسته‌اند ترک کنند و دوباره به جامعه برگردند از سوی دیگر بسیاری از درمان‌های خاص اعتیاد با استفاده از اعتقادات و ایمان معتادان برنامه‌ریزی و اجرا می‌شود.

معتادان افرادی لا‌بالی، بی‌مسوولیت،
ضعیف و بی‌اراده هستند
حقیقت این است که اینگونه صفات که در بالا ذکر شد ناشی از پدیده اعتیاد است، نه شخصیت فرد معتاد یعنی پس از آنکه فرد دچار اعتیاد شد به علت شدت بیماری و شدت تخریبی که بیماری ایجاد می‌کند قادر نیست به وظایف و مسوولیت‌های خود عمل کند، جلوی مصرف خود را بگیرد و در کوشش‌های مختلفی که برای ترک انجام می‌دهد با مشکل روبرو می‌شود، ولی این خصوصیات با شخصیت واقعی فرد متفاوت است.

معتاد را باید از جامعه حذف کرد
بسیاری از افراد به علت ترس از پدیده اعتیاد برای خود و خانواده‌شان مایلند که جامعه خالی از معتاد باشد، این افراد باور دارند که وجود معتاد در نزدیکی آنها می‌تواند زمینه را برای بروز اعتاد در آنها و خانواده‌شان فراهم کند.
البته این گفته به معنی این نیست که وجود معتاد در خانواده یا نزدیکان تاثیری بر دیگر اعضا خانواده یا جامعه ندارد بلکه صحبت بر سر این است که هم‌جواری و همسایگی با این افراد تنها علت اعتیاد نیست و اعتیاد عوامل مختلف زیادی دارد، حذف معادان به تنهایی چاره پیشگیری از اعتیاد نیست.

همه معتادان مبتلا به ایدز هستند
وجود بیماری ایدز و شیوع آن در میان معتادان تزریقی زمینه دیگری برای نگرش‌های منفی مردم نسبت به معتادان ایجاد کرده است. اگرچه بیماری ایدز در میان معتادان تزریقی به دلیل اشتراک آنها در وسایل تزریق بیشتر از جمعیت عادی است ولی این بدان معنی نیست که همه معتادان مبتلا به ایدز می‌باشند.
در نتیجه معتادان و افرادی که دچار مصرف، سوء مصرف و وابستگی به مواد شده‌اند در همه اقشار و گروه‌های مختلف دیده می‌شوند. اعتیاد دارای دلایل و علت‌های دیگری است، به جز بی‌ایمانی، ضعیف بودن، لاابالی‌گری و بی‌مسوولیتی بیمار.
اگرچه ایدز در میان معتادان تزریقی شایع است ولی همه معتادان مبتلا به این بیماری نمی‌باشند، اعتیاد بیماری پیچیده‌ای است و علل مختلف شخصی، خانوادگی، روانی، اجتماعی و ... دارد. تصور آن که مصرف مواد فقط در نتیجه نداشتن ایمان، اراده، شخصیت قوی، بی‌سوادی و فقر ایجاد می‌شود، اشتباه است.

تهیه و تنظیم: مرضیه سیدیان
 کارشناس ارشد روانشناسی مرکز مشاوره آرامش فرماندهی انتظامی مازندران

 

 
 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی