• منتشر شده در شنبه, 27 ارديبهشت 1399 09:21

روابط عمومی‌ ضرورتی اجتناب ناپذیر در توسعه مدیریت شهری

 
 

سید حمید حسینی سیاهدشی -
رییس اداره ارتباطات و اطلاع رسانی کارشناس/

 

 

 

مدیریت شهری مترادف است با همه فعالان عرصه شهر، یعنی همه بخش‌ها و نهادهای مسوول اداره امور مختلف شهر، تحت پوشش این سیستم قرار می‌گیرند.
در این میان روابط عمومی‌ها با توجه به ابعاد، شرایط و ویژگی‌های منحصر به فرد، همزمان و همگام با پیشرفت جامعه که انتظارات و سطح توقعات از ارائه خدمات شهری از نهادها و متولیان شهری بیشتر می‌شود، تلاش دارد با تنظیم ساختار مناسب و با استفاده از برنامه‌ریزی‌های از قبل طراحی شده، پیشاپیش امور و فرآیندها حرکت نموده و در تعیین سیاست ها و خط مشی‌ها‌ی مدیریت شهری مشارکت جدی، فعال و تاثیرگذاری داشته باشد و با تاکید بر فعالیت‌های مربوط به افکارسنجی و ارتباطات مردمی، جریان مبادله پیام بین سازمان و مخاطبان را دوسویه و عکس‌العمل و بازتاب موردنیاز را در جریان ارتباطی خود با شهروندان
توسعه دهد.
در این بین آنچه به تعبیری دارای اهمیت و قطعی به نظر می‌رسد بکارگیری فناوری های جدید اطلاعاتی و ارتباطی به عنوان یک نیاز اساسی در راستای ارتقاء نقش و وظایف روابط عمومی‌ها می باشد. این تاکید فناورانه، به مفاهیمی همچون مشارکت جویی، مردم مداری، شفاف سازی، پاسخگویی و تعاملی بودن، به فلسفه وجودی روابط عمومی ها وزن و اعتبار بیشتری خواهند بخشید و این موضوع منجر به توسعه چشمگیری در فرآیند اطلاع یابی و اطلاع رسانی در قالب سامانه‌های ارتباطات مردمی شده است. بدیهی است یکی از مهمترین مواردی که توسعه نظام ارتباطات مردمی در مدیریت شهری را تسریع نموده است تا حد زیادی مرهون حضور پرتال‌های اطلاع یاب و اطلاع‌رسان می‌باشد. این پرتال‌ها می‌توانند گفت و گوی دوسویه، برابرو مردم مدار را میان سازمان و شهروندان بیشتر نموده و زمینه ساز مشارکت واقعی و معنادار شهروندان در مسایل مربوط به شهر شوند. البته مقدمه و شرط اساسی این امر، باور داشتن به کارآیی فناوری های نوین در راستای موارد ذکر شده می‌باشد.
در واقع روابط عمومی با ارائه و اطلاع رسانی به موقع از عملکردها وفعالیت های سازمان های مرتبط به خصوص شهرداری ها به عنوان اصلی ترین و مهمترین ارگان مسئول درمسائل شهری، در بخش های مختلف همچون جذب سرمایه‌گذار برای اجرای پروژه های شهری، توسعه حمل و نقل عمومی، مدیریت پسماند، حفظ و گسترش فضای سبز و.. نقش کلیدی و حساسی را برعهده دارند به طوری که بدون شک می توان گفت تاثیر روابط عمومی ها در تحقق و پیشبرد برنامه ها ی شهری غیر قابل انکار بوده وهمچنین چگونگی برقراری ارتباط با شهروندان با هدف جلب رضایت و ایجاد حس اعتماد، منجر به رعایت حداکثری حقوق شهروندی خواهد شد این موضوع یکی از محوری ترین عوامل موثر در سرنوشت شهرها محسوب می گردد. به تعبیری دیگر، استفاده صحیح از ظرفیت ها و ابزارهای ارتباطی، در توسعه و پیشرفت شهرها و چه بسا برون رفت از مشکلات و معضلات، نقش بسزایی دارد که این موضوع، روابط عمومی‌ها را تبدیل به یکی از ارکان اصلی مدیریت شهری نموده است که حذف و یا کم رنگ نمودن آن منجربه به انباشت زیان درازمدت خواهد شد.

 

 
 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی