• منتشر شده در یکشنبه, 14 ارديبهشت 1399 09:14
نقدی به اظهارات یکی از اعضای شورای اسلامی شهر ساری درباره کارگران شریف شهرداری ساری؛

شما تا حالا کجا بودید آقای محترم؟!

 
 
 
 

"خبرشمال" در راستای وظیفه‌ای که در عرصه رسانه دارد در مطلب پیش‌رو نامه اخیر یکی از اعضای شورای اسلامی شهر خطاب به شهردار ساری و یادداشتی را که یکی از مخاطبان این نشریه درباره نامه مذکور، برای‌مان ارسال کرده را عینا منتشر می‌کند.
امیدواریم "ساری"؛ مرکز استان مازندران و دیگر شهرهای استان، با همدلی همه، در کنار شنیدن و خواندن نقدهای منصفانه، به روزهای بهتری سلام کنند.

بسم‌الله الرحمن الرحیم
مقام شامخ کارگران زحمت‌کش کشور عزیزمان نه بر کسی پوشیده است و نه هیچ مقام و مسوولی حق دارد که مانعی در راه بهبود امور مرتبط با عزیزان شود؛ درست همان‌گونه که هیچ‌کس حق ندارد پشت واژه‌ شریف کار و کارگر پنهان شود یا خدای نکرده از مشکلات این قشر همیشه مظلوم، سواستفاده سیاسی و اجتماعی نماید.
برادر عزیزمان آقای "سعید نجاریان" که در دو دوره اخیر، عضو شورای شهر ساری بوده، به تازگی مواردی را خطاب به شهردار ساری درباره کارگران شریف این نهاد خدمتگزار بیان کرده که برای من و تعداد زیادی از همکارانم در شهرداری ساری و سازمان‌های تابعه، بسیار موجب شگفتی‌ست.
از یادمان نمی‌رود که درست از دوره چهارم شورای اسلامی شهر ساری که اتفاقا شخص آقای نجاریان نیز در آن حضور داشتند، سرازیر شدن نیروهای مختلف به عناوین مختلف و با سفارش ویژه اعضای شورا به شهرداری ساری آغاز شد. نیروهایی که اغلبشان بدون هیچ دلیل و توجیه قانونی و تنها به دلیل مسایل انتخاباتی و غیره، قرعه به نامشان افتاده بود که در شهرداری مشغول به کار شوند!
از همان موقع خیلی‌ها هشدار دادند که این گونه جذب نیروی انسانی که نه توجیه قانونی دارد و نه به نفع آینده این افراد است، به زودی مشکلات زیادی را برای شهر و شهرداری به همراه خواهد داشت و سوال اینجاست که آقای نجاریان و برخی دیگر، چرا آن موقع مسایل جذب نیروهای روزمزد و شرکتی برایشان مهم نبود؟!
اتفاقی که به مرور تعداد نیروهای شهرداری ساری را به حدود ۶ هزار نفر رساند که تامین حقوق آنها مانند آواری بر سر شهرداری سرازیر شد.
چگونه است که برای آقای سعید نجاریان در این سال‌ها هرگز این مورد حساسیت‌برانگیز نشد و کمتر از ایشان اظهارنظری راجع‌به مسایل نیروهای شهرداری شنیده شد؛ البته به جز مواقع حساس که دوستان به دلایل سیاسی احتیاج به سواری کردن بر روی موج احساسات دارند!
آقای نجاریان شاید حواسشان نباشد اما امروز شهرداری ساری با بیش از ۱۵۰۰ میلیارد تومان بدهی و چندین پروژه عظیم نیمه‌کاره و با داشتن درامد ماهیانه حدود ۱۵ میلیارد تومان، فقط می‌بایست ۲۸ میلیارد حقوق ماهیانه به نیروهایش پرداخت کند که این مشکل، ثمره حاتم‌بخشی شوراهای چهارم و پنجم ساری‌ست که این دوستان، امروز مدعی‌العموم شده‌اند!
از طرفی بهتر است همگی زمانی را به یاد بیاوریم که از "کیسه خلیفه بخشیدن‌ها" در شورا و شهرداری ساری باب شد؛ هزینه‌هایی که به اسم هیات‌های عزاداری و ورزش و فرهنگ و... صرف امور خاصه از ما بهتران شد و نه به هیات‌های واقعی و اصیل مذهبی شهر، توجه واقعی شد و نه ورزشیان دلسوخته و فرهنگیان شریف این شهر، شامل توجه‌ای درخور شدند.
چگونه است که در این سال‌ها این همه ندانم‌کاری صورت گرفت که امروز، مرکز استان مازندران و مردم و کارگران شریفش باید تقاصش را پس بدهند و رنجش را متحمل بشوند اما نمایندگان‌ همین مردم در شورا، چشم و گوششان را فقط در مواقع مقتضی(!) باز می‌کردند و لاغیر!
چگونه است که برادر خوبمان؛ سعید نجاریان، مانند زمان انتخاب شهردار جدید، حالا که داریم به فعالیت‌های انتخاباتی شورای بعدی نزدیک می‌شویم، به یاد نیروهای روزمزد شهرداری و حق کارگران و بیمه آنها و... افتاده است؟ مگر بقیه اوقات سال، این مسایل وجود نداشتند یا مشکلات حل شده بودند؟!
راستی از بیمه گفتیم؛ همان بیمه مدت‌ها پرداخت نشده بسیاری از کارکنان شهرداری ساری که روزی با وعده و وعیدهای فراوان وارد شهرداری شدند اما تنها بدهی ۳۰۰ میلیارد تومانی یک سال حق بیمه پرداخت نشده آنها و دیگر پرسنل شهرداری، همراه با بدهی‌ها و مشکلات فراوان دیگر، به مدیریت شهری جدید رسیده است. مدیریت جدیدی که حتما بعد از خواندن نامه اخیر "سعید نجاریان"، لبخند خواهد زد و از خودش خواهد پرسید؛ نکند ایشان در این دوره، عضو شورای شهر دیگری بوده است و ما خبر نداشتیم؟!. لبخندی شاید شبیه لبخندهای اغلب اعضای شورای اسلامی شهر ساری در این سال‌ها که مدام بر سر افتتاح پروژه‌ها تحویل دوربین عکاسان می‌دادند؛ پروژه‌هایی که البته بیشترشان هیچوقت به مرحله بهره‌برداری نرسیدند!

سعید نجاریان در نامه‌ای به شهردار ساری تأکید کرد:


کلیه کارگران شاغل بر اساس قانون کار و قوانین تأمین اجتماعی باید بیمه شوند

سعید نجاریان ساروی عضو شورای اسلامی شهر ساری در نامه‌ای به عباس رجبی شهردار ساری خواستار رعایت الزامات قانونی در خصوص احقاق حقوق کارگران شهرداری و سازمان‌های تابعه شد.
بخشی از نامه نجاریان به شهردار ساری به شرح زیر است:
در قانون چیزی به‌عنوان کارگر روزمزد نداریم و همه شاغلین باید تبدیل به کار معین و یا حجم معین گردند. کارفرمایان برای فرار از پرداخت مزایای قانونی دست به این کار می‌زنند.
شهرداری و سازمان‌های تابعه نسبت به تهیه بسته کمک معیشتی برای کارگران اقدام نمایند.
 کارگران آسیب‌پذیرترین بخش جامعه می‌باشند که امنیت شغلی ندارند و همیشه  گرفتاری و بحران مالی دارند. کلیه کارگران شاغل بر اساس قانون کار و قوانین تأمین اجتماعی باید بیمه شوند و پس از بیمه‌شدن آن‌ها، عنوان روزمزد باید حذف شود.

 

 
 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی