آخرین اخبار :
  • منتشر شده در دوشنبه, 28 بهمن 1398 12:34
یادداشت «خبرشمال» درباره فهم تبلیغاتی اندک اغلب نامزدهای انتخابات مجلس در مازندران؛

«کپی‌پیست» و دیگر هیچ!

 
 
 
 

هومن حکیمی /

 


اشاره: انتخابات (به‌خصوص مجلس) مثل لیگ برتر فوتبال کشورمان می‌ماند؛ هر سال،  قبل از شروعش می‌گویند که این بار با کلی ایده و تنوع  و تفاوت و...، شروع می‌شود اما درنهایت و در بهترین حالت، کپی و شبیه کاری‌ست که در لیگ‌های دیگر به شکل خیلی بهتر و حرفه‌ای‌تر انجام می‌شود!

شهرهای مازندران را که مرور کنیم، با اندکی تفاوت، اغلب نامزدهای انتخابات مجلس عین هم وارد کارزار انتخابات شده‌اند. تقریبا با یک ادبیات مشترک و بدون خلاقیت و تنوع. درک این دوستان از تبلیغات و نقش مهم آن در انتخابات، احتمالا درست به اندازه درک من از زبان انگلیسی به شکل «آی اَم اِ بلک‌بورد» است!
و برای همین هم هست که در شهرهای مازندران، همه در تبلیغات، بسنده می‌کنند به گرفتن عکس‌های کلیشه‌ای با ژست‌های کلیشه‌ای و پوسترهایی که زورکی دارند سعی می‌کنند، چیزی را از افراد نشان ملت بدهند که خیلی با روحیه و حال و هوای جامعه سنخیت ندارد. وقتی هم می‌روند پشت تریبون که سخنرانی کنند یا ستادشان را افتتاح کنند، یا جوری حرف می‌زنند که آدم به کیفیت گوش‌هایش شک کند یا ادبیات فارسی و گویش مازندرانی را به ورطه دیگری می‌کشانند!
اینها را اگر بگذاریم درباره برنامه‌ها و ایده‌هاشان جهت بهتر کردن اوضاع که آنها هم اغلب یک مشت وعده‌ها و کلی‌گویی‌ها و تخریب رقبا و... هستند، آن وقت دلمان حتما برای دوره و دوره‌های قبلی انتخابات تنگ
 خواهد شد.
درباره تبلیغات البته باید متخصصان این علم-هنر-صنعت، نظر کارشناسانه‌تر بدهند اما اگر دارای  اندکی سلیقه بصری به‌عنوان یک شهروند معمولی هم باشیم، به راحتی متوجه می‌شویم که چه در فضای واقعی و چه در حیطه مجازی، این همه تکرار و کپی‌کاری و نبودن خلاقیت در میان نامزدهای انتخابات مجلس در مازندران (که احتمالا می‌شود این مسأله را به سادگی به دیگر استان‌های شمالی کشور هم تعمیم داد)، خسته‌کننده، غیرجذاب و کم‌تاثیر شده و نمی‌تواند آدم‌ها را مجاب کند. این مجاب کردن را اگر نامزدهای انتخابات به شکل حرفه‌ای، انسانی و خلاق، درک نکنند، لیگ برتر فوتبال کشورمان دوباره جلوی چشمان‌مان ظاهر خواهد شد!

 

 
 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی