آخرین اخبار :
  • منتشر شده در دوشنبه, 06 آبان 1398 11:37

درمان اقتصاد مازندران با گياهان دارويي

 
 
 

اختصاصی خبر شمال -سید جابر حسینی سیاهدشتی /


هلند را به نوعي می‌توان نماد كشاورزي مدرن در جهان دانست. كمتر كسي را می‌توان ديد كه با شنيدن نام هلند به ياد گل و گياه معروف آن نيافتد، هلند با مساحتی کمتر از مساحت سه استان شمالی و آب و هوایی به  مراتب بدتر، توانسته است به بزرگترين صادر كننده گل و گياه در دنيا بدل شده و از طریق درآمد صادراتی از بخش کشاورزی، 2 برابر درآمدهای نفتی ما در طول سال را به دست آورد.
با اين مثال دور از انتظار نيست اگر سه استان شمالی ما که از شرایط بسیار بهتری نسبت به کشور هلند چه از لحاظ مساحت و چه از لحاظ آب و هوا و جمعیت برخواردار می‌‌باشند، با به کار بستن تجربه‌‌ی کشور هلند در کشاورزی و استفاده از فناوری‌های پیشرفته، دو برابر درآمدهای نفتی در طول یکسال، درآمد صادراتی در حوزه کشاورزی تنها از این 3 استان
 داشته باشد .
طبيعتا پياده سازي چنين سازوكاري در استان‌هاي شمالي ايران با چالش‌هاي مخصوص به خود روبروست كه و بي‌شك لازمه تحقق اين امر در استان‌هاي شمالي ايران آماده سازي بسترهای مناسب آن است.
براي مثال مطالعه و سرمايه گذاری روي گونه هايی كه در اراضي بالادستي اين استان‌ها قابليت كاشت و بهره برداري داشته باشند، چرا كه عمده اراضي پايين دستي اين استان‌ها تامين كننده بخش عمده برنج و مركبات كشور هستند، از سويی کشاورزی در اراضی شیبدار كه كشت بسياري از گونه‌ها توجيه اقتصادي ندارد یکی از عوامل توسعه محسوب شده و ضمن درآمد زايي بالا به حفظ اكوسيستم و جلوگيري از تصرف اين اراضي كمک شاياني خواهد كرد. بر اساس بررسی‌های صورت گرفته حدود 400 هزار هکتار اراضی شیب‌دار در استان مازندران وجود دارد که 75درصد از مناطق کوهستانی استان را پوشش می‌دهد  و اين مساله اهميت و پتانسيل بالاي استفاده از اراضی شيبدار را بيش از پيش نمايان مي‌كند.
مطالعات انجام شده نشان داده گیاهان دارویی كه كشت آن‌ها در ایران از قدمت حدودا ۳۰۰۰ ساله برخوردار است و به نوعي خواستگاه اصلي آن مازندران محسوب مي‌شود، به دلیل داشتن پایه‌های مقاوم در اراضی شیبدار می‌توانند مورد کشت قرار بگیرند و در حفظ خاک و منابع آبی نیز تاثیرگذار باشد، از سوي ديگر به سبب بومي بودن بسياری از اين گونه ها عنوان ذخاير و گنجينه‌های ژنتيكی به بزرگترين ثروت اين استان نيز بدل شوند.
بررسي ها نشان مي‌دهد درآمد هر کشاورز از یک هکتار کشت گیاهان دارویی بین 20 تا 50 میلیون تومان خواهد بود؛ براي مثال گیاه گل گاوزبان ۷۰۰ هکتار از اراضی را در مازندران زیر کشت برده است. این گیاه به‌طور متوسط هر کیلو از 150 تا 250 هزار تومان به فروش می‌رسد.
به جرأت می‌توان گفت که هیچ کشاورزی در صورت کشت اراضی خود به این گیاهان درآمدش برای هر هکتار کمتر از 20 میلیون تومان نخواهد بود. از نگاهی دیگر، در هر هکتار از این اراضی یک نفر می‌تواند مشغول به کار شود و برای ۲۰ نفر نیز به صورت کارگران فصلی شغل ایجاد می کند.
از اين رو مازندران با موقعیت اقلیمی و ظرفیت بسیار بالایی که در کشت گیاهان دارویی دارد می‌تواند اشتغال را در این استان رونق دهد و در این راستا لازم است که منابع مورد نیاز به این مسیر هدایت شده و بازاریابی و بسته‌بندی برای صادرات در نظر گرفته شود.
هم اكنون ۸۰۰ گونه گیاه دارویی در مازندران شناسایی شد که می‌تواند نقش مهمی در زمینه اشتغالزایی و درآمدزایی داشته باشد.
مثال روشني در اين زمينه كشت گل محمدي و گل گاوزبان در اين خطه مي‌باشد كه با استقبال بسيار خوبي روبرو شده و مازندران را به رقيبي براي كاشان در اين زمينه بدل كرده است.
در حال حاضر گونه‌هایی از گیاهان دارویی مانند به‌ لیمو، آویشن، اسطوخودوس و گل محمدی در مازندران می‌رویند، اما بزرگ‌ترین مشکل پیش روی استان در این ارتباط کمبود کارخانجات و مراکز مرتبط با فرآوری محصولات تولید
 شده است.
هر چند که در شهرهای بابل، تنکابن و بهشهر مراکزی برای این مهم ایجاد شده، اما با توجه به ظرفیت‌های تولید مازندران، این تعداد مرکز فرآوری کافی به‌نظر نمی‌رسد.
آنچه مسلم است با بررسي مشكلات امروز استان‌های شمالي  مي‌توان دريافت كاشت گياهان دارويي ميتواند پاسخ مناسبي به مهمترين اين مشكلات همچون بيكاری، اقتصاد بيمار، فرسايش خاک  و ... باشد.

 

 
 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی