آخرین اخبار :
  • منتشر شده در سه شنبه, 05 شهریور 1398 10:25
بررسی کتاب «حرف‌هایی با دخترم درباره اقتصاد»؛

اقتصاد خیلی مهم‌تر از آن است که آن‌را به اقتصاددان‌ها بسپاریم!

 
 
 
 

گردآوری و تالیف: ماه‌بانو صالح‌نژاد/


کتاب «حرف‌هایی با دخترم درباره اقتصاد» نوشته «یانیس واروفاکیس» با ترجمه «فرهاد اکبرزاده» در انتشارات بان در سال 1397 به چاپ رسید.
یانیس واروفاکیس، وزیر سابق اقتصاد یونان در این کتاب به دختر جوانش می‌نویسد تا در مورد اقتصاد توضیح دهد، بگوید که اصلا این اقتصاد چگونه عمل می‌کند، از کجا آمده و چه بلایا یا هدایایی برای جوامع به همراه داشته‌است. دخترش «سِنیا» پانزده سال دارد و در استرالیا دور از پدر زندگی می‌كند. پدری که جز سنیا، برای ژیژک و بسیاری دیگر نیز یک قهرمان بی‌نظیر است که وجودش مایه‌ امیدواری‌ست.
واروفاكیس سال‌ها پیش از سال 2015 که به‌عنوان وزیر اقتصاد دولت چپ‌گرای یونان منسوب شد، در دانشگاه‌های انگلستان، استرالیا و امریكا استاد اقتصاد بود. با لحن، سبک زندگی و حتی لباس پوشیدن خاصش جذابیتی ویژه برای مردم و رسانه‌های بین‌المللی دارد، ولی به نظر می‌رسد با وجود تاثیرگذاری و شخصیت کاریزماتیک، علاقه‌ چندانی به نشستن بر مصدر قدرت ندارد. او پس از اعلام نتایج همه‌پرسی در یونان و رأی منفی مردم به شرایط وام‌دهندگان پس از گذشت چند ماهی از وزارتش بلافاصله استعفا داد و در توضیح گفت که گویا برخی از اعضای حوزه یورو و شرکای گوناگون، ترجیح‌شان بر عدم حضور او در نشست‌هاست و اینکه این حضور نیافتن، شاید برای دستیابی به توافق مفید باشد.
خاطرات او از تجربه‌ حضورش در دولت، در كتابی به‌عنوان «بزرگسالان در اتاق: نبرد من با دستگاهِ حاكم اروپا» در صدر پرفروش‌ترین كتاب‌های سال 2017 قرار گرفت. واروفاكیس امروز استاد اقتصاد دانشگاه آتن است و برای مخاطبان گسترده‌ای در سرتاسر جهان به‌عنوان یكی از بنیان‌گذاران جنبش دموكراسی در اروپا سخنرانی می‌کند. در جریان سخنرانی‌های انگیزشی(tedtalk) به صورت خاص بر تاثیرات اقتصاد و نظام سرمایه بر آزادی‌های فردی و اجتماعی تمام اقشار جامعه تمرکز دارد و اخطار می‌دهد که: سرمایه‌داری، دموکراسی را قورت می‌دهد؛ مگر اینکه چیزی بگوییم!
در این کتاب هم در ادامه دغدغه‌های اجتماعی‌اش و با به کار بردن آثار ادبی و اشعار و حتی فیلم‌های علمی-‌تخیلی و الهام از طنز گزنده و بصیرت‌های «برتولت برشت» سعی در عامه‌پسند کردن اقتصاد دارد چراکه معتقد است؛ «اگر نتوانی اقتصاد را به زبانی که جوانان می‌فهمند توضیح دهی، پس خودت هم اصلا نمی‌دانی چه می‌گویی»!
واروفاکیس می‌خواهد این پرسش همیشگی که به طرزی مشکوک و فریبنده، ساده است برای دخترش و جوانان خواننده بی‌پاسخ نماند؛ «چرا در این جهان اینهمه نابرابری وجود دارد؟».
 او از تجربیات زندگی خود تا تمام ارجاعات نام‌برده و اسطوره‌های مشهور، از ادیپ و فاوست گرفته تا فرانکشتاین و ماتریکس، استفاده می‌کند و به خواننده (خصوصا دخترش!) تصویری بی‌ابهام از این جهان بی‌سروته می‌دهد. این پدر قهرمان با شناساندن دلایل ایجاد این روزگار دراماتیک و ترفندهای آموزشی یک استاد اقتصاد، دلسوزی بی‌دریغ یک پدر قهرمان و قدرت انگیزش یک سخنران کاریزماتیک، در ما شور و شوقی ایجاد می‌کند تا بخواهیم که این جهان را به جایی بهتر بدل کنیم و طرحی نو دراندازیم.

 

 
 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی