• منتشر شده در شنبه, 25 خرداد 1398 10:14

طرح ساماندهی سواحل دریا باید‌ها و نباید‌ها

 
 
 

حجم بالای سفرهای تابستانی و علاقه خانواده‌ها به استراحت و تفریح در سواحل دریا، فرصت مغتنمی است تا با مدیریت صحیح منابع و اختصاص اعتبارات با توسعه صنعت گردشگری گامی موثر در جهت اشتغال‌زایی و رونق تولید برداریم.
با فرا رسیدن فصل تابستان و تعطیلی مدارس، صنعت گردشگری در کشور رونق چشمگیری می‌یابد در این میان نمی‌توان این واقعیت را انکار کرد که بیشترین حجم سفرهای تابستانی، معطوف به شهرهای ساحلی است، علاقه خانواده‌ها به استراحت و تفریح در سواحل دریا، هم فرصت مناسبی برای گردشگران محسوب می‌شود که کمی از مشکلات روحی و روانی حاصل از شغل و زندگی شهری فاصله بگیرند و هم فرصت اقتصادی مناسبی برای افراد بومی شهرهای ساحلی است.
از آنجا که جامعه و به خصوص قشر جوان نياز به شادابي و نشاط دارد، اينگونه سفرها و تحرکات اجتماعي اجتناب ناپذير است و همه دستگاه‌هاي اجرايي کشور موظفند که در راستاي افزايش تحرک و نشاط اجتماعي در جامعه با‌تدبير و برنامه‌ريزي تلاش کنند.
اما چنانچه قرار باشد به بهانه داشتن نشاط و شادابي از سوي عده¬ اي به ارزش‌ها و هنجارهاي اجتماعي ( نظير بدپوششي و کشف حجاب در انظار عمومي و در داخل خودروها و....) بي‌حرمتي و بي‌اعتنايي شود اين رفتارها در سطح شهرها موجب بروز عکس العمل‌هايي از سوي برخي اقشار و گروه‌هاي اجتماعي شده و نظم و امنيت عمومي مختل مي‌شود.
طبیعت سرسبز استان مازندران و جاذبه‌های طبیعی این استان به ویژه دریا و جنگل، نعمتی الهی است که به مردم ایران زمین و استان مازندران عطا شده با نگاهی به کشورهای توسعه یافته در می‌یابیم، استفاده از این مواهب الهی در جهت توسعه صنعت گردشگری و در پی آن توسعه اقتصادی و اجتماعی از اهمیت بسزایی برخوردار است.
در کشور ما نیز به دلیل استقبال چشمگیر مسافران و گردشگران از مناطق شمالی ایران، حجم بالای سفرهای تابستانی، علاقه خانواده‌ها به استراحت و تفریح در سواحل دریا، فرصت مغتنمی است تا با مدیریت صحیح منابع و اختصاص اعتبارات در جهت توسعه صنعت گردشگری با هدف ارتقای فرهنگ بومی و محلی و استفاده از فرهنگ‌ها و خرده فرهنگ‌ها دیگر مناطق ایران، گامی موثر در جهت اشتغالزایی و رونق تولید برداریم.
هر چند استانداری با کمیته‌های 12 گانه متولی و هماهنگ‌کننده اجرای طرح‌های ساماندهی دریا است، نیروی انتظامی به عنوان مسئول کمیته امنیت در راستای حفظ ارزش‌های اسلامی و برقراری نظم و امنیت با بسیج همه امکانات و استفاده از ظرفیت دیگر سازمان‌ها به ویژه سپاه استان در سواحل دریا فعالیت می‌کند.
اما آنچه مهم است موضوع مقابله با ناهنجاری‌ها در سواحل دریا است که با توجه به فعالیت کمیته فرهنگی که نیروی انتظامی یکی از اعضای آن است و باید در ایستگاه آخر ورود پیدا کند، متاسفانه در این مقوله نیروی انتظامی تنهاست و به بيان ديگر امروز تنها وجه برخورد با ناهنجاری‌های اجتماعی و اخلاقی در ناجا خلاصه شده و عملكرد نيروي انتظامي زير ذره‌بين منتقدان و گردانندگان پروژه‌هايي نظير"نه به حجاب اجباري" ‌است به دليل كم‌كاري و ضعف عملكردی برخی دستگاه‌ها است كه مطابق قوانين و مصوبات عفاف و حجاب در اين حوزه نقش داشته‌‌اند و بار اين ضعف عملكرد بر دوش نيروي انتظامي افتاده است.
"مارک پالمر" در کتاب "ایران – آمریکا، رهیافت جدید" بر این عقیده است که ایران به لحاظ وسعت سرزمینی، کمیت جمعیت، کیفیت نیروی انسانی، امکانات نظامی، منابع طبیعی سرشار و موقعیت جغرافیایی ممتاز در منطقه خاورمیانه به قدرتی کم نظیر در نظام بین‌الملل تبدیل شده که دیگر نمی توان با یورش نظامی و جنگ آن را سرنگون کرد بلکه تنها راه سرنگونی ایران استفاده از تکنیک‌های عملیات روانی و تبلیغاتی با استفاده از سه تاکتیک دکترین مهار، نبرد رسانه‌ای و ساماندهی و پشتیبانی از نافرمانی مدنی است با این دیدگاه همواره حضور گردشگران و مسافران با فرهنگ‌های مختلف و عدم رعایت موازین اخلاقی و شئونات اسلامی در سواحل شمالی کشور به خصوص تفرجگاه‌ها و سواحل دریا می‌تواند، یک تهدید جدی محسوب شود.
سردار "ایوب سلیمانی" جانشین فرمانده ناجا در جمع خبرنگاران رسانه های گروهی مازندران در ساری با اشاره به نقش عفاف و حجاب در جامعه، گفت:"شايد بر همين اساس باشد كه مركز ثقل برنامه‌هاي فرهنگي اپوزيسيون خارج ‌نشين و عوامل آن موضوع عفاف و حجاب را نشانه گرفته است زيرا بهترين راهكار براي نفوذ بر يك جامعه تغيير نگاه و باورها و ارزش‌هاي زنان به عنوان نيمه تأثيرگذار آن جامعه است. مصوبه عفاف و حجاب اما بر اساس همين مطالبه عمومي به تصويب رسيده و تكاليف همه دستگاه‌ها را در بحث عفاف و حجاب به عنوان يك نماد فرهنگي روشن
 كرده است".
اما آنچه مهم است، نیروی انتظامی به عنوان نهادی انقلابی و مردمی همواره در مسیر حفظ ارزش‌ها و دستاوردهای نظام مقدس جمهوری اسلامی درکنار مردم، با مردم و برای مردم و اعتلای نظام مقدس اسلامی گام برداشته و در این راه از هیچ تلاشی فروگذار نخواهد کرد و با نصب العین قرار دادن فرمایشات مقام معظم رهبری در جهت مقابله با تهدیدات و آسیب‌های اجتماعی با اتخاذ تدابیر و تمهیدات لازم در حوزه‌های مختلف اجتماعی، فرهنگی، امنیتی، انتظامی، ترافیکی و خدماتی گام موثری در مقابله با این تهدیدات برداشته شده است .

چالش‌ها:
از جمله چالش‌ها در حوزه طرح‌های ساماندهی سواحل دریا می‌توان به اقدامات جزیره‌ای در حوزه‌های فرهنگی با توجه به نبود زیرساخت‌های لازم در طرح‌های دریا و نداشتن اراده لازم در دستگاه‌ها برای انجام اقدامات فرهنگی در طرح‌ها است ، نبود قوانین یکسان در اجرای برنامه‌های مختلف در طرح‌های دریا، استفاده از ظرفیت‌های محلی به جای ظرفیت‌های ملی، عدم وجود صدای واحد در مدیریت فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی ، تعداد کم طرح‌ها و نگاه فصلی به آن موجب شده تا امکانات ضعیف، مقطعی و فصلی دیده شود. فقدان امکانات لازم در سواحل ( دوش – رختکن – آب سالم آشامیدنی – عدم نظافت و فقدان محیط بهداشتی سالم) با توجه به اخذ ورودی از گردشگران و مسافران و از همه مهم‌تر، نگاه اقتصادی مجریان به طرح‌های دریا است.

راهکار‌های پیشنهادی:
- یک واقعیت در طرح دریا وجود دارد و آن اینکه با امکانات بخشی نمی‌توان کار ملی کرد، باید طرح دریا ملی شود.
- نگاه اقتصادی و بهره برداری اقتصادی از طرح‌های سالم سازی دریا باید در راستای توسعه طرح دریا باشد.
- توسعه زیرساخت‌های لازم برای گسترش صنعت توریسم با جذب سرمایه‌گذار و گردشگر خارجی برای توسعه طرح‌های دریا. 
- موضوعات فرهنگی و اجتماعی طرح ساماندهی سواحل دریا و تفرجگاه‌ها باید از طریق شورای فرهنگ عمومی کشور، سیاست‌گذاری و به متولیان فرهنگی و اجتماعی استان‌ها ابلاغ شود. 
- تولید موشن گرافی، فیلم‌های کوتاه و کلیپ از وضعیت دریای شمال برای پخش در فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی در کل کشور با هدف پیشگیری اجتماعی.
- تولید برنامه تلویزیونی و رادیویی خاص طرح ساماندهی سواحل دریا در جهت فرهنگ سازی و پیشگیری از معضلات اجتماعی و کاهش 
حوادث غریق .
- تولید برنامه مستند با موضوع مشکلات طرح ساماندهی سواحل دریا و به تصویر کشیدن وضعیت نامناسب ساحل( گرانفروشی- وضعیت نظافت و بهداشت محیط و.....) برای پخش از سیمای استانی و برای مسئولان در راستای تصمیم‌سازی و تصمیم‌گیری.
- تعبیه تلویزیون‌های شهری در سواحل دریا برای به نمایش گذاشتن کلیپ و فیلم‌های کوتاه آموزشی و هشداری.
- تولید محتوا در قالب یک کار مشترک از سوی دستگاه‌های فرهنگی و اجرایی و انتشار آن در فضای مجازی.
- راه اندازی قرارگاه فرهنگی و تقویت گروه های تبلیغی ( روحانیون و.... ) در طرح های دریا و واگذاری اقدامات فرهنگی به این گروه‌ها و پشتیبانی و حمایت دستگاه‌ها در چارچوب سیاست‌های همان دستگاه از این
 گروه ها.

نگارنده: سرتیپ دوم  پاسدار سید محمود میرفیضی

 

 
 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی