آخرین اخبار :
  • منتشر شده در پنج شنبه, 09 خرداد 1398 07:19
یادداشت «خبرشمال» درباره سال 1398 که شروعش سیل بود و آخرش انتخابات است؛

اعتراف «گالیله» به بهای عطر بهار نارنج

 
 
 
 
 
 

/هومن حکیمی
اشاره: ما وام‌دار گذشتگان و ارائه‌دهنده به آیندگانیم. برآیند این فعل و انفعال چه مثبت باشد و چه منفی، تاثیری در این سلسله مراتب ایجاد نمی‌کند و همه اینها، چیزی مهم به نام «مسوولیت» و «تعهد» و «آگاهی» را به ارمغان می‌آورند که اگر بخواهیم ایران و مازندران‌مان به بلوغ و توسعه و... برسند، ما را از آنها گریزی نیست؛ باید مرتکب‌شان بشویم و ارتکاب به آگاهی، چقدر دلنشین است.

1
رویا و آرزو چیزهای مهمی هستند، چرا که اگر نشات گرفته از اندیشه و تفکر باشند، منجر می‌شوند به امید و امید، یکی از بزرگ‌ترین عوامل پیشرفت انسان‌هاست.
بین زمانی که «گالیله»؛ به دلیل این که به کره زمین جور دیگری نگاه و آن را جزیی از یک کل متحرک در کهکشان اعلام کرد، محکوم گشت و لحظه‌ای که «نیل آرمسترانگ» موفق به قدم زدن بر روی ماه شد، فاصله زیادی است و گذشت زمان بدون شک برملاکننده بسیاری از حقیقت‌ها و واقعیت‌هاست. حقیقت‌ها و واقعیت‌هایی که در زمان مطرح شدن، افراد و جریان‌های مختلفی به مخالفت با آنها پرداخته‌اند و خواهند پرداخت اما...

 

2
مازندران، مهد تمدن است و فرهنگ و تاریخ ایران عزیز، به کرات مدیون و وامدار این خطه همیشه سرسبز است و خواهد بود اما بدون تعارف، وقتی فراتر از نقشه جغرافیا و از دل واقعیت به آن می‌نگریم، واضح است که حالش آن چنان که باید روبه‌راه نیست و مشکلات و معضلات زیادی گریبانگیر مردم خونگرم آن است و این مسئله، خیلی هم به این که چه دولتی بر مسند امور قرار دارد مربوط نمی‌شود اما به این نکته مرتبط است که متولیان اصلی امور استان، چه برنامه‌ها و راه کارهایی را برای برون‌رفت استان از مشکلات در ذهن دارند و این که چگونه می‌خواهند مسیر رسیدن به توسعه پایدار را تعریف و طی نمایند و در این مسیر قرار است چگونه به تعاملی پایدار با همه سلایق و عقاید و مهم‌تر از همه، خواست و اراده مردم مازندران دست یابند...


3
قرار نیست معجزه‌ای اتفاق بیفتد و البته قرار هم نیست که مشکلات بیشمار ساری و مازندران یک شبه و تنها به دست یک نفر حل بشوند اما ترکیب تدبیر و همدلی و همزبانی، آلیاژی را می‌سازد که مانند یک کاتالیزور، فرایند رسیدن به تحقق آمال و آرزوها و خواست مردم را سرعت می‌بخشد.
مدتی است که به نظر می‌رسد مردم، به درک بهتری از اهداف دست یافته‌اند و سطح مطالباتشان افزایش یافته است و این یعنی آگاهی و آگاهی، اکسیری است که باید برای تداومش، خواست و اراده‌ای هم از طرف مسوولین و هم از جانب مردم وجود داشته باشد. مردم مازندران از نمایندگانی که تنها حرف می‌زنند و شعار می‌دهند، از شبه متفکرانی که حرف‌ها و نوشته‌هایشان مملو است از اصطلاحات دهان پر کن و بی کارکرد ژورنالیستی و پوپولیستی، از تفکراتی که جمود و دگماتیسم را اشاعه می‌دهند و از همه آنهایی که مفهوم منافع را تنها و تنها در انتفاع شخصی خود خلاصه کرده‌اند، خسته و دلزده‌اند و از خود می‌پرسند؛ «واقعا اگر ساری و مازندران نماینده‌ای در مجلس شورای اسلامی نمی‌داشت، اوضاعمان چه تفاوت بارزی با امروزمان پیدا می‌کرد؟»... .
تاریخ ثابت کرده که هرگز نمی‌توان جلوی دست‌یابی به آگاهی عمومی را گرفت، هرچند می‌توان از سرعت رسیدن به آن کاست اما آقایان و خانم‌ها؛ فراموش نکنید که همگی ما سوار بر یک کشتی واحد هستیم، پس لطفا آن را سوراخ نکنید!

4
سال‌هاست گفته‌ایم و نوشته‌ایم که « آماده‌ایم تا به بخشی از رویاها و حقوق شما و خودمان جامه عمل بپوشانیم، تا دوباره به خاطر بیاوریم که مازندران مهد تاریخ و تمدن و فرهنگ این سرزمین است، که تعامل و همدلی و همزبانی، اموری هستند ممکن و شدنی، که قرار نیست معجزه‌ای اتفاق بیفتد چون معجزه، خودِ ما و شماییم، که مردم مازندران خسته‌اند از شعارها و درجا زدن‌های مداوم، که ...» بنابراین، دوباره نوشتن و گفتن درباره‌شان تکرار مکررات است اما در سالی به سر می‌بریم که اولش سیل بود و آخرش انتخابات مجلس است پس؛ می‌نویسم و می‌گویم که «باید گفت و نوشت، نقص‌ها و کمبودها را و خوبی‌ها و زیبایی‌ها و امید را؛ به یک دلیل ساده، چون هر طور که نگاه می‌کنم در این دیار، غریبه‌ای نمی‌بینم و هنوز دارم به خودم اصرار می‌کنم تا قبول کند، همه دلشان برای شهر و استانشان می‌تپد و همه دوست داریم یک روزی از راه برسد که سرسبزی، ابهت و وقار مازندران از توی نقشه‌های جغرافیا بزند بیرون و عطر بهار نارنجش، تمام ایران و دنیا را تسخیر کند؛ گفتم که، رویا و آرزو و امید چیزهای مهمی هستند!پ.ن: به شکل عجیبی معتقدم، اولین چیزی که «آرمسترانگ» بعد از قدم گذاشتن روی «ماه» در فضای لایتناهی مشاهده کرد، تصویر لبخند «گالیله» بود که روی صورت «زمین» نقش بست.

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی