آخرین اخبار :
  • منتشر شده در سه شنبه, 28 اسفند 1397 06:43

درس‌هایی از نوروز

 
 
 

مهدی روحی
مدیرمسوول

نوروز جشنِ آغاز بهار و سال جدید شمسی است، براساس تقویم با ورق خوردن فصل از زمستان به بهار و بانگ نوروز، یکسال بر عمر ما افزوده و همزمان از سهمیه ما برای زندگی کاسته می‌شود. در نوروز سفره‌های هفت سین در خانه‌های تمام مردمی که به نوعی با سرزمین ایران کهن، پیوندی دارند از ایران، تاجیکستان، افغانستان، بخش‌هایی از هندوستان، پاکستان و ترکیه پهن می‌گردد و مردم با هدف دید و بازدید، به منازل هم می‌روند و دور این سفره که تقریباً در تمام این کشورها، نَما و آرایشی یکسان دارد، می‌نشینند و سنت دینیِ «صِلِه رَحِم» را با مظاهر فرهنگ کهن ملی، ترکیب می‌کنند. در نوروز غالب مردم جامه نو می‌کنند و خانه‌هایشان را نیز در حد امکان، نونوار می‌کنند. سنت خانه‌تکانی و پاکیزگی و نظافت، همه ازجمله سنت‌هایی است که مردم در نوروز بر انجام آن اصرار دارند  اما آنچه که گفته شد با همه ارزش و اهمیت آن، تنها رویه و ظاهر نوروز است.   
به باور ما هر ایرانی و حتی غیرِ ایرانیانی که دلبسته این فرهنگ هستند باید از ظاهرِ این سنت‌ها، چند گام  فراتر بروند  تا به محتوا و مغز نوروز برسند. چیزی که ما در این نوشتار، از آن با عنوان «درس‌هایی از نوروز» یاد می‌کنیم. آنچه که نوروز را ماندگار کرد و موجب گسترش آن فراتر از مرزهای ایران و منطقه شد و آنچه که موجب شد نوروز به‌عنوان جشنی بزرگ که یادگار قرون و اعصار است، در سازمان‌های بین‌المللی، صاحب شناسنامه شده  به رسمیت شناخته گردید نیز در همین درس‌ها است، درس‌هایی  به شرح زیر:
•  نو شدن: «نو شدن» در نوروز نباید به ظاهر و لباس محدود باشد و «خانه‌تکانی» نیز نباید در حصارِ ظاهر باقی بماند. درس بزرگ نوروز این است که هر مقدار که به سن و عدد سال ما افزوده می‌شود و به‌همان‌صورت که جامه نو می‌کنیم و در ظاهر، زیبا می‌شویم، در باطن نیز باید از رذایل اخلاقی فاصله بگیریم، وجود خود را با اخلاق نیکو و حَسَنات، زیبا کنیم و به‌موازاتِ خانه‌تکانی، «خانه دل» را نیز از بدی و پلیدی پاک نماییم.
•  بیدار شدن: در نوروز طبیعت و بیش از نیمی از مخلوقات خدا، از خواب زمستانی بیدار می‌شوند و زندگی جدیدی را آغاز می‌کنند و به همین دلیل بهار را «رستاخیز طبیعت» گفته‌اند. ما نیز این درس نوروز را نباید از نظر دور بداریم و ضرورت دارد از خواب غفلت، بیدار شویم. طرحی نو بریزیم و زندگی جدیدی را با در نظر داشتن درس‌ها و تجربیات جدید، شروع کنیم. در زندگی جدید، دل را از کینه پاک کنیم، نگاه حسرت‌آلوده به گذشته نداشته باشیم و برعکس تلاش کنیم با نگاهی امیدوار به آینده و سرشار از عشق به حرکت جدید خود بپردازیم.
•  گرامی‌داشتِ میراث نیاکان: درس بعدی که نوروز به ما یادآور می‌شود این است که میراث نیاکان و گذشتگان خود را فراموش نکنیم و آن را چون جانِ شیرین پاس بداریم و به نسل بعد منتقل کنیم. جشن نوروز که به بیان حکیم فردوسی در شاهنامه، میراثی از جمشید پادشاه پیشدادیان است، سابقه‌ای چند هزارساله دارد. معنای این حقیقت آن است که اجداد ما در تمام این هزاره‌ها، نوروز را گرامی داشتند و حتی با ظهور دینِ مبین اسلام، هوشمندانه مفاهیم آسمانی را به این «جشن ملی» افزودند و «کتاب آسمانی» را درصدرِ سفره «هفت سین» نشاندند و دعای تحویل سال را از امام معصوم گرفتند و به این شکل بر غِنای معنوی نوروز افزودند تا امروز که به دست ما رسید. ما نیز وظیفه داریم ضمن قدردانی از نیاکان، این میراث کهن کعنوی را به آیندگان برسانیم. 
•  عشق: شاید با قاطعیت بتوان گفت محبت و عشق، محوری‌ترین درس نوروز است. در این ایام، همه دشمنی را فراموش می‌کنند، قهر را کنار می‌گذارند و به دیدارِ هم می‌روند، همدیگر را تنگ در آغوش می‌گیرند و بر سر سفره هم می‌نشینند و کام خود را شیرین می‌کنند تا به هم یادآور شوند که همه بندگان خالقِ «رحمان و رحیمی» هستند که مکلّف هستند نسبت به هم مهربان باشند. از آغاز بهار و در نوروز، ضروری است تمام دل‌خوری‌ها و قهر و ناراحتی را در زمستان، رها کنیم و بهار را با عشق و محبت شروع نماییم همانگونه که آفتابِ عالم‌تاب، از نوروز به بعد، گرم‌تر می‌تابد و تمام موجودات را با گرمای عشق و محبت، به برگ و بار می‌رساند.
«خبرشمال» نیز برای همه شهروندان مازندران، گیلان، گلستان و تمام مردمِ ایران عزیز، آرزوی نوروزی توأم با به‌روزی دارد. یک‌سالِ دیگر در کنار شما بودیم با اخبار خوب و بد، اما هرگز از عهد و میثاقی که در روزِ تولد این روزنامه با مردم بستیم زاویه نگرفتیم.  «توسعه پایدار استان‌های شمالی» هدف راهبردی ما در «خبرشمال» است و دست تمام شهروندان و مدیرانی که در این مسیر حرکت کردند را می‌بوسیم و به حول و قوه الهی در سال آتی نیز تلاش خواهیم کرد این رسانه را در خدمت اهداف و آرمان‌های مردم به کار بگیریم. نوروزتان پیروز و هر روزتان نوروز .

 

 
 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی