• منتشر شده در پنج شنبه, 09 اسفند 1397 08:38
به بهانه انتخابات اتاق بازرگانی؛

مسئولیت در برابر آینده

مهدی روحی/ مدیر مسئول

شنبه بعدی، موعد انتخابات اتاق بازرگانی‌ست. شکی نیست که استان پهناور و سرسبز مازندران، در کنار تمامی مواهب خدادادی و طبیعی و سرمایه انسانی مستعد، در بخش بازرگانی و صنعت نیز ظرفیت‌های فراوانی دارد. ظرفیت‌هایی که با برنامه‌ریزی صحیح و اجرای اصولی، و کارشناسی، مشارکت و تعامل می‌تواند با تلفیق با کشاورزی و گردشگری، مازندران را مبدل به قطب مهمی در بخش صنعت و تجارت نماید.

اما مساله‌ای که به این بهانه می‌خواهم به آن اشاره کنم، فرصتی‌ست که انتخابات اتاق بازرگانی می‌تواند برای استان ما و مردمش و در ادامه، ایران عزیز فراهم کند.  ما خوشبختانه مردمی هستیم که حتی برای خرید به طور مثال، اتومبیل و کالاهای ضروری (و گاه غیرضروری!) خود، ماه‌ها و روزها جستجو و بررسی می‌کنیم. انواع «برند»ها را مورد بررسی قرار می‌دهیم و تا از کیفیت آنها مطمئن نشده‌ایم، دست به انتخاب نمی‌زنیم و کالایی را خریداری نمی‌کنیم اما گاه پیش می‌آید که در انتخاب افراد، چنین عزم نداریم و جستجو و تلاشی نمی کنیم.
انتخابات اما از هر نوعی که باشد، رابطه مستقیمی با آینده ما و نسل بعد و نسل‌های بعد از ما دارد. ما هنوز چندین تجربه موفق انتخاباتی و چند تجربه ناموفق را از یاد نبرده‌ایم و بررسی تاریخ نه چندان دور به ما ثابت می‌کند که هروقت، صلاحیت و رزومه افراد شرکت‌کننده در هر انتخاباتی را کمتر مورد توجه قرار داریم، در ادامه دچار معضلاتی شدیم که ناشی از همین عدم شناخت و بررسی و آگاهی بوده است. مشکلات و معضلاتی که نه فقط آسیب کوتاه‌مدت یا میان‌مدت را بر ما و جامعه تحمیل کرد بلکه تبعات و آثار زیان‌بارش به شکل بلندمدت پابرجا ماند. زیانی که برای بهبودش گاهی به دهه‌ها زمان و صرف نیروی مادی و معنوی بسیار زیاد نیاز است. از طرفی و به شکل متمرکز بر مازندران و اتاق بازرگانی‌اش، با کمی بررسی می‌بینیم که انتخابات دو دوره اخیر اتاق بازرگانی مازندران هم تقریبا جزو همین عدم آگاهی در هنگامه انتخاب کردن بوده است. اتاقی که باید یکی از استراتژیک‌ترین و مبنایی‌ترین و کارشناسانه‌ترین نهادها جهت بهبود وضعیت اقتصادی استان باشد، متاسفانه در این سال‌ها نتوانسته به آنچه لیاقت مازندران و مردمش است، دست پیدا کند. این مسأله اگر چه با احترام به تلاش‌های صورت گرفته توسط اعضای اتاق در این 8 سال، قطعا مربوط به اثرگذاری این اعضا و نحوه مدیریت آنها است اما بخشی از نقصان‌ها و کمبودهای اتاق بازرگانی مازندران، حتما مربوط به نحوه انتخاب شرکت‌کنندگان در فرآیند انتخابات هم بوده است. شنبه آینده، اما فرصتی دوباره برای ایجاد تحول و تغییرات مثبت است. برای اینکه اتاق بازرگانی، بیشتر از حواشی و بده‌بستان‌های غیرکارشناسی، به تسهیل امور بازرگانی و اقتصادی مازندران، امکان ایجاد بستری مناسب برای تجار و بازرگانان خوشنام و توانمد مازندرانی و غیرمازندرانی، شناسایی بهتر ظرفیت‌های اقتصادی و تجاری مازندران و استان‌های همجوار و نیز کشورهای همسایه و از همه مهم‌تر، شفاف‌سازی در مسایل تخصصی اتاق بازرگانی بپردازد و متخصصانه وکارشناسانه و بی‌طرف، زمینه اعتلای بخش صنعتی و اقتصادی و تجاری و بازرگانی مازندران را فراهم نماید.
در این میان ائتلاف «نواندیشان تحول‌خواه» به منزله یک گروه متخصص و خوشنام و دارای اهداف متعالی که برای شرکت در انتخابات اعلام حضور کرده‌اند، یکی از ظرفیت‌های نوین و توانمندی هستند که می‌توان حضورشان را به فال نیک گرفت.  ضمن اینکه همچنان معتقدم، پیروزی و موفقیت هر شخص و گروهی که هدفی جز خدمت به منافع استان و مردم ندارند، می‌تواند ضامن توسعه و پیشرفت باشد و آنچه مهم‌ترین است، همین نکته است؛ موفقیت افراد متخصص و دارای برنامه و توانمند که البته لازمه‌اش حضور حداکثری افراد واجد شرایط رأی دادن، همراه با مطالعه و آگاهی و شناخت است. فراموش نکنیم که تبعات آنچه در حال تصمیم می‌گیریم و اتفاق می‌افتاد، تنها بر سرنوشت امروزمان تاثیر نخواهد داشت و ما همواره در برابر آیندگان مسئولیم.

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی