آخرین اخبار :
  • منتشر شده در شنبه, 04 اسفند 1397 12:07
يادداشت «خبرشمال» درباره تاثير «بوستان ولايت» ساري در توسعه فرهنگي مازندران

گام بلند اول

 
 
 
 

/هامون حكيمي/


حوزه فرهنگ و هنر در مازندران و ساري، غير از آسيبي كه در اين سال‌ها از عدم وجود برنامه‌ريزي‌هاي مناسب ديده است، در بخش سخت‌افزاري و دارا بودن اماكني كه تنها ماهيت فرهنگي و هنري داشته باشند و به طور اختصاصي به مقوله فرهنگ و هنر بپردازند هم، ضعف‌هاي بسياري داشته است.
وقتي پاي صحبت هنرمندان و فرهنگيان ساري مي‌نشستيم، معمولا متفق‌القول از مكاني كه هم بتوان در آن كار تخصصي انجام داد و هم به آن به چشم يك «پاتوق» فرهنگي نگاه كرد، به‌عنوان يك پاشنه آشيل در حوزه فرهنگ مركز مازندران نام مي‌بردند.
با فلش‌بكي به دوران قبل از ساخت و افتتاح بوستان ولايت در ساري، به خوبي به خاطر مي‌آوريم كه در ابتداي تغيير وضعيت پادگان سابق ساري به مكاني توريستي تفريحي و فرهنگي در ميدان امام حسين(ع) شهر ساري، بخشي از دلسوزان حوزه فرهنگ و هنر و تيم مديريت شهري و شخص شهردار ساري، تاكيد ويژه‌اي بر وجه فرهنگي بوستان ولايت داشتند. اين نگاه كه برآمده از همان شعار «فرهنگ، همسنگ عمران» برآمده بود، توجه ويژه‌اي داشت تا اين مركز تفريحي فرهنگي كه قرار بود (و هست) بخشي از زيبايي بار بصري شهر ساري را به دوش بكشد و مكاني براي دورهمي‌هاي صميمانه خانوادگي و لذت بردن از فضايي امن و آرام باشد، تنها بر اين وجه متمركز نشود و بتواند نقش مهمي در راستاي توسعه و ارتقاي فرهنگي شهر و استان نيز داشته باشد.
به همين منظور از همان گام اول چه در مرحله برنامه‌ريزي و چه در زمينه طراحي نقشه كلي و جزيي بخش‌هاي مختلف بوستان، براي شاخه‌هاي مختلف فرهنگي و هنري و اجتماعي، قسمت‌هاي ويژه‌اي تدارك ديده شد.
با اين نگاه، بوستان ولايت ساري، داراي شناسنامه‌هاي منفك و تخصص محوري همچون، كتابخانه ديجيتال، سالن آمفي‌تئاتر، خانه دانشوران، سراي ارشد، خانه هنرمندان و نگارخانه، مسجد، موزه‌هاي تخصصي و فضاي باز شد كه بخش‌هايي از آن به مرحله بهره‌برداري رسيده و مورد استقبال نيز قرار گرفته است. 
از سويي ديگر، تبديل معاونت فرهنگي اجتماعي شهرداري ساري به سازمان فرهنگي اجتماعي ورزشي (با اينكه اين تغيير، در ذات و ماهيت فعاليت آن چندان تاثيري نگذاشته) و با توجه به اينكه سازمان‌ها در ارتباط بي‌واسطه‌تر با مخاطبان و مردم، امكان به مراتب بهتري دارند و ضمن اينكه بخشي از وظايف سازمان‌ها، تلاش براي رسيدن به درآمدزايي و كسب استقلال معنوي و مادي هستند، بخشي از بوستان ولايت با درايت شهردار ساري به‌عنوان مكان جديد سازمان فرهنگي اجتماعي ورزشي شهرداري ساري منظور شد.
امروز هم كه در اغلب شهرهاي پيشرفته و توسعه يافته، شاهديم كه انجام فعاليت‌هاي موثر در تمامي حوزه‌ها؛ به‌ويژه حوزه فرهنگ، ديگر تنها متكي بر فعاليت‌هاي اداري و وابسته به نهادهاي دولتي نيست و مردم -با يا بي واسطه- نقشي بسيار مهم در اجراي بهتر امور دارند، در مركز استان مازندران، با توجه به حضور سازمان‌هاي مردم‌نهاد فعال و وجود هنرمندان و فرهنگيان داراي دغدغه و تخصص، بوستان ولايت و سازمان فرهنگي اجتماعي ورزشي شهرداري ساري يك امكان خوب براي رسيدن به روزهاي بهتر در حوزه فرهنگ و هنر مازندران هستند. 
ابته شكي نيست كه در اين راه، حمايت‌هاي ديگر دستگاه‌ها و نهادهاي فرهنگي مازندران و ساري مي‌تواند مسير رسيدن به توسعه همه‌جانبه و پايدار فرهنگي را سرعتي مضاعف ببخشد و بار ديگر ثابت كند كه تعامل و هم‌انديشي مثبت، اولين و مهم‌ترين گام براي شروع هر مسيري‌ست.

 

 
 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی