• منتشر شده در یکشنبه, 28 بهمن 1397 10:22

گامی بزرگتر از گام اول

 
 
 

هادی ابراهیمی عضو هیات علمی دانشگاه/

 

 بیانیه استثنایی و منحصر به‌فرد مقام معظم رهبری موسوم به گام دوم که به مناسبت چهل ساله شدن پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی به زینت قلم معظم له آراسته شد، منشور جامعی است که همزمان سه رویکرد انتزاعی گذشته، حال و آینده را نشانه گرفته و با آنالیز تک تک مسائل مهم، تحلیلی ماندگار را مقیم اذهان مخاطبان نمودند.

روح‌ کلی این بیانیه که هم مخاطب عام و هم مخاطب خاص دارد، بیشتر متعهد به واگذاری تدریجی این نظام ۴۰ ساله به نسل جوانی است که از دهه ۵۰ متصدی اصلی تحقق آرمانهای بلند اما معطل و مؤخریست که بنا به دلایلی با تحقق مطلوب خود فاصله دارند.
در این بیانیه تاریخچه انقلاب اسلامی با رعایت قاعده اختصار، به زیباترین و جذاب ترین شکل ممکن برای جوانان و نسل آینده ساز تبیین شده و مظلومیت و تنهایی نظام مقدس ما در گله گرگها و قلعه عقابهابه نمایش درآمده است. آنچه که در این بیانیه به وضوح ابراز شده است، اصول تجدیدناپذیر در کنار سیره انتقادپذیر و اصلاح پذیری ایت که محکم ترین پاسخ به مخالفان و حتی نادمانی است که رفقای نیمه راه و هویت فروشان بی مقداری است که سرنوشت خویش را به دم شیطان گره زده و بر پنجه گرگ بوسه می زنند!
به مبهم ترین شبهات در این بیانیه طوری پاسخ داده شده که مخاطب را در مسیر منطقی اش به مرز اقناع می رساند و نهادینه سازی این نوع نگاه آگاهی محور را رقم‌می زند.
سرفصل های تحولات جامعه پس از پیروزی انقلاب طوری ردیف شده اند که تداعی تحقق و یا اراده گزینه سه گانه خودسازی، جامعه پردازی و تمدن سازی را نهادینه کرده و گام دوم را احداث بنایی مرتفع و‌بزرگ بر فنداسیون محکم گذشته ایست که در آن چهلچراغ آزادی، استقلال، عدالت، معنویت، اخلاق، دفاع مقدس، دشمن شناسی، ظلم ستیزی و ... بر محور ولایتمداری، چراغانی ترین بخش جامعه یعنی خیابان انقلاب اسلامی را تابان و درخشان کرده است. مقام معظم رهبری با قبول اینکه بین آنچه که می بایست بشود و آنچه که انجام شد، فاصله ژرفی وجود دارد، جوانان را برای تکمیل راه رفته ترغیب کرده و‌در این خصوص بر گزینه های راهبردی و‌کاربردی تأکید نموده اند. طهارت اقتصادی که شرط مشروعیت مقامات جمهوری اسلامی است، علاوه بر مراقبت های ایمانی مسئولین از خود، با هشدار عملکرد نهادهای نظارتی نیز همراه است تا خدای ناکرده منجر به شکاف عمیق طبقاتی نشده که یکی از جدی ترین دغدغه های مقام معظم رهبری در فراهم‌کردن بستر حاکمیت آن ولایت عظمی ارواحنا له الفداست.
این بیانیه هم در پاسخ به همه اتهامات و هم در تدوین و تبیین همه راهکارها کمر همت گماشته و ضمن روشنگری در قبال همه سیاه نمایی ها و سمپاشی ها، تأکید کرده که اولا” نسبت رویش به ریزش غیرقابل قیاس بوده و از طرفی نگاه به خارج‌کشور غلط و آدرس اشتباه روشنفکران منزوی به مردم است و تردید نباید داشت که تمام راه حلها در داخل کشور است.
این بیانیه اصرار دارد تا جوان امروز بداند که پیروز همه این مصافها و چالشها، به استناد اقتدار منطقه ای، ثبات حاکمیتی، کامیابی های بین المللی، پیشرفتهای علمی و فناوری های مدرن و نفوذ معنوی در ملل جهان، جمهوری اسلامی است. در پایان ضمن اعتراف به انتهاناپذیری تحلیل این ببانیه تفصیلی، تأکید می شود که مخاطبان آن باید با درک رسالتها و وظایف خویش، به تبیین راهبردها و تدوین برنامه های تخصیصی و تخصصی خویش پرداخته و‌چهل سال آتی را به مراتب موفق تر از چهل سال گذشته ساخته و پرداخته نمایند.

 

 
 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی