آخرین اخبار :
  • منتشر شده در چهارشنبه, 02 اسفند 1396 07:35

داغ روی داغ

 

حادثه سقوط هواپیمای مسافربری تهران یاسوج در میانه اتفاقات و رخدادهای تلخ ماه‌های اخیر ازپلاسکو، زلزله و سیل کرمانشاه، ماجرای تلخ انفجار در نفت‌کش سانچی و حوادث ناگوار دیگری که هرروزه آرامش وطن را می‌شکند و جمعی از هموطنان عزیز را راهی ابدیت کرده جمع دیگری را در داغی ابدی می‌نشاند،

ما بر سر دوراهی «صبربرمصیبت و تکرار ذکر انالله و انا الیه راجعون» که دستوری قرآنی است یا به تعبیر لسان‌الغیب حافظ، «رضا به داده، دادن» از یکسو و زبان انتقاد بر مدیران گشودن و برهم زدن نظم مسوولان نالایقی که گویا برای هیچ مشکل و معضلی، طرحی ندارند از دیگر سو سرگردان می‌کند. 
دیگر برای همه مردم عادت شد که پس از اتفاقات ناگواری چون این سانحه دردناک، عده‌ای از شخص رییس جمهوری تا وزیر و مدیران مربوطه، پیام تسلیت می‌دهند و کمیته حقیقت‌یاب تعیین می‌کنند و در نهایت، نه تنها هیچ اتفاقی در خصوص همان پرونده نمی‌افتد که از تکرار سوانح بعدی نیز جلوگیری نمی‌شود و نتیجه چنین شیوه مدیریتی این شد که ایران امروزه درصدر کشورهایی با بالاترین نرخ سوانح هوایی و رخدادهایی اینچنین قرار دارد.
شاید ابراز این توقع یا انتقاد، در چنین شرایطی، معادل مَثَل «نرخ تعیین کردن وسط دعوا» به نظر آید اما واقعیت تلخ این است که غالب مدیران، در هنگامه بروز چنین حوادثی، مانورهای نمایشی راه می‌اندازند و سخن از گروه‌های حقیقت‌یاب می‌زنند و به مردم به‌ویژه بازماندگان داغدار، وعده پیگیری و مشخص شدن مقصر وبرخورد با عاملان آن می‌دهند، اما همین‌که زمان که مرهم خداداد برای خوگرفتن انسان با مصیبت است، گذشت و صبر و آرامش حاکم شد، همه ماجرا فراموش می‌شود و در نهایت خلبان را مقصر معرفی می‌کنند یا یکی از کسانیکه خود قربانی شده و در دسترس نیست را به عنوان مرتکب اصلی کوتاهی، معرفی می‌کنند و همین موجب می‌شود نه مدیری استعفا می‌دهد، نه مسوولی عزل و نه از تکرار چنین سوانحی، جلوگیری به‌عمل می‌آید. وضعیت امروز ایران، در اثر سوء مدیریت برخی مدیران، بی‌شباهت به مادری نیست که هرازگاهی ناچار است درد و داغ یکی از فرزندان و یکی از جگرگوشه‌های خود را ببیند و درد بکشد و خون بگرید و هیچ نگوید. کشوری که بالاترین استعدادهای علمی جهان را در حوزه هوافضا دارد، خلبانان ماهر و کارکشته این کشور در خطوط هوایی دنیا، صاحب رتبه و شان علمی و تجربه هستند، اما همزمان، جایگاه بالاترین سوانح هوایی را در دنیا – دومین یا سومین کشور- به خود اختصاص داده‌است. همین امر حکایت از آن دارد که اشکال کار در مدیریت مااست.
خبرشمال ضمن تسلیت این ضایعه دردناک به تمامی هموطنان و خانواده‌های داغدار و آرزوی غفران الهی برای تمام 66 تن از هموطنان که جان عزیز خود را از دست دادند و داغ بر دل ما نهادند، برخود وظیفه می‌داند به مدیران و تمام افرادی که مسوولیت قانونی دارند یادآور شود هرگونه کوتاهی و سوء مدیریت که موجب مرگ یا حتی جرح بدنی یکی از شهروندان در هرنقطه‌ای شود، براساس نص صریح دین، موجب ضمان و مستوجب عذاب خداوند است. درپایان لازم است جمله‌ای که مقام معظم رهبری در جمع مردم تبریز گفتند را یادآور شوم و از مدیران و مسوولان بخواهم از پیشگاه خداوند و مردم، عذرخواهی کنند و تلاش کنند به شکلی که موجب جلب رضایت بازماندگان گردد، 
جبران کنند.

 

 
 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی