• منتشر شده در پنج شنبه, 23 آذر 1396 09:15

همدلی نیاز امروز ما

 

 

دنیای جدید و تکنولوژی زودرس،همه‌ی زندگی و محیط اطراف ما را احاطه کرده است و شيوه‌هاي زندگي اقشار جامعه را نيز دستخوش تغيير کرده است، به طوري كه بسياري از افراد را با وجود توانايي‌هاي مختلف در رويارويي با مسائل و مشكلات روزمره آسيب‌پذيرساخته است. اگر برنامه‌هاي حمايتی و پشتيباني در درون جامعه نباشد كه بتواند در شرايط بحراني و آسيب‌‌زا، افراد را از فشارهاي رواني وارده برهاند، ممكن است آنان را در مراحل تصميم‌گيري دچار اشتباه‌هاتي غير قابل جبران نماید و در معرض آسیب‌های جدی قرار دهد.
از اين رو همدلي يك عمل لازم حمايتي براي افراد جامعه محسوب مي‌شود كه به افراد درون خانواده كمك مي‌كند تا مراحل بحراني زندگي را به‌خوبي پشت سر بگذارند. وقتي دلمان به حال كسي مي‌سوزد، نسبت به احساس‌هاي او هم‌دردي مي‌كنيم ولي لازم است توجه شود كه دل‌سوزي و ترحم به افراد ديگر همدلي محسوب نمي‌شود. همدلي به هيچ وجه به معناي تایيد طرف مقابل و هم عقيده بودن با او نیست. بلكه منظور اين است احساس‌های او را درك مي‌كنيم. به عبارت ديگر همدلي يعني اينكه بتوانيم بدون آن كه در موقعيت طرف مقابل قرار گرفته باشيم، خودمان را جاي او بگذاريم و از چشم او مسأله را نگاه كرده و درك كنيم، مانند همدلي با آسیب دیدگان جنگ، زلزله و. . . همدلي به فرد كمك مي‌كند تا بتواند انسان‌هاي ديگر را حتي وقتي با او تفاوت دارند، بپذيرد و به آن‌ها احترام بگذارد.
همدلي روابط درون جامه را نیز بهبود مي‌بخشد و به ايجاد رفتارهاي حمايت كننده و پذيرنده نسبت به ساير افراد ديگر جامعه منجر می‌شود. همدلی به‌معناي داشتن احساس‌ قلبي همانند و مشابه است .
انسان موجودي اجتماعي است و نياز به ارتباط با دیگران دارد وقتي ما بتوانيم از زاويه ديد طرف مقابل به مشكلات او بنگريم، احساس تنهايي را از او گرفته و به‌عميق‌ترين و ريشه‌دارترين نياز او كه احساس ارزشمندي و مهم بودن است پاسخ مثبت داده‌ايم. زماني كه بتوانيم افراد جامعه، خانواده، دوستان، اطرافيان و حتي افرادغريبه خود را در مواقع لزوم ياري دهيم و از آن‌ها ياري بگيريم، اين همان قانون طلايي همدلي و ارتباط موثر با ديگران است كه از مهارت‌هاي لازم براي زندگي فردي، خانوادگي و اجتماعي به‌شمار مي‌آيد. 
همدلی را می‌توان به طور سنتی در پیشینه بیشتر اقوام و فرهنگ‌ها با درجات مختلف مشاهده کرد برای مثال در فرهنگ غنی و پرافتخار ایران اسلامی، مازندرانی‌ها یکی از اقوامی هستند که به مهربانی و میهمان نوازی و هچنین داشتن روابط ارتباطی بالا مشهورند. از دیگر خصوصیات بارز اهالی مازندران درک مصائب و مشکلات دیگران واطرافیان است که بسیار دیده می‌شود و افراد با درک به موقع مسائل، وارد عمل شده و به یاری یکدیگر و دیگران می‌شتابند چنان که کمک وهمدلی مردم مازندران در زلزله اخیر غرب کشور کاملا مشهود است. در همین جا لازم می‌دانم متذکر شوم چقدر خوب می‌شود به این خصوصیات مثبت چه در محیط خانواده و چه در جامعه ارزش بیشتری نهاده شده و پرداخته شود تا همدلی در کل جامعه
نهادینه شود و اثرات آن مثل ایجاد حس خوشایندی و مثبت، افزایش حس اعتماد، آرامش و در نهایت تقویت امنیت روانی و آسایش خاطر جامعه حاصل آید .
روزبه رفاکار روان شناس
مرکز مشاوره روان شناسی بوستان 33203323-011

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی