آخرین اخبار :
  • منتشر شده در پنج شنبه, 02 آذر 1396 06:56

واردات برنج، تیرخلاص به شالیکاری

سرمقاله/

 

 

خبری در رسانه‌ها منتشر شد که می‌تواند در حکم تیرخلاص به شالیکاری مازندران تلقی شود. موضوعی که نفس شالیکاران شمال را به شماره انداخت، آزاد شدن واردات برنج به بهانه تامین نیاز داخلی است چیزی جز خشک شدن خون در رگ‌های روستاییان ما نبود. واقعیت تلخی که مدیران وزارتخانه و حتی برخی از اعضای خانه ملت از درک درست آن عاجزند این است که شالیکاری در شمار یکی از طاقت‌فرساترین مشاغل کشاورزی است و برنج نیز ازجمله گیاهان غرقابی است یعنی به دلیل نیاز مبرم خود به آب، همواره باید تا سطح چهار انگشت در آب غرق باشد و این امر هزینه هنگفتی به کشاورزان تحمیل می‌کند چون اگر این میزان آب تنها در چند روز از شالیزارها گرفته شود، نام آن خشکسالی است و نتیجه آن، نابودی شالیزارهاست. همانطور که احتمالا جناب وزیر در چندسال اخیر در اخبار و رسانه‌ها دنبال کردند و می‌دانند به دنبال کم‌آبی‌های اخیر در مازندران، هرساله چندین هکتار از اراضی شالیزاری استان به خاطر نبود آب کافی در میانه راه اسیر خشک‌سالی و از دورسوددهی خارج می‌شود.
نکته بعدی که لازم می‌دانیم برای مدیران و تصمیم‌سازان پایتخت‌نشین، تبیین کنیم این است که قیمت نهاده‌های کشاورزی و در راس آن سموم ضروری و کودهای شیمیایی آنقدر بالا است که موجب می‌شود محصول برنج نهایی با قیمت نسبتا بالا وارد بازار شود. 
سومین و خطرناک‌ترین پیچی که در مسیر کشاورزان شالیکار قرار دارد این است که بخش قابل توجهی از آنان تا به مرحله برداشت محصول برسند، بسیار مقروض و بدهکار می‌شوند و بعضا از سر ناچاری، بخش زیادی از برنج‌های خود را در روزهای نخست برداشت محصول به واسطه‌ها می‌فروشند، آن هم به قیمتی که حقیقتا با ضرر است یا سود نهایی بسیار کمی عاید دستان پینه بسته این رنجبران می‌کند. در این میان تمام امید شالیزاران به این است که ذخیره شالی خود را در مقاطعی چون زمستان و نوروز به فروش برسانند تا معیشت خود و خانواده را تامین کنند و اگر در این فاصله دولت اقدام به واردات برنج کند همانند سنوات گذشته، همین اندک رونق نیز با بازار برنج و زندگی شالیکاران خداحافظی می‌کند و در نهایت شالیزاری را به یکی از مشاغل زیان‌ده مبدل می‌سازد. 
دولت، وزارت جهاد کشاورزی، نمایندگان استان در خانه ملت نباید اجازه دهند در سال‌هایی که توسط رهبری با هدف حمایت از تولیدات داخلی، اقتصاد مقاومتی نامگذاری شد به کشاورزی مازندران که به تنهایی به اندازه صنعت و گردشگری تولید شغل می‌کند اینچنین جفا شود. ادعای حمایت از تولید داخلی با چنین اقدامی هم‌خوانی ندارد.

 

 
 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی