• منتشر شده در پنج شنبه, 04 آبان 1396 06:03

از آب خزر تا آبروی عبوری

 گزارش خبری 

 

 

 

 

خبرشمال/ گروه سیاسی
ابوالفضل حسن بیگي نماینده مردم دامغان از قطعی شدن استانداری مهدی عبوری با هماهنگی مجمع نمایندگان و نماینده ولی فقیه در استان سمنان خبر داد و گفت:" متعاقب این هماهنگی ها بزودی حکم استاندار جدید سمنان پس از تایید هیات دولت توسط وزیر کشور صادر 
خواهد شد.
نماينده مردم دامغان از برگزاري نشست این مجمع با مهندس عبوری خبر داد و افزود: مهم‌ترین موضوع استان سمنان در حال حاضر تامین آب است که امیدواریم استاندار جدید با اهتمام ویژه و تلاش خود، طرح انتقال آب درياي خزر به اين استان را كه كارهای آن طی و مجوزهای لازم اخذ شده است با جديت پيگيري نمايد و این موضوع را به سرمنزل مقصود برساند. 
حسن بیگي در پایان ضمن تهدید تلویحی افزود: مجمع نمایندگان مردم استان سمنان در مجلس شورای اسلامی تصمیم گیرنده برای تمام استان هستند و پاسخگوی مطالبات و خواسته های مردم خواهند بود."
لازم است به جناب نماینده نکته‌ای را یادآور شویم. مهدی عبوری اگر یک خصوصیت برجسته داشته باشد آن یک خصوصیت، عشق و تعصب ایشان به مازندران است. اگر شهر ساری در دوران چهارساله مدیریت عبوری، به وضعیت امروز درآمد و اگر مردم ساری عاشقانه مهدی عبوری را دوست دارند و اگر مهدی عبوری از آبروی خود برای توسعه و آبادانی ساری گذشت همه بخاطر تعصبی است که این مدیر جوان نسبت به ساری و مازندران دارد. این عشق با دور شدن مهدی عبوری کم نمی‌شود و با تهدید مجمع نمایندگان سمنان به خاموشی و فراموشی نمی‌رود. گذشته از آن، طرح انتقال آب دریای مازندران به کویر سمنان پس از بحث و بررسی زیاد، توسط کارشناسان و متخصصان وزارت نیرو طرحی غیر اقتصادی تشخیص داده شد و توسط کارشناسان محیط زیست نیز یک طرح مخرب در نظر گرفته شد که موجب ایجاد اختلال جدی در اکوسیستم منطقه و بویژه سبب بهم خوردن بالانس زیستی در دریای خزر می شود. 
اگر انتقال این طرح از نظر اقتصادی به صرفه و از نظر زیست محیطی خطرناک است اصرار این نماینده بر اجرای آن چه معنایی می‌تواند داشته باشد؟ گویا نماینده مردم شریف دامغان در جریان نیستند که یکی از تاکیدات مهندس اردکانیان وزیر پیشنهادی دکتر روحانی برای وزارت نیرو نیز در دیدار روز گذشته خود با اعضای مجمع نمایندگای مازندران، غیرعملی و غیرکارشناسی بودن طرح انتقال آب دریای خزر به کویر مرکزی ایران بود. 
یکی دیگر از نکات کلیدی که حسن بیگی به آن توجه ندارد این است در طول سال‌های اخیر، با هدف رفع و حل مشکلات جاری به جان منابع افتادیم و بدون توجه به نظرات کارشناسی و از جمله دغدغه‌های زیست‌محیطی شروع کردیم به مصرف بی‌حساب و کتاب منابع و امروز کار ما به جایی رسیده‌است که کمر به نابودی آخرین و حیاتی‌ترین منابع بستیم. پاسخ این نماینده به نسل‌های آینده چیست؟ اگر مطابق آنچه که کارشناسان می‌گویند در اثر اجرای این طرح، آب دریای خزر شورتر شود و اکوسیستم این دریا به‌هم بریزد و اقلیم مازندران به خشکی برود، پاسخ این نماینده محترم به آیندگان چیست؟
احتمال موافقت مهدی عبوری با اجرای چنین طرحی که در تعارض آشکار با دیدگاه کارشناسان و اهل فن و همچنین منافع مردم سه استان مازندران، گیلان و گلستان است کمتر از صفر است. پایان سخن اینکه ساحل سبز خزر، نواری آرامش هشتاد میلیون جمعیت ایران است. مردان و زنان ایران‌زمین در فصل تابستان ده‌ها و صدها کیلومتر راه می‌آیند تا دقایقی در سایه‌سار جنگل و در آغوش دریای مازندران آرامش یابند. کمترین اقدام برای نابودی این منطقه، ظلم آشکار به تمام مردم ایران است. از نماینده دامغان می‌خواهیم دیگر این داستان را تکرار نکند.

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی