• منتشر شده در سه شنبه, 02 آبان 1396 05:33
عضو مشورتی شورای سیاستگذاری گرامی داشت روز مازندران

روز مازندران به جریان فراگیر فرهنگی و اجتماعی تبدیل شود

یادداشت/ایرج نیازآذری

دبیرخانه گرامی داشت روزمازندران به کوشش جمعی از فعالان فرهنگی و اجتماعی و دوستداران فرهنگ و تاریخ مازندران فرهنگی شروع بکار نمود. 
شورای فرهنگ عمومی" 14 "را بنام روزمازندران مصوب نمود و طی چند سال گذشته مجموعه ای از فعالیت های علمی و فرهنگی در گوشه و کنار استان مازندران و حتی خارج از استان بنام روز مازندران برگزار شده است؛ علاوه براقدامات مناسبتی و آیینی فعالیت های محتوایی و آثار ارزنده ای در مجامع علمی و آموزشی درحوزه مازندران شناسی تولید شد که جای تقدیرفراوان دارد.
هدف مهم روز مازندران تحکیم هویت فرهنگی مازندران است که ریشه در تاریخ دارد؛
روز مازندران بدنبال احیای سنت های فراموش شده و حفظ آیین ها و ارزش های فرهنگی زاد بوم است. 
روزمازندران در صدد انسجام اهالی کلانشهر مازندران است. روز مازندران برای توسعه و تعالی استان بی دغدغه نیست البته فارغ از گرایشات سیاسی و تعلقات شهری. 
روز مارندران خود را درغم و شادی اهالی دیار علویان شریک و مسوول
می داند . 
روز مازندران بی توجه به آسیب های اجتماعی و معضلات جامعه نیست و برای برون رفت آن دغدغه دارد. 
روز مازندران غم نان و جان و زیست مردم رنجورمازندران را هم دارد و دوست دارد این مناسبت به بهبود وضع زندگی و معیشت مردم کمک کند. 
روز مازندران اگرچه باید شورآفرین و جشن پایه باشد اما درمقام عارضه یابی و آسیب شناسی روندهای فرهنگی و اجتماعی مسوول است. 
اجرای فعالیت های فرهنگی و هنری برای پاسداشت روز مازندران نیاز به هماهنگی یا ارتباط سازمانی با دبیرخانه ستاد ندارد بلکه هر مازنی دوستدار فرهنگ و آیین محلی می تواند با ابتکار و سلیقه خود برای بسط و گسترش ارزشهای بومی برنامه تعریف و اجرا کند. دبیرخانه گرامی داشت روز مازندران تاکید بر مردمی و غیر دولتی بودن این رویداد دارد اگرچه مشارکت دستگاه های اجرایی را غنیمت می شمارد. 
روز مازندران بهانه ایی است برای کنارهم بودن، سرودن ، گفتن و شنیدن. حالا هرکسی و گروهی که دل درگروه فرهنگ و سنن تاریخی و تمدنی خود دارد به ابتکار و سلیقه اش برای گرامی داشت این روز قدمی بردارد. 
خوشبختانه دانشگاه ها، مدارس، مراکز فرهنگی ، شوراها، شبکه های اجتماعی، تشکل های مردم نهاد ، انجمن های صنفی، رسانه های گروهی، شرکت ها و کارخانجات و از هم مهمتر خانواده های مازندرانی دارای چنان دلبستگی فرهنگی به آیین وسنن بومی و محلی خود هستند که برای گرامی داشت آن گام شوق آفرین بر دارند.
شمه خنابدون!

 

 
 

 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی