• منتشر شده در چهارشنبه, 26 مهر 1396 07:40

اخلاق در آتش

 

 

ماجرای سه عضو خانواده‌ که در عباس آباد تنکابن با دستان پدرخانواده به آتش کشیده شدند زنگ‌ها را برای همه به صدا در‌آورده‌است. اگر نگاه عمیق و آسیب‌شناسانه به این ماجرا داشته باشیم تایید می‌کنیم آنچه که در آتش سوخت اخلاق و انسانیت بود نه همسر و فرزندان فرهاد! سال‌هاست در گزارش‌های خود می‌نویسیم صبر و طاقت بسیاری از مردم به مویی بند شده است و این زیبنده یک جامعه اسلامی نیست که همواره بر پرهیز از خشم و خشونت تاکید دارد، از قول مسوولان دستگاه قضا و شخص رییس کل دادگستری استان نوشتیم مازندران بیشترین پرونده ورودی دعوا و نزاع را در مقایسه با سایر استان‌های کشور دارد. در مصاحبه با مدیرکل پزشکی قانونی مازندران طرح شد تصادفی ساده در خیابان‌های مرکز استان که با پرداخت بیمه حل و فصل می‌شد با ناشکیبایی طرفین به دعوا و ایراد جرح عمدی و پرداخت دیه سنگین منجر شد و در مقالات متعدد گفتیم این وضعیت و این تندخویی‌ها، هیچ هم‌خوانی با طبیعت نرم و معتدل مازندران ندارد. حقیقت این است که بخش قابل توجهی از مردان و زنان جامعه استان، مهارت‌های مدیریت و کنترل استرس را نمی‌دانند، بسیاری از دختران، پسران و زوج‌های جوان، مهارت‌های ارتباطی را بلد نیستند و در اوج عصبانیت، تصمیمات بزرگ و گاه خوفناک می‌گیرند و موضوعات ساده و کوچک را به سادگی به معضلات بزرگ تبدیل می‌کنند و میل شدیدی دارند گره‌هایی که با دست باز می‌شود را با پا باز کنند و گویا کسی از مدیران، پزشکان و روانپزشکان قانونی خبر ندارد و یا تمایلی به باز کردن این پرونده‌ها نشان نمی‌دهد.
حقیقت این است که آنچه در زیرپوست جامعه جریان دارد موجودیت جامعه را تهدید می‌کند، ضمن اینکه هیچ نسبتی با سابقه غنی دینی و فرهنگی این سرزمین ندارد. صاحب‌نظران، نخبگان و مسوولان باید به این موضوع بپردازند و مشخص کنند این جامعه از کدام آبشخور فرهنگی ارتزاق می‌کند و اشکال کار در کجاست که در چنین وضعیتی گرفتار شدیم. بسیاری از پرونده‌های طلاق در راهروهای دادگاه‌ها، به ابتدایی‌ترین و ساده‌ترین مشکلات زندگی مشترک برمی‌گردد، همان مسائل و مشکلاتی که سابقا نمک زندگی تصور می‌شد.
اگر اندکی با دیده انصاف به اطراف خود نگاه کنیم می‌بینیم ماجرای فرهاد هرروز در اطراف ما تکرار می‌شود. همین چند روز پیش بود که رسانه‌ها خبردادند چند جوان در یکی از استان‌های غرب کشور، یکی از دوستان خود را به طرز فجیعی به قتل رسانده جنازه‌اش را آتش زدند و از تمام این مراحل فیلم گرفتند و در فضای مجازی انتشار دادند. نرخ بالای طلاق به نسبت ازدواج، افسردگی و انواع آسیب‌های اجتماعی در استان به مرز هشدار رسیده است و هیچ اقدام موثری از سوی هیچ کس صورت نمی‌گیرد.
نگرانی ما و بسیاری از دلسوزان، امروز نیست. نگرانی ما فردا است و اینکه اگر با همین شیب تندی که در انواع ارتکاب آسیب‌ها روانی و بزهکاری‌های اجتماعی داریم حرکت فزاینده و رو به رشدمان را ادامه دهیم به کجا خواهیم رسید و کدام قله‌ها را فتح خواهیم کرد؟

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی