• منتشر شده در شنبه, 25 شهریور 1396 10:25

تعاون و رونق اقتصاد

 

 

 

به قلم کامران اصغری /
ë مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی مازندران
در عصر ما، تعاون، اهرمی مناسب برای توسعه اقتصادی است که می‌تواند همگام با سیاست‌های دولت، در بهبود شرایط زندگی، کار، تولید و ارتقاء سطح درآمد و وضعیت اجتماعی مردم مؤثر باشد.
بی تردید، بحران اشتغال یکی از معضلات جامعه امروز ما است. اما منابع مالی لازم برای سرمایه گذاری و نیل به رشد 8 درصد در اختیار نیست. تعاونی‌ها و بویژه تعاونی‌های تولیدی ، خدماتی و کشاورزی درچنین شرایطی می توانند با تجمیع سرمایه‌های اندک و بهره بردن از حمایت و تسهیلات دولتی، فرآیند تولید و رشد اقتصادی را شتاب دهند و تا حدودی مشکل اشتغال را مرتفع سازند.
رفع فقر و محرومیت در جامعه باید با ترویج تعاون هدف‌گذاری شود؛ به جای سرمایه‌گذاری‌های بزرگ می توان از مشارکت عمومی جامعه توسط تعاونی‌ها بهره‌مند شد. برای کاهش فقر و افزایش رفاه، به ساماندهی جوامع محلی نیازداریم و تعاونی ها فرصت بی مانندی برای ایجاد عدالت اجتماعی در اختیار می دهد و باید در این راستا جامعه محلی جهت توزیع متوازن ثروت، پای کار بیاید و امور در قالب فعالیت های اجتماع محور پیگیری شود. 
به باور من تعاونی ها کارآمدترین شیوه برای کاهش فقر مطلق محسوب می شود. رفع فقر مطلق یکی از اهداف اصلی دولت است که تعاونی ها می توانند ما را به این مهم برسانند.
جامعه ای که به دنبال توزیع عدالت و از بین بردن نابرابری است باید در سیاست های کلان خود از تعاون یاری بگیرد. یکی از برنامه های مهم دولت در این خصوص رفع نابرابری های منطقه ای به عنوان رنج کهنه جامعه ایران است که تاکنون علی رغم اجرای چند برنامه توسعه ، موفق به کنترل این چالش اساسی نشده است. با توجه به نقش ممتاز تعاونی ها در افزایش فرصت های برابر و کاهش نابرابری ها باید جنبش عظیمی راه بیاندازیم و چشم انداز «بیاییم تعاون را باور کنیم» را محور برنامه های خود قرار دهیم.
تجربه جهانی، بر لزوم مشارکت مردم در اقتصاد تاکید دارد. به طوری که با جهانی شدن اقتصاد، نقش مشارکت مردم در تعیین سرنوشت خود برجسته تر از گذشته شد. یکی از مهمترین برنامه‌های وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی تشویق جامعه به مشارکت در امور اقتصادی است تا با ترویج روش‌های تعاونی دربین بیکاران جویای کار و فاقد سرمایه و امکانات، آنان را به ایجاد تشکلهای تعاونی و اشتغالزا هدایت نماید. 
ما در بخش تعاون نیازمند بازتعریف منظومه معرفتی خود و تجدید نظر در ساز وکارهای آموزشی و ترویجی خود می باشیم. 
به باور من با روحیه تعاون ورشد فرهنک کارجمعى ومشارکت وهمکارى، ىبسیارى ازمشکلات کشورحل خواهدشد. 
تعاون مسیری مطمئن برای تحقق توسعه پایدار و تبلور مشارکت عمومی در فعالیت های اقتصادی و اجتماعی است. دولت تدبیر و امید، اعتقاد راسخ به توانمندی تعاونی ها نسبت به اجرای برنامه های کاهش فقر و تعمیم عدالت اجتماعی، ارتقاء سطح رفاه گروه های اجتماعی و همچنین دستیابی آنها به منافع اقتصادی و اجتماعی داشته و این سیاست را در ادامه مسیر خود در دولت دوازدهم نیز دنبال خواهد نمود. 
من معتقدم راههای جدید و ایده های جدید برای رفع فقر پیدا کنیم. کار مشترک همراه با احترام به اصل تعاون را ضرورتاً باید افزایش دهیم. همچنین در کنار گفت‌وگوهای اجتماعی پیرامون تعاون، شعار «با تعاون کار ایجاد می‌کنیم تا به رفاه برسیم» نیز به عنوان شعار کلیدی وزارتخانه را طی دولت دوازدهم نیز دنبال خواهیم کرد.
بهترین راهکاربراى تامین اشتغال، کاهش فقر، گسترش عدالت و رشد سرمایه اجتماعى، توسعه تعاونی هاست و دولت نیز براى دستیابى به این اهداف مهم حمایتهاى لازم قانونى، اجرایى واعتبارى ازپیشرفت بخش تعاون به عمل می آورد. 
در پایان یادداشت به بخشی از اقدامات شاخص دولت تدبیر و امید، حوزه تعاون اشاره می کنم:
- تأسیس و ثبت بیش از 1000 تعاونی با عضویت
10944 نفر
- ثبت 83 مورد تعاونی زنان با عضویت بالغ بر 600 نفر
- کمک به اجرای پروژه های مسکن توسط تعاونی های مسکن مهر و تحویل بیش از 4000 واحد مسکونی
- ساخت برنامه های مستند با مشارکت صدا و سیمای مازندران با هدف ترویج فرهنگ تعاون
- شناسایی و معرفی تعاونی های برتر استان مازندران در غالب جشنواره های تعاونی های برتر به صورت سالانه
- برگزاری اولین جشنواره رسانه های حامی تعاون استان مازندران
- توانمند کردن تعاونی های استان با پرداخت بیش از 1500 میلیارد ریال تسهیلات با مشارکت بانک توسعه تعاون و سایر بانک های عامل
- میزان صادرات شرکتهای تعاونی به سطح بیش از 76 میلیون دلار محصولات تولیدی ، کشاورزی ، صنعتی ،خدمات فنی مهندسی شرکت های تعاونی به کشورهای خاورمیانه ، آسیایی ،اروپایی و کشورهای عربی
- تأسیس 3 شرکت تعاونی توسعه عمران با عضویت بیش از 2000 نفر و همچنین تعداد 7 شرکت در شرف تأسیس
- تأسیس 5 شرکت تعاونی فراگیر جهت عضویت 3 دهک پایین درآمدی و آسیب پذیر باهدف فقر زدایی
- افزایش 3 برابری نظارت بر مجامع شرکت های تعاونی استان به تعداد حدود 10524 مورد
- حضور7 شرکت تعاونی مازندران در جمع تعاونی های برتر صادراتی کشور (هر کدام با بیش از یک میلیون دلار صادرات در سال 95)

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی