آخرین اخبار :
  • منتشر شده در چهارشنبه, 22 شهریور 1396 11:10

وجود آشفتگی آشکار در بازار لوازم‌التحریر داخلی

سرمقاله /

 

 

 

بازار لوازم‌‌التحریر فروشی‌ها در آستانه فصل بازگشایی مدارس، سکه شده‌ است. سکه‌ای که اگر یک روی آن، نشان از رونق کسب و کار در این حوزه داشته باشد، روی دیگر آن حاکی از کسادی بازار لوازم‌التحریر داخلی است.
برای فهمیدن این موضوع، فقط کافی‌ست به یکی از فروشگاه‌های معتبر مرکز استان سری بزنید، آنگاه با انبوهی از دفاتر رنگارنگ خارجی با برندهای برتر و شخصیت‌های کارتونی محبوب، مواجه می‌شوید که علاوه بر زیبایی و ظرافت در بکاربردن طرح و نقش و رنگ و در یک کلام کیفیت عالی، از قیمت مناسبی نیز برخوردار هستند و علاوه بر لبخند رضایتی که بر لبان کودکان می‌نشاند، رضایت والدین‌شان را نیز در پی دارد.
لبخند رضایتی که شاید در نگاه اول لذت‌بخش به نظر بیاید، اما حکایت از غم و اندوه بزرگی در قلب‌ِ صنعت لوازم‌التحریر داخلی دارد.
اما یک سوال! در جایی که بزرگترین واحد کاغذسازی خاورمیانه مشغول فعالیت است، وجود برندهای متعدد و رنگارنگ خارجی، چگونه اجازه خودنمایی می‌یابند؟!
البته صحبت ما بر سر تحریم و یا ممنوعیت فروش و خریداری این نوع از دفاتر و لوازم التحریر نیست، بلکه دغدغه اصلی نگارنده این سطور، لزوم بهره‌مندی از این ظرفیت بسیار بزرگ اقتصادی و صنعتی و همچنین تقویت بازار به نفع رونق کسب و کار تولید داخلی است.
آیا این اقدام مصداق بارز بی‌توجهی به شعار سال، «اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال» نیست؟!
اما موضوع دیگری که در همین زمینه به یکی از دغدغه‌های اصلی علاقمندان و دلسوزان فرهنگ و تمدن کهن ایرانی تبدیل شده است، مبحث عدم بهره‌مندی از شخصیت‌های اصیل و برجسته علمی، فرهنگی و هنری و ادبی و اسطوره‌ای و حتی کاراکترهای کارتونی و عروسکی ایران بر طرح روی جلد دفاتر داخلی است.
این در حالی‌ست که بر اساس یک اصل مهم روانشناسی، شاکله شخصیتی انسان‌ها در کودکی و نونهالی پی‌ریزی شده و به عبارتی دیگر، سنگ بنای اصلی هویت او در همین دوران چیده می‌شود.
حال شما در نظر بیاورید، در چنین دوران حساسی که هر چیزی می‌تواند تغییراتی بنیادین را در کودکان سبب‌ساز شود، وسایل و لوازمی، نقش محرک اصلی را برای کودکان ایفا کنند که کمترین ارتباطی را نیز با عوامل هویت‌ساز او نمی‌یابند.
از مباحث روانشناسی فراگردِ این موضوع نیز که بگذریم، بحث تبلیغات گسترده و بسیار پررنگ لوازم‌التحریر خارجی نیز چنان چشم‌ها را می‌زند و برق از نگاه کودکان می‌پراند که خریداری این لوازم، ساده ترین پاسخی است که می‌توان به این خواسته درونی داد. تبلیغاتی که به طور کاملا واضحی نشان از عدم برنامه‌ریزی و آشفتگی بازار لوازم‌التحریر داخلی دارد. این تبلیغات پررنگ و لعاب در نبود یک برند اصیل ایرانی قابل رقابت با برندهای خارجی، بی حرف پیش، حکایت از عدم توجه تولیدکنندگان داخلی بر کیفیت تولید دفاتر و لوازم‌التحریر و همچنین بی اعتنایی غیر قابل وصف نسبت به ذائقه روز کودکان ایرانی دارد.
حالا دیگر با اطمینان می‎‌‌توان گفت که هیچ رغبتی از سوی مسئولان امر و البته تولیدکنندگان داخلی برای تصاحب و تسخیر پیشخوان لوازم التحریر فروشی‌های ایرانی وجود ندارد و بازار لوازم‌التحریر ایرانی، از یک بی برنامگی و سرگردانی عمیق رنج می‌برد...!
اینگونه به نظر می‌رسد که شعار حمایت از تولید داخلی سر دادن، در حرف بسیار ساده است و به گاه عمل، چنان دشوار می‌شود که حتی پای بسیاری از علاقمندان و دلسوزان این حوزه نیز می‌لنگد!

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی