• منتشر شده در سه شنبه, 31 مرداد 1396 07:04

راند دوم دولت روحانی رفع رکود

سرمقاله/ مهدی روحی

 

سرانجام جلسه رای اعتماد به وزرای پیشنهادی با تایید همه بجز یک تن توسط نمایندگان مجلس به پایان رسید. عصر روز رای اعتماد، نخستین جلسه هیات دولت دوم تدبیر و امید با ریاست حسن روحانی تشکیل شد، اعضا سوگند یاد واعلان کردند آمادگی دارند با استعانت از خداوند در مسیر آرمان‌های نظام و خدمت به مردم گام بردارند. در حال حاضر ترکیب کلی کابینه دوازدهم روشن شد و به استثنای دو وزیر نیرو و آموزش عالی و یک معاون اطلاع رسانی، بقیه مردان روحانی مشخص شدند و قرار است در هیبت مدیران ارشد کشور، چهار سال دیگر هدایت قوه مجریه را در دست داشته باشند. حقیقتی که هرگز نباید از نظر دور داشت این است که حسن روحانی در سال 92 در شرایطی دولت را از محمود احمدی‌نژاد تحویل گرفت که از منظر بین‌المللی، جایگاهی بسیار متزلزل داشتیم و تنش و بی‌اعتمادی بین جمهوری اسلامی ایران و جامعه جهانی به بالاترین سطح خود رسیده بود. در حوزه سیاست داخلی شاهد اوج گرفتن تقابل روسای قوا با همدیگر در مجامع عمومی بودیم امری که پیش از آن هرگز در عمر جمهوری اسلامی سابقه نداشت. در اقتصاد اوضاع بی‌شباهت به ویرانه نبود. بیماری رکود تورمی، چیزی که متخصصان از آن با نام سرطان برای اقتصاد، یاد می‌کنند به جان کشور افتاد و مردم هرروزه شاهد گرانی مایحتاج مورد نیاز بودند. بسیاری از واحدهای تولیدی به مرز ورشکستگی رسیده بودند و بسیاری نیز با کمتر از نصف ظرفیت کار می‌کردند. همه این‌ها در شرایطی بود که به خاطر تحریم‌های بانکی شورای امنیت که برای تمام کشورهای عضو سازمان ملل متحد، الزام‌آور بود حجم صادرات نفت به عنوان تنها منبع مورد اتکای بودجه به صفر نزدیک می‌شد. مردم، معنای واقعی بی‌برنامگی دولت نهم و دهم را طی سال‌های 90 تا 92 و در یکی دوسال مانده به پایان کار آن دریافتند و همه این مسائل موجب شد رای به تغییر دادند و با اعتماد به کلید تدبیر روحانی، او را روانه پاستور کردند. مقامات ارشد نظام و از جمله مقام معظم رهبری نیز اوضاع را با دقت زیر نظر داشتند. با شروع به کار دولت دکتر حسن روحانی و تعیین تیم مجرب اقتصادی و سیاست خارجی، معظم له از ایشان خواستند پرونده هسته‌ای را حل و فصل و تحریم‌های ظالمانه شورای امنیت را از سر راه صادرات نفت بردارند و اینگونه بود که تیم زبده دیپلماسی دولت یازدهم کار خود را آغاز کرد.
چهار سال پس از آن روزها، برجام امضا و پرونده هسته‌ای جمع شد. دیوار بی‌اعتمادی با جامعه بین‌الملل برداشته و روابط سیاسی دیپلماتیک بین ایران و دول قدرتمند جهان برقرارشد. تحریم‌های ظالمانه شورای امنیت سازمان ملل در یک مصوبه توسط همین شورا به طور کامل ملغی شد و صادرات نفت کشور از سر گرفته و جایگاه ایران به عنوان عضو کلیدی اوپک، مجددا تثبیت شد. در اقتصاد داخلی نیز تورم کنترل و به تک رقم نزدیک شد و غول رکود اندکی از صنعت و تولید ملی فاصله گرفت. در حوزه سیاست داخلی نیز، رویکرد اعتدالی دولت یازدهم نتیجه داد و سران قوا علیرغم اختلاف نظری که با هم دارند با احترام و براساس اصل تفکیک قوا که نظام جمهوری اسلامی ایران مبتنی بر آن است، با هم برخورد می‌کنند و در مجموع شرایطی برقرار شد که در همه وجوه با شرایط بهار 92 تفاوت‌های بنیادین دارد. بهترین راه برای شناخت دولت حسن روحانی، نگاه به چهار سال گذشته است و من اعتقاد دارم ایشان در همان مسیری خواهند رفت که در چهار سال نخست دولت خود رفتند. 
 کابینه دوم روحانی با میزان رای بالا و کمترین تلفات یک ویزر پیشنهادی موفق شد از سد مجلس بگذرد. افرادی چون ظریف و زنگنه که تا چند هفته پیش توسط دلواپسان و جریان‌های خاص، به علت مذاکره با آمریکا و امضای برجام و تدوین قرارداد سرمایه‌گذاری با شرکت فرانسوی توتال، به وادادگی سیاسی و خیانت اقتصادی متهم می‌شدند نیز رای بالایی از مجلس گرفتند و همه این‌ها، نشان از این دارد که اکثریت نمایندگان مجلس نیز اعتقادات و روحیات حسن روحانی را در عمق و نه در سطح می‌شناسند و از خدمات و خیرات او آگاهی دارند. نکته جالب رای اعتماد این بود که در جلسات رای اعتماد نیز حداقل تنش را شاهد بودیم که این نیز نشانه بلوغ مجلس دهم در مقایسه با مجلس قبل است که عده‌ای نماینده تندرو، هرروز به دنبال مچ‌گیری و آبروریزی دولت و ملتهب و متشنج کردن فضای سیاسی کشور بودند.
نگاهی به چهار سال گذشته به جامعه امید و اطمینان می‌دهد روحانی از مسیری که به آن اعتقاد دارد پا، پس نمی‌کشد. اولویت اول او اقتصاد است و در گام دوم خود در حوزه اقتصاد، مبارزه با رکود را هدف گرفته است و یقین دارم همانند مبارزه با تورم در دور اول، موفق عمل خواهد کرد. امروز اولویت اول جامعه نیز اقتصاد است. امیدوارم در راند دوم دولت تدبیر و امید، شاهد تکرار موفقیت‌ها، کامیابی‌ها و معجزات دولت در رونق صنعت و تولید و افزایش اشتغال باشیم همانگونه در دور اول این دولت، شاهد معجزه در رفع سوء تفاهم با جهان و کنترل تورم و بازگرداندن ثبات به اقتصاد ملی بودیم.

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی