• منتشر شده در سه شنبه, 19 ارديبهشت 1396 10:07

لزوم مشارکت آحاد مردم در انتخابات

انتخابات ریاست جمهوری قرار است 29 اردیبهشت ماه در کشور برگزار شود و مردم رییس جمهور جدید را انتخاب نمایند. این انتخابات به دلایل مختلف یکی از سرنوشت‌ساز‌ترین رویدادهای سیاسی در کشور خواهد بود و بی‌گمان چگونگی برگزاری آن می‌تواند سرنوشت متفاوتی را برای مردم رقم بزند. میزان مشارکت مردم در این انتخابات از اهمیت اساسی برخوردار می‌باشد و حضور در پای صندوق‌های رای از تکلیف های شهروندی مردم می‌باشد.
به باور نگارنده انتخابات فرایندی است که در پیوند با شهروندان و استقبال مردم از آن معنا پیدا می‌کند و مردم‌اند که طی این فرایند انتخاب می‌کنند چه سرنوشتی را برای کشور خود رقم بزنند. مسلماً انتخاب مردم نقش مهمی در تعیین سیاست‌گذاری‌های کشور دارا می‌باشد و عدم مشارکت مردم سبب عقب ماندگی خواهد شد.
 به همین جهت لازم است تا در عمل، اندیشه و تفکر خود ثابت کنیم، دوره اختلاف، تفرقه و دودستگی گذشته است و مشارکت در انتخابات مستلزم حضور تمامی افراد با هر تفکر و اندیشه ای اعم از اصولگرا و اصلاح طلب و تحول خواه است. چراکه  در دنیا متمدن امروز تنها راهی که بتوانیم اراده خود را نشان دهیم و بیان کنیم که چه کسی هستیم و در سرنوشت کشورمان سهم داریم، حضور در پای صندوق های رای است.
بر این اساس باید
جریان وحدت و یکدلی را راه بیاندازیم و برای پیروزی تحول خواهی و عدالت و قانونمداری تلاش کنیم.
در همین رابطه اگر به سخنان و مجموعه ای از توصیه های امام خمینی (ره) درباره انتخابات نگاهی بیندازیم اهمیت این موضوع را پی خواهیم برد. در انتخابات 1367 که آخرین انتخاباتی بود که در حیات و حضور امام خمینی برگزار شد، معظم له در بخشی از پیامی که به مردم درباره شرکت در انتخابات ، فرستادند ، چنین فرمودند : 
ملت شهیدپرور ایران بدانند این روزها روز امتحان الهی است ؛ روز پرخاش علیه کسانی است که با اسلام کینه دیرینه دارند ؛ روز انتقام از کفر و نفاق است ؛ روز فداکاری است ؛ امروز روز عاشورای حسینی است ؛ امروز ایران کربلاست ؛ حسینیان آماده باشید ؛ «جهزوا انفسکم بالصلاح والسلاح» . نهراسید که نمی هراسید ، کمربندهاتان را محکم کنید. ای آزادگان و احرار به پاخیزید! قدرت های بزرگ شرق و غرب می خواهند شما را در زیر چکمه ها و چنگال های کثیف و خونین خود خرد کنند که حتی آخ هم نگویید . امروز روز مقاومت است. این سخنان بنیان گذار انقلاب  و همچنین سخنان رهبر که فرمودند انتخابات در کشور ما یک حرکت نمایشی نیست. پایه های نظام ما همین انتخابات است نشان می دهد که حضور مردم در پای صندوق رای به استقلال، آزادی و تحقق دموکراسی کمک شایانی می کند. به همین جهت لازم است تا مسئولین به برپایی هرچه بهتر انتخابات و مشارکت آحاد مردم فکر کنند و در این راستا گام بردارند.

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی