• منتشر شده در پنج شنبه, 14 بهمن 1395 11:35
جدال آمار ها و زیرساخت ها

آیا غرب مازندران قطب گردشگری است؟

یادداشت سردبیر/

سند آمایش سرزمینی مازندران در 14 آذر سال 94 و در ششمین جلسه شورای برنامه ریزی استان تصویب و در قالب 22 هدف کلان، 48 راهبرد و 412 اقدام و سیاست اجرایی تهیه و تدوین شد. این سند به گفته ربیع فلاح استاندار مازندران، بر مبنای وضعیت فعلی و ظرفیت های استان، گام مهمی در توسعه پایدار استان بوده، سندی که بر اساس افق 1404 و 1414 تهیه و تدوین شده و بنا به گفته رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی مازندران،  زیر پهنه استان به شرق، مرکزی و غرب تقسیم بندی گردید.
اگر بخواهیم محورهای توسعه را براساس آنچه که سند توسعه استان است بشماریم، به کشاورزی، گردشگری، صنعت و تجارت خارجی خواهیم رسید. بر اساس ارزیابی ها در برنامه توسعه دوم، مازندران را قطب کشاورزی دانستند، عملا صنعت به شهرهای حاشیه کویر کشیده شد، یعنی با شرایط بوجود آمده، رسما صنعت در مازندران مقرون به صرفه نبود و نیست. سپس اگر محور کشاورزی بودن مازندران را بخواهیم به غرب مازندران هم بسط دهیم باید به این مسئله توجه کرد که در غرب مازندران که از یک طرف به کوه و از طرف دیگر به دریا محدود است، جلگه و دشت چندانی وجود ندارد تا بشود روی بخش های کشاورزی و صنعتی آن، کار شود. بنابراین تنها گزینه ای که می ماند تمرکز بر سرمایه حضور گردشگرانی است که بی وقفه غرب مازندران را برای تفریح و حتی اقامت می پسندند. برخلاف مازندران شرقی و مرکزی که بیشتر دارای جلگه و دشت است و واقعا کشاورزی و باغداری بیشتر جواب می دهد؛ اما می توان همین مقدار کشاورزی در غرب مازندران را مقدمه ای بر جاذبه های گردشگری خطه غرب استان دانست و کشاورزی و باغداری را در خدمت گردشگری درآورد.
در این راستا طی گفتگویی با مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی و آمار ارائه شده توسط ایشان به این نتیجه رسیدیم که علیرغم تمامی کاستی ها و مشکلات زیرساختی ای که همه می دانیم در غرب استان مازندران وجود دارد اما منطبق بر آمار و تحقیقات، هتل ها و زیر ساخت های گردشگری مازندران و بخصوص غرب مازندران بالاتر از 20 استان کشور است. با وجود آماری که سازمان برنامه و بودجه در چند سال گذشته منتشر کرد به طور متوسط حداقل 11 میلیون نفر سالانه به مازندران می آیند که از این تعداد، اگر هرکدام 4 شب اقامت داشته باشند، یعنی بالای 40 میلیون نفر شب اقامت در استان داریم، از تعداد تخت های رسمی هتل ها و مهمانسراهای استان که نزدیک به 20 هزار تخت می باشد (مطابق با پروانه هایی که از سازمان میراث فرهنگی گردشگری و صنایع دستی اخذ شده)، بیش از 80 درصد آن در غرب مازندران است. قطب گردشگری بودن را آمار بیان می کند، از تعداد تفرج گاه ها، رستوران ها، تخت ها، هتل ها، فرودگاه ها بنادر و موارد دیگر بسیاری که وجود دارد. اما این که این تعداد اصلا تناسبی با تعداد گردشگر ندارد کاملا پابرجاست. در این میان سعی شده تا  با استمداد از مدارس و خوابگاه های دانشجویی و دیگر مکان های مربوط به ارگان ها، کمپ های برپانمودن چادر با هماهنگی شهرداری ها و دیگر تدابیر، بحث شب اقامت گردشگران با کم و کاستی مواجه نباشد. این کار تا حدودی مشکل اقامت ها را حل می کند و نه به طورکل، مشکل اصلی همچنان وجود دارد که این تعدادکفایت نمیکند، اما ظاهرا در حال حاضر چاره دیگری هم نیست، مگر با افزایش سرمایه گذاری ها در بخش خصوصی برای ساخت هتل و دیگر اقامتگاه های گردشگری که البته تعدادی هتل و مراکز اقامتی نیز در غرب استان در حال احداث می باشد.
در پیک سفر فقط به اندازه یک پنجم مسافران، تخت رسمی وجود دارد، ویلاهای استیجاری که مباحث و معضلات خودش را دارد هم اینجا بخشی از کار را به دوش می کشد، پس با وجود این قرائن این قطب گردشگری قابل انکار نیست اما هنوز پاسخگوی تمامی نیازها نمی باشد و آرمانی و ایده آل نیست.آمارهای نظرسنجی های علمی درباره حضور مسافرو گردشگر نشان داد که بیش از 70 درصد مسافرت ها به غرب استان مازندران صورت می گیرد و در این بین حجم گردشگری بین شرق و غرب مازندران قابل قیاس نمی باشد.مبنای استدلال همه کسانی که بدون شک غرب مازندران را قطب گردشگری می دانند همین قرائن است و مشاهدات عینی، اما این مانعی نیست تا توسعه توامان نداشته باشیم. اگر تغییر کاربری های بی جا نباشد، گردشگری مزرعه ای نیز می تواند یکی از مهم ترین کارها در این زمینه باشد. وقتی ظرفیت حضور این تعداد  مسافر هست، باید در این حوزه ها کار شود. محور توسعه ما هم باید برمبنای قطب گردشگری - کشاورزی باشد. دلاور بزرگ نیا مدیر کل گردشگری استان در گفتگو با خبر شمال عنوان کرد که براساس مشاهدات عینی و ارزیابی های علمی انجام شده و همکاری های دانشگاه ها در کل سطح جغرافیای استان، مهم ترین بخش در پذیرش گردشگر و نیز محوریت گردشگری مازندران، با غرب استان است و بویژه در سواحل دریا. بنابراین ما نمی خواهیم وضع کننده قانونی باشیم برای اینکه بگوییم غرب مازندران به دلیل خاصی قطب گردشگری است، بلکه شواهد و قرائن تماما گویای همین مبحث است. درست است که زیرساخت ها در غرب استان با ایده ال های ما فاصله دارند اما باید بپذیریم که با تمامی مشکلات موجود اما همچنان غرب مازندران مقصد درجه یک و نقطه هدف بی چون و چرای اکثریت مسافرت هاست و این غیر قابل انکار است، بنا براین صاحبنظران، اساتید دانشگاه ها، محققان و تمامی کسانی که کارشناس این حوزه اند بهتر است تا با ارائه راهکارهای عملی و شدنی، شهرهای غرب مازندران را در بنیه گردشگری اش تقویت کنند تا مردم مهربان، پرتلاش و کم توقع این خطه سرسبز و زیبای استان مازندران از دو طرف بام نیفتند.
عشرت کراری/

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی